tveganje

Praktični nasveti za prijetnejše delovno okolje
05. 11. 2024 04.26Kako zmanjšati stres na delovnem mestu? S pravo strategijo lahko zmanjšamo pritisk in se bolje spopadamo z izzivi delovnega dne. Preverite, kaj pomaga.

Niti v času največjih kriz naj upad vrednosti portfelja ne presega 25 odstotkov
05. 11. 2024 04.03Naložbena strategija določa razmerje med naložbenimi razredi v naših portfeljih, ki odločilno vpliva na donosnost in tveganost portfelja. Povprečni vlagatelj naj v svoj portfelj vključi do 20 odstotkov alternativnih naložb, preostala sredstva pa naj enakomerno razporedi med delnice in obveznice.

Črni petek 2024: kdaj je in česa ne smete storiti
04. 11. 2024 04.04Črni petek je priljubljen nakupovalni dogodek, ki je k nam prišel iz ZDA. Prinaša popuste in ugodnosti za številne izdelke in storitve. A kaj morate storiti še pred tem pomembnim datumom?

Tokenizacija: bodo res v prihodnje vsa sredstva pretvorjena v digitalne žetone?
30. 10. 2024 04.26V začetku leta je Larry Fink, predsednik uprave BlackRocka, enega največjih investicijskih podjetij na svetu, javno izjavil, da je tokenizacija prihodnost finančne industrije. Njegova javno izražena vizija se je skoraj takoj prelila v hitro rast vrednosti kripto valut, ki so povezane s t. i. tokenizacijo realnih sredstev (angl. "real-world asset" ali "RWA"). Že leta 2019 je košarkarski igralec Spencer Dinwiddie, nekdanji soigralec Luke Dončića, javno naznanil, da bo tokeniziral del svoje plače, ki jo prejema pri Brooklyn Nets. Še leto prej je slovenski tehnološki startup Blocksquare v Tehnološkem parku Ljubljana tokeniziral parkirno mesto. O čem je govora, ko govorimo o tokenizaciji? In kaj novega prinaša?

E-goljufi s pomočjo AI vse bolj prefinjeno (in uspešno) napadajo
25. 10. 2024 04.10Spletne prevare so postale milijardni posel. E-goljufi več ne poznajo meja; ogromno vlagajo v napredno tehnologijo, pri čemer kot glavno orodje uporabljajo umetno inteligenco. Kako se lahko zaščitimo?

Kako optimizirati davčne obveznosti pri investiranju?
24. 10. 2024 04.59Varčevanje in investiranje ponujata priložnosti za povečanje premoženja, vendar imata tudi davčne posledice, ki jih je smiselno optimizirati. Zakonodaja v Sloveniji omogoča vlagateljem določene ugodnosti za zmanjšanje davčnih obremenitev, zlasti ob upoštevanju vrste, dobe imetništva in pravilnega časovnega razporejanja naložb. Kako najbolje izkoristiti razpoložljive davčne olajšave, pojasnjujeta strokovnjakinji Sonja Omerza in Sonja Lovše Bambič.

Premik ure 2024 na zimski čas: zakaj še vedno vztrajamo pri premiku?
24. 10. 2024 04.17Evropska komisija je že pred leti predlagala ukinitev premikanja urinih kazalcev na zimski in poletni čas. Izvedla je celo anketo, v katerem času bi radi ostali prebivalci EU. A nato se je vse ustavilo. Tako da bomo spet prav kmalu premaknili ure na zimski čas. Kdaj? Preverite v članku.

Digitalni evro – kaj je in kaj ni?
23. 10. 2024 04.59Papirnati denar se je v Evropi pojavil leta 1661, ko ga je izdala švedska centralna banka. Prav lahko se zgodi, da bo Švedska tudi ena prvih držav na svetu, ki bo gotovino dala ven iz uporabe. Švedska še zdaleč ni edina država, ki svojo strategijo monetarnega sistema gradi na prihodnjem temelju brezgotovinske družbe. Eden izmed takih projektov, ki je trenutno že v napredni fazi razvoja, je tudi projekt Digitalnega evra ("eEuro"). S tem projektom je leta 2021 začela Evropska centralna banka ("ECB").

Nepremičnine kot investicija: zagotovljen donos ali nevarna past?
22. 10. 2024 04.29Investiranje v nepremičnine se zdi privlačna in zagotovljena strategija ustvarjanja donosov. Pa je res?

Kako ravnati v času borzne panike?
17. 10. 2024 04.23V času borzne panike se nekateri vlagatelji zatekajo v čustvene in nepremišljene odločitve, kar lahko privede do izgub. Hitre poteze pogosto veliko stanejo – investitorji prodajo pod ceno, imajo dodatne transakcijske stroške, izgubijo priložnosti za rast naložb in plačajo davke, ki bi se jim sicer lahko izognili. Kako ravnati v času padcev na finančnih trgih, svetuje borzni analitik Lojze Kozole.

Naš denar mora delati za nas, ko mi spimo
15. 10. 2024 04.33Inflacija močno vpliva na naložbe z nizkimi donosi, kot so varčevalni računi in depoziti, saj obresti ne sledijo inflaciji. Posledično se realna vrednost premoženja zmanjša. V članku obravnavamo pasti teh naložb in podajamo recept za zaščito premoženja pred inflacijo.

V Sloveniji lani pod pragom tveganja revščine 264.000 ljudi
14. 10. 2024 12.32V Sloveniji je lani v gospodinjstvih z dohodkom pod pragom tveganja revščine živelo 264.000 prebivalcev ali 12,7 odstotka vseh. V EU sta imeli najvišjo stopnjo tveganja revščine Latvija in Estonija, najnižjo pa Češka, so pred mednarodnim dnevom za izkoreninjenje revščine navedli statistiki.

Neverjetno, kaj vse ponujajo zaposlenim. Tudi zato spadajo med najboljše delodajalce v Sloveniji
14. 10. 2024 11.46V preteklosti so se podjetja osredotočala predvsem na finančne rezultate in produktivnost, danes pa je vse bolj prisotno zavedanje, da uspeh podjetja ne temelji zgolj na produktih in storitvah, temveč tudi na zadovoljstvu in dobrem počutju zaposlenih.

Spletni prevaranti lahko v žrtvinem imenu najamejo tudi hitri kredit
09. 10. 2024 10.23Številne spletne zlorabe, od kartičnih zlorab do vdorov v spletno ali mobilno banko, za uporabnike pomenijo veliko tveganje. Spletni prevaranti lahko žrtvi ob nedovoljenem vstopu v spletno banko ukradejo vse prihranke. A ne le to, v njenem imenu lahko najamejo še hitri kredit in počrpajo tudi ta sredstva, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije.

Zakaj ima obrestno obrestni račun tolikšno moč?
09. 10. 2024 04.22Preverite osnovne primere, s pomočjo katerih boste bolje razumeli, zakaj je treba moč obrestno obrestnega računa izkoristiti.

Tako se pripravljajo na (morebitno) novo krizo
08. 10. 2024 04.43Ministrstvo za delo naj bi po večletnih napovedih kmalu predstavilo izhodišča stalne sheme skrajšanega delovnega časa za ohranitev delovnih mest v primeru nepredvidljivih okoliščin, kakršnim smo bili priča med epidemijo in energetsko krizo. Nekateri ocenjujejo, da bi lahko ukrep prav prišel že v primeru zaostritve razmer v avtomobilski industriji.

Kako vam čustva lahko uničijo prihranke – in kako jih obvladati, da se to ne zgodi
08. 10. 2024 04.05Strah pred padcem, pohlep po hitrem zaslužku, impulzivne reakcije in strah pred zamujenimi priložnostmi (FOMO) nas lahko vodijo v finančne napake. Naučite se, kako obvladati čustva in ostati osredotočeni na svoje dolgoročne cilje.

Slabo duševno zdravje zaposlenih vodi v več bolniških odsotnosti in nižjo produktivnost
08. 10. 2024 04.01Slabo duševno zdravje zaposlenih za delovne organizacije pomeni nižjo produktivnost ter višje stroške zaradi bolniških odsotnosti zaposlenih in fluktuacije, so na NIJZ opozorili pred četrtkovim svetovnim dnevom duševnega zdravja. Delo v neurejenih delovnih pogojih lahko namreč poslabša duševno in telesno zdravje zaposlenih.

Plačal en dolar in v dveh vrtinah odkril bogastvo
07. 10. 2024 04.45Neverjetna zgodba južnoafriškega zagonskega podjetja: nevede so zadeli pravi jackpot ...

Zakaj se te delavke hitrejo starajo?
06. 10. 2024 04.39Raziskave povezujejo sedenje s številnimi drugimi zdravstvenimi težavami – sedenje je lahko odgovorno za debelost, visok krvni tlak, visok krvni sladkor, odvečno telesno maščobo okoli pasu in nezdrave ravni holesterola.

Kaj izbrati – aktivno ali pasivno vlaganje?
03. 10. 2024 04.00V svetu vlaganja se vlagatelji pogosto srečujejo z dilemo, ali naj izberejo pasivno ali aktivno strategijo investiranja. Oba pristopa imata svoje prednosti in slabosti; pomembno pa je razumeti glavne razlike in ugotoviti, katera je bolj primerna za vas.

Za vse, ki želite preudarno ravnati z denarjem
01. 10. 2024 04.00Oktober ni le mesec, ko narava začne kazati prve znake jeseni, temveč tudi čas, ko po vsem svetu obeležujemo pomen varčevanja. Mesec varčevanja se zaključi 31. oktobra s svetovnim dnevom varčevanja, ki nas opominja na pomembnost odgovornega ravnanja z denarjem.

'Terjatev kot naložba'
13. 09. 2024 08.29Vlagatelji na Borzi terjatev v povprečju dosegajo donose med 7,5 in 11,5 odstotka na leto. Bolj kot je terjatev tvegana, višji je donos, vendar so za vzajemno financiranje primerne zgolj tiste terjatve, ki imajo dobro bonitetno oceno in predstavljajo minimalno tveganje. Pogovor pripravil Adi Omerović.

Ste na seznamu? To so dela, pri katerih se izgorelost najpogosteje pojavi
09. 09. 2024 04.47Katera delovna mesta so najbolj nevarna za izgorevanje ...

Delavcem vse manjši delež globalnih prihodkov
05. 09. 2024 04.32Delež vseh prihodkov na globalni ravni, ki jih prejmejo delavci, se je v zadnjih dveh desetletjih znatno zmanjšal, kar je povečalo neenakost in delavce prikrajšalo za več milijard dolarjev, v objavljenem poročilu opozarja Mednarodna organizacija dela (ILO). K temu je pomembno prispevala pandemija covida-19.

Ali ste vedeli, da lahko z digitalnim potrdilom storite to?
19. 08. 2024 14.16Kvalificirano digitalno potrdilo je spletna alternativa osebni izkaznici in omogoča enostavno in varno poslovanje prek interneta. Podjetjem prinaša številne prednosti, vključno z visoko stopnjo varnosti, hitrejšimi postopki in večjo učinkovitostjo, hkrati pa krepi zaupanje strank.

Kako naj se lastnik nepremičnine pripravi na naravne nesreče?
14. 08. 2024 04.15Naravne nesreče lahko povzročijo ogromno škodo na nepremičninah in ogrozijo varnost prebivalcev. Če ste lastnik nepremičnine, je ključnega pomena, da se pripravite na morebitne naravne nesreče in zaščitite svojo družino ter dom.

Pravilnik o ročnem premeščanju bremen stopil v veljavo. Kaj morajo storiti delodajalci?
01. 08. 2024 08.46Z današnjim dnem je po letu dni prehodnega obdobja kljub nasprotovanju delodajalske strani v uporabi nov pravilnik o ročnem premeščanju bremen, katerega osrednji cilj je zajeziti tveganja, ki vodijo do kostno-mišičnih obolenj. Ta so v Sloveniji vzrok za četrtino bolniških odsotnosti, pogosto vodijo tudi v invalidnosti.

Najboljša stvar, ki jo lahko storite, da se vaš kovček na letališču ne izgubi
21. 07. 2024 04.45Strokovnjaki za potovanja vsakič, ko potujejo, prisegajo na te trike, s katerimi poskrbijo, da njihova prtljaga ne zaide s poti.

Bogataši razmišljajo drugače kot 'navadni smrtniki'
01. 07. 2024 09.58Bogataši denarju pristopajo logično in ga jemljejo kot prijatelja, ne sovražnika. V prihodnost zrejo z optimizmom in radi tvegajo. Kaj počnejo narobe "navadni smrtniki"?