strošek

Ceneje kot v domu za ostarele
12. 03. 2021 05.00Poleg najemnine za oskrbovana stanovanja je treba plačati tudi druge stroške, denimo za nujno 24-urno pomoč, morebitno dodatno nego, pomoč pri urejanju, čiščenje, pranje, dostavo kosila, elektriko, vodo, kurjavo, odvoz smeti ... Dodatni stroški lahko znašajo več deset evrov mesečno, a vseeno ne presegajo višine oskrbnine v domu za starejše.

Stroški bančnih storitev: koliko plačamo na leto in kaj je ugodna cena?
11. 03. 2021 06.24V povprečju za plačilne storitve namenimo 70 evrov letno, pravijo v Banki Slovenije. Ali gre tudi ceneje?

Večje količine infektivnih odpadkov prinašajo višje stroške odvozov
10. 03. 2021 07.16Med epidemijo covid-19 nastaja več bolnišničnih odpadkov, predvsem zaradi več kontaminirane zaščitne opreme. Prevzemniki zagotavljajo, da zaenkrat popolnoma obvladujejo odpadke, ki jih zbirajo in nato odstranjujejo, a hkrati ne izključujejo tveganja nastanka težav.

Upokojevanje starejših delavcev: Ustavno sodišče začasno zadržalo izvajanje teh členov
23. 02. 2021 14.21Ustavno sodišče je začasno zadržalo izvajanje členov zakona o delovnih razmerjih in o javnih uslužbencih, ki se nanašajo na ureditev upokojevanja starejših delavcev z izpolnjenimi pogoji za starostno upokojitev. Zahtevo za presojo ustavnosti določb, ki jih je v omenjena zakona prinesel sedmi protikoronski zakon, so vložili sindikati. Do končne odločitve je ustavno sodišče zadržalo tudi veljavnost že vročenih odpovedi pogodb o zaposlitvi, ki so bile izdane skladno z novo ureditvijo.

Do kdaj vložiti napoved za odmero dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem?
23. 02. 2021 04.45Ste oddajali premoženje v najem? Do kdaj morate vložiti napoved za odmero dohodnine od dohodka in kako se odmeri davek?

Koliko stane, če krofe pripravimo sami?
12. 02. 2021 08.28Pust trka na vrata, nekateri pa doma že pripravljajo številne pustne dobrote, med njimi tudi krofe. Koliko bi nas stalo, če bi sestavine zanje kupili v trgovini in bi jih pripravili doma?

To so plače ministrov od aprila do decembra 2020
04. 02. 2021 04.45Zanimalo nas je, ali so do koronskih dodatkov upravičeni tudi ministri, predsednika vlade in republike ter poslanci. Koliko dodatkov so si izplačali funkcionarji? Vladna ekipa si je na začetku epidemije znižala plače, kaj pa zdaj?

Le še do petka: brezplačne zaščitne maske za samozaposlene in mikro podjetja
20. 01. 2021 14.27Samozaposleni in mikro podjetja z 1–4 zaposlenimi so v hudi stiski, ob delu pa morajo poskrbeti tudi za zaščitne ukrepe. Da bi jim vsaj ta strošek olajšali, jih v OZS pozivajo k prevzemu brezplačnih zaščitnih mask. A poziv je odprt le še do petka.

Telekom Slovenije z donacijo v višini 20.000 evrov pomaga starejšim, ki živijo sami
23. 12. 2020 07.45Telekom Slovenije je ob zaključku leta donacijo v skupni višini 20.000 evrov namenil štirim humanitarnim organizacijam, ki lajšajo osamljenost in nudijo pomoč starejšim, ki živijo sami. Humanitarne organizacije – združenje Slovenska filantropija, društvo Humanitarček, zavod za medgeneracijsko solidarnost Sopotniki in zavod Zlata mreža – pomagajo starejšim po vsej Sloveniji, ob tem pa so tisti, ki živijo sami, ob omejevanju socialnih stikov letos še ranljivejši kot sicer.

Toliko bo mama zapravila za darila
21. 12. 2020 05.45Mama dveh otrok je za britanske medije dejala, da je bilo 2020 zelo težko leto, zato si njena otroka zaslužita bogata darila.

Novosti v letu 2021: prenovljen sistem obdavčitve motornih vozil
18. 12. 2020 10.13Državni zbor je sprejel nov zakon o davku na motorna vozila, s katerim se bo obdavčitev motornih vozil preoblikovala tako, da bo namesto prodajne cene odločilna okoljska komponenta. Hkrati bo zakon ukinil davek na luksuzne avtomobile in uvedel nekatere administrativne poenostavitve. Spremembe bodo veljale od 1. januarja 2021.

Kako so se turistične agencije prilagodile epidemiološkim razmeram?
15. 12. 2020 08.32Po lanskem letu, ki je bilo rekordno za slovenski turizem, je letos ta sektor zaradi koronavirusa skoraj povsem obstal. Turistične agencije ponujajo velike popuste za prihodnja potovanja in pri rezervacijah od potnikov zahtevajo minimalne akontacije. Ljudje pa po njihovih izkušnjah bolj kot kdaj koli prej hrepenijo po potovanjih in počitnicah.

Zakaj stroji naših staršev še vedno delujejo, novejši pa se tako pogosto kvarijo?
15. 12. 2020 05.45Število okvar bele tehnike, denimo pralnih strojev in hladilnikov, se je v zadnjih sedmih letih povečalo za približno pet odstotkov, je pokazala raziskava. "Ugotovitve so izjemno zaskrbljujoče, če upoštevamo, da medtem danes še vedno brez večjih težav delujejo nekatere naprave, ki so jih kupile naše mame in babice," pravi evropska poslanka Biljana Borzan.

Kako zmanjšati stroške elektrike?
20. 11. 2020 08.04Razlogov, zakaj je dobro imeti svojo sončno elektrarno, je veliko. Eden od teh je zagotovo v znižanju računa za elektriko. Jesenski in zimski meseci so idealni za razmislek in izpeljavo vseh postopkov, da bo hiša imela svojo sončno elektrarno. V nadaljevanju si poglejmo, koliko to stane, kdaj se povrne investicija in kako lahko izračunate električni potencial svoje hiše.

Namesto klasične sveče prižgite virtualno ali pomagajte živim
28. 10. 2020 05.45Vsak Slovenec v povprečju prižge osem sveč na leto, kar skupno znese okoli 16 milijonov sveč. Vse do zadnjega postanejo odpadek, česar se morda premalo zavedamo, ko se s prižigom svečke simbolično spomnimo svojih pokojnih. A na voljo je več različic okolju prijaznih nagrobnih sveč, ki so tudi cenejše ali celo brezplačne, denar pa lahko namenite tudi za reševanje življenj. Preverite!

'Ne želimo, da naša podjetja in delovna mesta ugasnejo'
23. 10. 2020 15.35OZS je ob napovedi o zaprtju številnih dejavnosti vladi predlagala dodatne izjeme od prepovedi ponujanja in prodaje storitev in blaga. Da bi lahko še naprej poslovali, ob upoštevanju strogih zaščitnih ukrepov, si želijo frizerji, kozmetiki, tekstilci, fotografi, čistilci in lastniki avtopralnic.

Se lahko delavca usposablja tudi, če v podjetju poteka delo od doma?
15. 10. 2020 15.01Usposabljanje na delovnem mestu je priložnost, da se brezposelna oseba vključi v delovni proces in posledično hitreje in lažje pride do zaposlitve. Za usposabljanje na delovnem mestu je v letošnjem letu na voljo skoraj pet milijonov evrov. A zaradi koronavirusa so mnoga podjetja preklopila na delo od doma, številni so morali prekiniti delo in delavce poslati na čakanje. Se ti programi torej sploh izvajajo?

Preverite, koliko zasluži negovalka ostarelih. Zaposleni odhajajo, novi ne pridejo
12. 10. 2020 05.45Delo zaposlenih v domovih za ostarele je odgovorno, težko in zahtevno, plače pa so nizke in včasih komaj dosežejo minimalno, čeprav delajo vse dni v tednu, v treh izmenah, tudi nočne, praznike, vikende, nedelje. V domovih za ostarele že dolgo opozarjajo, da bi jih morali bolje nagraditi in da si zaslužijo več. Tudi zato imajo lahko kadrovske težave, ko zaposleni odhajajo, ker dobijo boljšo službo z višjo plačo, in ko ne morejo dobiti novega zaposlenega.

Nasveti, kako pametno poslovati v koronakrizi
09. 10. 2020 06.00Z nasveti, kako poslovati v koronakrizi, se boste lažje obdržali, zadržali obstoječe projekte, delovali tudi ob morebitnem zmanjšanem obsegu in se lažje vrnili na stare tirnice po končani krizi. Za katero - mimogrede - nihče ne zna in si ne upa napovedati, koliko časa bo trajala. Ker v resnici nihče ne ve.

Manekenka za poročno obleko, v kateri je blestela, odštela drobiž
07. 10. 2020 13.36Manekenka Toni Garrn se je poročila. Presenetila pa je z izbiro obleke oz. z njeno ceno.

10 centov na kilometer: za vse enako zaradi lažjega obračunavanja potnih stroškov?
02. 10. 2020 08.26Svet za debirokratizacijo predlaga poenostavitev pri izračunu potnih stroškov na delo, in sicer v višini 10 centov na kilometer. Trenutno zaposleni običajno dobijo povrnjen najcenejši prevoz, obračunavanje potnih stroškov pa je precej zapleteno.

Pri zasebnikih so krajše vrste, a si jih lahko privočijo samo premožnejši
30. 09. 2020 08.20Med epidemijo so morali zobozdravniki zapreti ordinacije in številnim odpovedati vnaprej dogovorjene termine, na katere so že prej čakali dolgo časa. Po vnovičnem odprtju lahko zaradi omejitev dnevno sprejmejo manj bolnikov, a pospešeno si prizadevajo nadoknaditi izgubljeno.

Minimalna plača 2021: za delodajalce dvig trenutno nesprejemljiv
24. 09. 2020 09.13"Leto 2021 ni leto za eksperimente, temveč za okrevanje," pravijo delodajalci, ki od vlade pričakujejo, da bo glede na razmere zaradi epidemije covid-19 zamrznila rast minimalnih plač. Kot pojasnjujejo, je vsak dvig minimalne plače trenutno zanje nesprejemljiv. Od 1. januarja se bo namreč minimalna plača začela zaračunavati po novi formuli in bo znašala najmanj 20 odstotkov nad minimalnimi življenjskimi stroški.

Nakupe šolskih potrebščin nekateri starši odlagajo. Sprašujejo se, ali bodo otroci jeseni sploh sedli v šolske klopi
18. 08. 2020 06.00Še dva tedna in šolarji bi morali sesti v šolske klopi. Pretekla leta so v tem času starši že napolnili otrokovo šolsko torbo, kako pa je zdaj, ko sploh ne vedo, kaj se bo zgodilo 1. septembra?

Zakaj takšne razlike v ceni razkužil?
05. 08. 2020 10.11Že nekaj mesecev se ukvarjamo z vprašanji, s katerim razkužilom lahko uničimo novi koronavirus, katero je za roke in katero je primerno za čiščenje površin ... In na koncu, zakaj tako velik cenovni razpon razkužil?

Lastnica apartmaja na Hvaru: Nekateri turisti pričakujejo preveč
05. 08. 2020 08.17Z epidemijo novega koronavirusa je panoga turizma zašla v globoko krizo – tako pri nas kot drugod po svetu. Kako se s krizo borijo na Hrvaškem, kjer so Slovenci eni izmed najštevilčnejših gostov, takoj za Nemci?

V Sloveniji je nevarnost pojava toče velika, zato je dobro razmisliti o dobrem zavarovanju
30. 07. 2020 14.04Zavarovalnice imajo po neurjih s točo, ki so pustošila po državi, veliko dela. Cenilci sedaj ocenjujejo škodo, najbolj skrbi pa, kolikšno so utrpeli pridelki.

#OkvirPomoči: S štipendijo do lastne blagovne znamke
24. 07. 2020 08.39Med mladimi je veliko takih, ki želijo aktivno prispevati k okolju. Če je v njih še kaj podjetniškega duha, se rodijo zanimive podjetniške ideje, ki pomagajo zmanjševati okoljske probleme današnje družbe.

Apartma nižje kategorije, nočitev pa stane 120 evrov
21. 07. 2020 09.33Številni se sprašujejo, kako lahko nočitev v apartmaju nižje kategorije stane kar 120 evrov.

Toliko znašajo stroški zdravljenja bolnikov s covidom-19 pri nas
17. 07. 2020 08.24Si predstavljate, da bi po zdravljenju v bolnišnici zaradi covida-19 na dom prejeli račun z vrtoglavim zneskom. V ZDA za zdravljenje posameznega bolnika bolnišnice zaračunajo več sto tisoč evrov, nek bolnik je prejel celo račun za skoraj milijon evrov. Tudi pri nas so stroški zdravljenja bolnikov precej visoki, za bolnika, ki pristane na intenzivni negi, znašajo okoli 90.000 evrov. K sreči pa pri nas zdravljenje, povezano s covidom-19, v celoti krije obvezno zdravstveno zavarovanje.