trg

Kako bo dolgotrajni covid vplival na trg dela?
10. 09. 2021 05.00Večletna ugodna gibanja na trgu dela je spomladi 2020 prekinila epidemija, ki je povzročila padec zaposlenosti in skokovito rast brezposelnosti. Razmere se izboljšujejo, povečuje se povpraševanje po delavcih in krepi se zaposlovanje brezposelnih. Registrirana brezposelnost v Sloveniji je dosegla raven pred epidemijo, povečalo se je povpraševanje po delavcih in delodajalci se v nekaterih dejavnostih že soočajo s pomanjkanjem delovne sile. Pred vrati pa je še en izziv - posledice dolgotrajnega covida.

Številni brezposelni, a delodajalci kadra ne dobijo
09. 09. 2021 05.00Po vsem svetu vlada pomanjkanje delovne sile, a ena država se sooča z že resno krizo.

To se je zgodilo s plastičnimi proizvodi za enkratno uporabo
06. 09. 2021 08.21Od danes velja uredba o prepovedi dajanja nekaterih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo na trg v Sloveniji in o označevanju nekaterih plastičnih proizvodov. Na kaj je torej treba biti pozoren?

To se dogaja v slovenskem zdravstvu
03. 09. 2021 05.00Zaradi povečanega števila odhodov in zapuščanja delovnih mest bi lahko pandemijo covid-19 na trgu dela poimenovali tudi obdobje množičnih odpovedi, pravijo gospodarstveniki. Po pojavu novega koronavirusa so namreč v različnih koncih sveta zaznali povečan trend menjavanja služb in odhodov zaposlenih iz različnih panog.

'Že smo pokazali, da je varno potovanje možno, ampak moramo ponovno zgraditi zaupanje ljudi'
03. 09. 2021 05.00Pandemija covida-19 je priložnost za prehod v trajnostni, odgovorni turizem, so prepričani udeleženci turističnega panela v okviru Blejskega strateškega foruma. Kot ključne za prihodnost evropskega turizma so izpostavili skupno vizijo, sodelovanje, zagotavljanje mobilnosti, podporo podjetjem in vlaganje v kadre.

Postelj v študentskih domovih premalo, najemnine pri zasebnikih v večkratnike
02. 09. 2021 05.00Študentje pred začetkom študijskega leta iščejo primerno nastanitev v kraju študija. V študentskih domovih je že vrsto let premalo mest – najslabše je v Ljubljani in Kopru – upravičenci pa morajo zanje izpolnjevati določene pogoje. Na odločitev, ali študentu sploh pripada bivanje v domu, namreč vplivajo materialni položaj njegove družine, oddaljenost študija in morebiten težak socialni ali zdravstveni položaj. In četudi študent izpolnjuje pogoje, zaradi prostorske stiske ni nujno, da bo dobil posteljo v domu. Preostane najem pri zasebniku, te najemnine pa so lahko štiri-, pet- ali celo šestkrat višje.

Delodajalci s strahom opazujejo trend, ki se je začel širiti med delavci
01. 09. 2021 08.47Od ponedeljka do četrtka – si predstavljate, da bi lahko tako delali? Štiridnevni delovni teden postaja hit med delodajalci v Španiji, na Novi Zelandiji, Japonskem, Danskem in Islandiji. Zakaj?

'Nikoli se ne boste upokojili'
31. 08. 2021 05.00Kakšna prihodnost čaka mlade?

Slovenci moramo za svoje stanovanje delati med 8 in 10 let
27. 08. 2021 05.00Slovenci moramo delati med 8 in 10 let, da si lahko privoščimo lastno nepremičnino, upoštevajoč povprečno letno plačo in povprečno ceno kvadrature v državi, je pokazala nova analiza Deloitte. "Po omenjeni raziskavi so cene nepremičnin v Sloveniji glede na povprečno plačo res v zgornji polovici med vključenimi državami, a številke ne odstopajo tako zelo od povprečja, kot se pogosto prikazuje v javnosti," je poudaril direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami Boštjan Udovič. Ključni razlog za relativno visoke cene glede na plače medtem ostaja pomanjkanje stanovanj ob precej visokem povpraševanju. Se bo v prihodnje kaj spremenilo?

Ti starši so prejeli izplačan denar
13. 08. 2021 12.58Skladno z novelo Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki je začela veljati 1. julija, je bilo nakazano delno plačilo za izgubljeni dohodek v novi, višji višini, to je v višini minimalne plače.

'Izdelki se prodajajo zaradi odličnega slovesa in dobrega oglaševanja'
12. 08. 2021 09.15S temi besedami eno izmed skrivnosti dobrega in dolgoletnega poslovanja v njihovem družinskem podjetju Koželj d.o.o. Dob opisuje asist. Nina Poljšak, mag. farmacije. V podjetju se ponašajo z več kot 60-letno tradicijo predelave zdravilnih zelišč v gotove izdelke, ki se prodajajo izključno v lekarnah in specializiranih trgovinah, v njihovi trgovinici v Dobu pri Domžalah ter v njihovi spletni trgovini.

Zlati vizumi bogatim omogočajo nemotena potovanja tudi med pandemijo
09. 08. 2021 10.05Bogatašem, ki so pripravljeni vlagati v nepremičnine ali posel, tudi številne evropske države v zameno za določeno višino naložbe "prodajo" dovoljenja za bivanje ali jim celo podelijo državljanstvo. Povpraševanje po zlatih vizumih in zlatih potnih listih se je v času pandemije le še povečalo.

'Vodje naj zaposlene aktivno spodbujajo k prostemu času'
06. 08. 2021 05.00V zadnjih 18 mesecih so se v ljudeh zgodili velikanski premiki. Želje so se spremenile, odnos do življenja, dela, prostega časa ... Kako naj se na to odzovejo delodajalci?

Razlike v cenah nepremičnin po Sloveniji so velike
05. 08. 2021 13.46Promet z nepremičninami se je v koronskem letu 2020 zmanjšal, cene nepremičnin pa so rasle naprej. V začetku tega leta je po normalizaciji poslovanja število transakcij poskočilo in bilo aprila na približno enaki ravni kot v letu pred epidemijo. Rast cen se je še nekoliko pospešila, so sporočili z geodetske uprave.

Klimatske naprave: pazite, da se ne ujamete v past!
28. 07. 2021 08.18Klimatska naprava nam v zadnjih tednih zagotovo riše nasmeh na obraz, saj je poleg morja in osvežilne pijače glavni način shajanja s pasjo vročino. Tisti, ki so si jo že priskrbeli, lahko sedaj uživajo v hladnem zavetju svojega domovanja, večina preostalih pa se najbrž sprašuje, ali bi si jo bilo res smotrno omisliti in ali se splača za nakup odločiti prav sedaj. Ob tem je treba dobro raziskati trg in paziti na vsebino ponudb različnih trgovcev. Da bo izziv lažji, razkrivamo nekaj najpogostejših pasti nakupa klimatske naprave!

Podjetništvo v Sloveniji: kje smo bili pred 30 leti in kam gremo?
21. 07. 2021 06.34Z osamosvojitvijo se je v Sloveniji začelo razvijati podjetništvo, a je pravi "razcvet" doživelo šele z vstopom države v Evropsko unijo. Kaj se je dogajalo s slovenskim gospodarstvom v zadnjih 30 letih, kje smo delali napredke in kje napake? O tem smo se pogovarjali z ekonomistom Bogomirjem Kovačem.

5 izjemno dragocenih veščin, ki se jih naučite takoj
09. 07. 2021 05.00Živimo v času velikih sprememb, vsaj, kar se tiče dela. Če je bilo delo od doma še pred nekaj meseci nekaj nepojmljivega, je sedaj popolnoma običajno. In kaj pravijo futuristi? Katerih veščin se moramo naučiti, da nam bo lažje?

'Greva probat, da imava nekaj svojega'
07. 07. 2021 19.00Začelo se je med prvo porodniško, ko je Eva Birsa z možem premlevala, kako bi ustvarila nekaj svojega.

Obdavčitev pošiljk: cene za nekatere izdelke se bodo verjetno zvišale
02. 07. 2021 14.54S 1. julijem začenja veljati največja davčna reforma, odkar je bil leta 1993 vzpostavljen notranji trg EU. Reforma zadeva vse trgovce, ki po spletu v Evropo prodajajo blago iz tretjih držav, pa tudi izvajalce poštnih storitev, carinske in davčne uprave ter nenazadnje potrošnike. Cene za nekatere izdelke se bodo verjetno zvišale.

Vse kaže, da bodo cene nepremičnin še naraščale
15. 06. 2021 05.00Stanovanjski trgi po vsej Evropi kažejo znake nadaljnje rasti, v številnih regijah se predvideva močna rast cen, je pokazala raziskava nepremičninske družbe Remax. Vedno več ljudi se zaradi sprememb življenjskega sloga, ki jih je povzročil covid-19, seli na ruralna območja, ugotavljajo. Posebej v Ljubljani zaznavajo pomanjkanje novih stanovanj za srednji razred, ki so cenovno bolj dostopna. Na trgu je veliko nepremičnin višjega cenovnega razreda.

12 odstotkov Slovencev namerno kupuje ponaredke
14. 06. 2021 05.00V nakup ponarejenega izdelka je bil lani zaveden vsak deseti Slovenec, ugotavlja Urad EU za intelektualno lastnino (EUIPO). Hkrati je 12 odstotkov Slovencev ponarejene izdelke kupovalo namerno, v samem vrhu pa je Slovenija tudi pri uporabi piratskih spletnih vsebin, kaže študija.

To je pandemija covida-19 povzročila na trgu dela
08. 06. 2021 05.00Pandemija covida-19 je zaradi skrajšanega delovnega časa in ukinitve dobrih delovnih mest v revščino pahnila več kot 100 milijonov delavcev, je ocenila Mednarodna organizacija za delo (ILO). Trg dela naj bi po pričakovanjih začel okrevati v drugi polovici leta, a se zaposlenost pred letom 2023 naj ne bi vrnila na raven pred pandemijo.

Po novem naj bi preverjali le dohodke, nič več premoženja
04. 06. 2021 05.00Materialni položaj družine, na podlagi katerega se priznavajo letne pravice, ki so pravice do otroškega dodatka, državne štipendije, subvencije vrtca, kosila in malice, se danes ugotavlja na podlagi premoženja in dohodkov družinskih članov. Po novem naj bi se materialni položaj družine ugotavljal zgolj na podlagi dohodkov.

Tako na višino pokojnine vpliva zaslužek, ki ga dobite s sezonskim delom
31. 05. 2021 05.00V zadnjem času je največ povpraševanja po sezonskih delavcih za obiranje jagod in v hmeljarstvu, na Zavodu za zaposlovanje pa opažajo manj ponudbe kot prejšnja leta. Sezonska dela lahko opravlja kdor koli, so pa fizično naporna in slabo plačana. Ali lahko sezonsko delo vpliva na višino nadomestila za brezposelnost, pokojnine in štipendije?

Novi promocijski gastronomski video osvojil prvo mesto na mednarodnem video tekmovanju
27. 05. 2021 11.29Video, ki predstavlja Slovenijo kot odlično izbiro za gastronomska doživetja, že žanje uspehe med tujo strokovno javnostjo.

Ta ukrep je vlada podaljšala
27. 05. 2021 09.02Vlada je ocenila, da gre za ukrep, ki se je pokazal za izredno učinkovitega in ki ga delodajalci in zaposleni še vedno potrebujejo.

Embalažnina: kaj morate vedeti?
24. 05. 2021 08.41Skrb za ravnanje z odpadno embalažo morajo po novem prevzeti vsa podjetja, ki dajejo embalažo na trg v Sloveniji. V ta namen morajo podjetja najkasneje do 24. maja skleniti pogodbo s shemo za ravnanje z odpadno embalažo.

So bitcoini res tako veliki onesnaževalci okolja?
24. 05. 2021 05.00Elon Musk je z napovedjo, da pri Tesli opuščajo trgovanje z bitcoini, in z očitkom, da so bitcoini zaradi rudarjenja veliki onesnaževalci našega planeta, povzročil drastičen padec vrednosti na kriptotrgih. Preverite, kakšno je verjetno ozadje njegovih objav ter koliko elektrike se porabi pri trgovanju in rudarjenju!

Draži se praktično vse: baker, jeklo, les, olja, nafta, hrana ...
13. 05. 2021 16.43Številna podjetja se že vse od lanskega leta spopadajo s težavami pri nabavi surovin, materialov in polizdelkov. Zamude so ponekod večmesečne, v nebo pa so poskočile tudi cene. Preverili smo, kaj so razlogi za to, kje so največje težave in kako bomo to občutili potrošniki.

Na kaj paziti pri prenovi doma?
28. 04. 2021 08.08Vse toplejši sončni dnevi ne prebudijo zgolj narave, temveč tudi ljudi, ki se polni svežega zagona lotijo klasičnih spomladanskih opravil. Nekateri se lotijo urejanja okolice doma, drugi imajo v načrtu večje projekte, morda celo prenovo domovanja. Vse zato, da bi se v lastnem domu počutili kar se da udobno in dolgoročno tudi privarčevali. Za izpolnitev obeh kriterijev je treba skrbno raziskati tržišče in izbrati kakovostne, učinkovite in trajnostno naravnane produkte, prijazne do okolja in ljudi.