strošek dela

Katero ogrevanje bo najcenejše na dolgi rok?
12. 11. 2021 04.30Kurilna sezona, ki bo trajala med 210 in 240 dni, je v polnem zamahu. Zaradi znatnih podražitev energentov, ki se odražajo na položnicah, marsikdo resno razmišlja in išče cenejše možnosti ogrevanja. Prav ima, saj je skrajni čas za spremembo. Kaj je treba vedeti in pretehtati pred dokončno odločitvijo ob morebitni menjavi ali vzpostavitvi kurilnega sistema v novogradnji, je razložil energetski svetovalec mreže ENSVET Ludvik Hriberšek.

Obisk dimnikarja vas lahko stane tudi več kot 40 evrov z DDV na uro
29. 10. 2021 08.16Dimnikarji ne prinašajo zgolj sreče, če se - kot narekuje stara vraža - ob pogledu nanje primemo za gumb, licencirani s svojo dejavnostjo skrbijo tudi za požarno in zdravstveno varnost ter posredno varujejo okolje. Obenem so njihovi obiski pomembni tudi zaradi prihranka, saj je ob rednih pregledih praviloma tudi manjša poraba goriva.

V kateri dejavnosti so bili stroški dela najvišji?
22. 10. 2021 04.30Povprečni mesečni stroški dela na zaposleno osebo so lani znašali 2.498,73 evra. To je za kar 5 odstotkov več kot leta 2019.

Kdaj se bo inflacija začela umirjati?
21. 10. 2021 04.45Začaran krog. Višja inflacija draži oziroma višje cene pomenijo višjo inflacijo. Podražitve povzročijo manjšo potrošnjo, saj se potrošniki v negotovosti odzovejo z varčevanjem in "kupčkanjem" v strahu, da jim bo zmanjkalo denarja. Slabša potrošnja prinaša manj zaslužkov podjetjem in manj sredstev za zaposlene, negativni doprinos predstavljajo višji stroški, ki se prelivajo v cene, ob vsem so glasnejši pozivi k višanju plač. Našteto močno odstopa od ciljev denarnih politik, ki so med drugim postopno in počasnejše višanje cen, kar pušča tudi prostor za postopno in počasnejšo povišanje plač.

Med stroški študija tudi literatura in ostali pripomočki
01. 10. 2021 05.00Novo študijsko leto. To za študente pomeni tudi nakup literature in ostale stroške, povezane s študijem. Vse to mnogim študentom predstavlja velik finančen zalogaj, še posebej tistim, ki morajo zaradi narave svojega študija kupiti tudi dodatne pripomočke in ne zgolj knjig, je opozoril Damjan Vinko iz fundacije Študentski tolar.

Izpolnjevanje pogoja PCT: Od kolektivne je treba preiti na individualno odgovornost vsakega posameznika
17. 08. 2021 16.00Na Gospodarski zbornici Slovenije opozarjajo, da strošek hitrih testov ne sme iti v breme delodajalcev. "Vsak posameznik mora sprejeti odgovornost za svoje odločitve ter posledice, ki jih te prinašajo. Od kolektivne odgovornosti je treba preiti na individualno odgovornost vsakega posameznika. Le z višjim deležem precepljenosti prebivalstva pa bo mogoče doseči višjo imunost," dodajajo.

'Takšna je moja plača v Švici'
16. 08. 2021 05.00Vsak, ki sliši, da Milan V. v Švici zasluži 5500 evrov bruto, pomisli, kakšen srečnež je. Da je Milan pravi bogataš. Toda ...

Stroški hitrega testiranja za zaposlene po 23. avgustu v breme delodajalca
12. 08. 2021 14.17Država od 23. avgusta več ne bo krila presejalnega testiranja s hitrimi antigenskimi testi na okužbo z novim koronavirusom. Tistim, ki se bodo morali testirali za potrebe opravljanja svojega dela, bo glede na zakon o varnosti in zdravju pri delu stroške testa kril delodajalec. Cena hitrega antigenskega testa bo predvidoma znašala 12 evrov.

Ste že obiskali čudovito Dolino Soče? Oglejte si jo skozi adrenalinsko doživetje …
05. 07. 2021 08.07Uradno smo zakorakali v poletje. Sonce se prebudi že zelo zgodaj in ostane na nebu do poznih ur, temperature pa na dnevni ravni presegajo 30 stopinj Celzija. Poletje je zagotovo eden lepših in najbolj veselih letnih časov, saj ga povezujemo z romantičnimi večernimi sprehodi, sladoledom, morskim oddihom in športnimi aktivnostmi na prostem. Velik pristaš slednjih je tudi Primož Zorč, direktor športne agencije Sportmix, ki po uspešni karieri v dvoranskem nogometu, piše še uspešno poslovno zgodbo.

Kaj se bo zgodilo s prenizko izplačanimi pokojninami v letih od 2010 do 2015?
17. 06. 2021 09.56Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) se zavzema za diferencirano izredno usklajevanje pokojnin samo za tiste zavarovance, pri katerih še niso bili v celoti odpravljeni zaostanki pri usklajevanju pokojnin, ki so rezultat preteklih posegov v redne uskladitve.

Slovenija: zato so delavci prijavili delodajalca
15. 06. 2021 08.33V Sloveniji počasi narašča število precepljenih, sorazmerno pa počasi upada število dnevnih testiranj. Glede na predpise namreč velja, da se zaposlenim, ki so covid-19 preboleli ali so se cepili, ni treba testirati. Kaj pa je s tistimi, ki so se cepili v tujini s cepivi, ki pri nas še niso v uporabi?

'Skoraj tri leta sva z možem iskala primerno lokacijo in sanjsko zemljišče za gradnjo naše družinske hiše'
04. 06. 2021 05.00Želela sva ostati v domačem kraju, kjer otroci obiskujejo osnovno šolo in vrtec, v kraju, ki je ravno prav oddaljen od službe in ki nam nudi vse, kar potrebujemo za družinsko življenje po naši meri – trgovino, šolo, vrtec, zdravstveni dom, avtobusno in železniško postajo ter naravo na pešpot razdalji.

Embalažnina: kaj morate vedeti?
24. 05. 2021 08.41Skrb za ravnanje z odpadno embalažo morajo po novem prevzeti vsa podjetja, ki dajejo embalažo na trg v Sloveniji. V ta namen morajo podjetja najkasneje do 24. maja skleniti pogodbo s shemo za ravnanje z odpadno embalažo.

Toliko je lani znašala davčna obremenitev stroškov dela
24. 05. 2021 05.00Davčna obremenitev stroškov dela je bila v letu 2020 v Sloveniji 40,2-odstotna.

Kako delodajalci preverjajo delo pod vplivom alkohola ali drog?
06. 05. 2021 08.31Delo pod vplivom alkohola, drog ali drugih opojnih substanc je prepovedano, je jasna zakonodaja. A praksa je drugačna. Ponekod je to kar velik problem in sindikate preseneča, da se delodajalci ne odločajo za ostrejše ukrepe oziroma pogostejša preverjanja. Kdo opravlja tovrstna testiranja in kdo se zanje odloča?

Gradbeni zakon omogoča več možnosti legalizacije objektov
22. 04. 2021 05.00Gradbeni zakon pod določenimi pogoji omogoča pridobitev dokumentacije za črne gradnje, ki so bile zgrajene brez ustreznih dokumentov. Legalizacija seveda tudi stane; zneski so odvisni od več dejavnikov in vključujejo tudi "kazni za črnograditeljstvo". Treba pa je tudi poudariti, da so tako izdana dovoljenja pogojna.

To se je lani dogajalo z bolniško odsotnostjo. Kako kaže letos?
07. 04. 2021 07.03Če ste pomislili, da bo zaradi epidemije covida-19 več bolniških odsotnosti, ste se ušteli. Podatki namreč kažejo ravno nasprotno: trend se je obrnil navzdol. Stroški zdravstvene blagajne in proračuna zaradi nadomestil so bili sicer lani kljub temu višji. Samo za izolacijo je denimo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja šlo 56,7 milijona evrov.

S toplotno črpalko Orca svoj dom ogreva tudi Blaž Švab
31. 03. 2021 07.14Orca energija je eden od vodilnih slovenskih proizvajalcev ogrevalnih in sanitarnih toplotnih črpalk. Je sinonim za visoko kakovost in zanesljivost, prisotni pa niso samo na slovenskem trgu, ampak tudi širom Evrope.

Do kdaj vložiti napoved za odmero dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem?
23. 02. 2021 04.45Ste oddajali premoženje v najem? Do kdaj morate vložiti napoved za odmero dohodnine od dohodka in kako se odmeri davek?

To so plače ministrov od aprila do decembra 2020
04. 02. 2021 04.45Zanimalo nas je, ali so do koronskih dodatkov upravičeni tudi ministri, predsednika vlade in republike ter poslanci. Koliko dodatkov so si izplačali funkcionarji? Vladna ekipa si je na začetku epidemije znižala plače, kaj pa zdaj?

Kako so se turistične agencije prilagodile epidemiološkim razmeram?
15. 12. 2020 08.32Po lanskem letu, ki je bilo rekordno za slovenski turizem, je letos ta sektor zaradi koronavirusa skoraj povsem obstal. Turistične agencije ponujajo velike popuste za prihodnja potovanja in pri rezervacijah od potnikov zahtevajo minimalne akontacije. Ljudje pa po njihovih izkušnjah bolj kot kdaj koli prej hrepenijo po potovanjih in počitnicah.

'Ne želimo, da naša podjetja in delovna mesta ugasnejo'
23. 10. 2020 15.35OZS je ob napovedi o zaprtju številnih dejavnosti vladi predlagala dodatne izjeme od prepovedi ponujanja in prodaje storitev in blaga. Da bi lahko še naprej poslovali, ob upoštevanju strogih zaščitnih ukrepov, si želijo frizerji, kozmetiki, tekstilci, fotografi, čistilci in lastniki avtopralnic.

Se lahko delavca usposablja tudi, če v podjetju poteka delo od doma?
15. 10. 2020 15.01Usposabljanje na delovnem mestu je priložnost, da se brezposelna oseba vključi v delovni proces in posledično hitreje in lažje pride do zaposlitve. Za usposabljanje na delovnem mestu je v letošnjem letu na voljo skoraj pet milijonov evrov. A zaradi koronavirusa so mnoga podjetja preklopila na delo od doma, številni so morali prekiniti delo in delavce poslati na čakanje. Se ti programi torej sploh izvajajo?

Preverite, koliko zasluži negovalka ostarelih. Zaposleni odhajajo, novi ne pridejo
12. 10. 2020 05.45Delo zaposlenih v domovih za ostarele je odgovorno, težko in zahtevno, plače pa so nizke in včasih komaj dosežejo minimalno, čeprav delajo vse dni v tednu, v treh izmenah, tudi nočne, praznike, vikende, nedelje. V domovih za ostarele že dolgo opozarjajo, da bi jih morali bolje nagraditi in da si zaslužijo več. Tudi zato imajo lahko kadrovske težave, ko zaposleni odhajajo, ker dobijo boljšo službo z višjo plačo, in ko ne morejo dobiti novega zaposlenega.

Nasveti, kako pametno poslovati v koronakrizi
09. 10. 2020 06.00Z nasveti, kako poslovati v koronakrizi, se boste lažje obdržali, zadržali obstoječe projekte, delovali tudi ob morebitnem zmanjšanem obsegu in se lažje vrnili na stare tirnice po končani krizi. Za katero - mimogrede - nihče ne zna in si ne upa napovedati, koliko časa bo trajala. Ker v resnici nihče ne ve.

10 centov na kilometer: za vse enako zaradi lažjega obračunavanja potnih stroškov?
02. 10. 2020 08.26Svet za debirokratizacijo predlaga poenostavitev pri izračunu potnih stroškov na delo, in sicer v višini 10 centov na kilometer. Trenutno zaposleni običajno dobijo povrnjen najcenejši prevoz, obračunavanje potnih stroškov pa je precej zapleteno.

Minimalna plača 2021: za delodajalce dvig trenutno nesprejemljiv
24. 09. 2020 09.13"Leto 2021 ni leto za eksperimente, temveč za okrevanje," pravijo delodajalci, ki od vlade pričakujejo, da bo glede na razmere zaradi epidemije covid-19 zamrznila rast minimalnih plač. Kot pojasnjujejo, je vsak dvig minimalne plače trenutno zanje nesprejemljiv. Od 1. januarja se bo namreč minimalna plača začela zaračunavati po novi formuli in bo znašala najmanj 20 odstotkov nad minimalnimi življenjskimi stroški.

V Sloveniji je nevarnost pojava toče velika, zato je dobro razmisliti o dobrem zavarovanju
30. 07. 2020 14.04Zavarovalnice imajo po neurjih s točo, ki so pustošila po državi, veliko dela. Cenilci sedaj ocenjujejo škodo, najbolj skrbi pa, kolikšno so utrpeli pridelki.

#OkvirPomoči: Gostje so odšli, ostali so stroški in delo
10. 07. 2020 07.45Posledice koronavirusa čutimo po vsej Sloveniji, tako v urbanih naseljih kot na podeželju. Med dejavnosti, ki so najbolj prizadete, zagotovo sodita gostinstvo in turizem. Popoln upad povpraševanja je prizadel tudi turistične kmetije. Obiskali smo eno takih, prleško kmetijo Frank-Ozmec, kamor se najzvestejši gostje vračajo že skoraj štiri desetletja. K blažitvi težav jim bo v veliko pomoč projekt #OkvirPomoči, ki smo ga s partnerji zasnovali v NLB, da bi podjetnikom priskočili na pomoč pri reševanju posledic koronakrize.

Eni navdušeni, drugi opozarjajo na razsipnost
06. 07. 2020 09.58Vojaška parada in referendum o ustavnih spremembah sta v Rusiji dvignila veliko prahu. Stroški so bili namreč velikanski, poraja pa se vprašanje, ali sta bila dogodka sploh potrebna. Če da, za koga.