učenci

Šolske počitnice: sprememba, ki jo morate nujno vedeti
12. 01. 2023 09.04Ob začetku novega šolskega leta je pristojno ministrstvo objavilo šolski koledar, na katerem je bilo označeno, da je 13. februar pouka prost dan za določene šolarje. A koledar so naknadno spremenili. Preverite, za učence katere regije in kako.

To bo izboljšalo kognitivne sposobnosti vašega otroka
26. 10. 2022 05.00Kako do boljših ocen? Preprosto.

Poglejte, kako je učiteljica Ana Cerar opremila učilnico
28. 09. 2022 05.00Da je klasična učilnica lahko resnično dolgočasna in ne motivira k učenju, vedo povedati tudi starejši, ki so svojo izobraževalno pot zaključili že pred desetletji. A kaj, ko je marsikatera slovenska učilnica še vedno videti prav tako – zastarelo. Toda sprememb si očitno želijo tudi učitelji – med njimi je tudi Ana Cerar. Odločila se je, da bo ukrepala in da bo na šoli, kjer poučuje, opremila inovativno učilnico. Da to lahko stori, ji je seveda dovolil ravnatelj, ki pa je najprej zahteval strokovno utemeljitev ideje. Kako se je rodila ideja, kako je prenova potekala in kako sedaj v novi učilnici poteka pouk, si preberite v nadaljevanju!

Izvenšolske dejavnosti lahko predstavljajo tudi velik strošek
26. 09. 2022 05.00Šole imajo praviloma bogat in raznovrsten nabor brezplačnih interesnih dejavnosti. Nekaj pa jih je treba plačati in primer družine s tremi otroki, ki vsi poleg brezplačnih interesnih dejavnosti obiskujejo tudi plačljive, pokaže, da zanje skupno odštejejo skoraj 300 evrov na mesec.

Zakaj je potrebna digitalizacija v šolstvu?
22. 08. 2022 05.00Digitalizacija v šolstvu - nekateri se je bojijo, saj menijo, da bodo otroci ostali brez pomembnih znanj, kot je na primer pisanje z roko, spet drugi pozdravljajo korak naprej, ki ga bomo morali slej ko prej storiti. Kdo pa že ponuja znanje v digitalni obliki in kaj lahko še v tem šolskem letu pričakujemo?

Toliko plačajo nekateri starši ob začetku šolskega leta
18. 08. 2022 05.00Še dobra dva tedna in otroci se bodo vrnili v šolske klopi. Trenutno doma potekajo priprave in nakupi delovnih zvezkov, zvezkov in drugih šolskih potrebščin. Kar pa so vsi, ki imajo doma šoloobvezne otroke, zaznali, je to, da so cene višje v primerjavi s preteklimi leti. A pozor: ko govorimo o stroških šolskih potrebščin za en razred, je treba vedeti, da se nakupi ne končajo 1. septembra. Starši morajo skozi celo šolsko leto dokupovati vse, kar je potrebno ali se porabi. Tako da je končni znesek enega razreda višji, kot ste morda mislili.

Digitalni bon: kaj lahko z njim kupite ter ali jih lahko združujete?
14. 06. 2022 08.51Kaj lahko kupite z digitalnimi boni, kje jih lahko unovčite? Preverite v nadaljevanju.

Le še danes možen prenos prijave na drugo srednjo šolo
25. 04. 2022 10.30Kandidati oziroma učenci, ki so spremenili svojo odločitev o vpisu v srednjo šolo, lahko svojo prijavo na drugo šolo oziroma v drug izobraževalni program prenesejo le še danes. Kasneje prenos ne bo več možen, razen če bodo kandidati za to imeli opravičljive razloge.

Tudi v Sloveniji lahko mladoletniki ustanovijo podjetje
07. 03. 2022 04.45Predvsem iz ZDA so znane zgodbe o rosno mladih podjetnikih, ki služijo milijone z limonado, dišečimi svečami in zabavanjem otrok. Tudi v Sloveniji lahko mladoletniki ustanovijo podjetje, a se to v praksi zgodi le redko. Toda navedeno nikakor ne pomeni, da mladi Slovenci nimajo podjetniške žilice.

V najbolj čarobnem delu leta lahko podarite dobro delo
10. 12. 2021 05.00Veseli december je najbolj čaroben del leta, je mesec obdarovanja, veselja, sreče, praznovanj in dobrih del. Tako kot vsako leto v prazničnem vzdušju potekajo številne dobrodelne akcije obdarovanj, pri katerih lahko sodeluje prav vsak.

V tem primeru nimate pravice do nadomestila zaradi višje sile varstva otroka
12. 11. 2021 16.24Pri starših, ki se bodo odločili, da se njihov otrok ne bo samotestiral v šoli in se bo posledično šolal na daljavo, ni izpolnjen pogoj t. i. višje sile pri obveznosti varstva otrok, pojasnjujejo na ministrstvu za delo. Če bo starš želel ostati z otrokom doma, se bo zato moral z delodajalcem dogovoriti o drugi podlagi za odsotnost z dela.

Učiteljica razkrila zanimivo tehniko, ki bo navdušila številne
03. 11. 2021 05.00Ne le za otroke – ta tehnika je primerna tudi za mladino in odrasle, ki se v službi še vedno izobražujejo.

Zakaj se moramo nekatere podatke naučiti na pamet?
26. 10. 2021 04.15Učiteljica Anja Frank je za Cekin.si razkrila, kako se je sama najlažje učila ter zakaj se nekatere podatke moramo naučiti na pamet. Učiteljica Janja Rostohar pa nam je zaupala, da učencem pogosto reče, da je šola njihova služba in ocene v redovalnici so njihova plača. "Sami si morajo postaviti cilje, ki jih želijo doseči," poudarja.

Nasveti učiteljice, ki so koristni za celo življenje
19. 10. 2021 08.34Učiteljica Estera Popovič je za Cekin.si spregovorila o tem, katere tehnike učenja spodbujati pri mladih. Gre za tehnike, ki nam lahko koristijo celo življenje – tudi med študijem in na delovnem mestu.

"Kot mamica treh otrok močno, močno stiskam pesti, da bodo šole in vrtci odprti"
20. 08. 2021 05.00Med pripravljanjem vseh številnih šolskih potrebščin za dva šolarja, za katere smo odšteli okoli 250 evrov, me je znova prešinila misel: "Kaj, če nas vnovič čaka večmesečno šolanje na daljavo?" Ker ... kljub cepivu, določenem deležu prebolelih in testiranju ni izključeno, da se bodo vnovič zapirale šole in vrtci. In omenjenega scenarija si verjetno nihče ne želi.

Pozvali k cepljenju odraslih, da bodo lahko otroci hodili v šole in vrtce
21. 07. 2021 11.34Na novo šolsko leto, ki bo najverjetneje zaznamovano z novim epidemičnim valom, se na pristojnem ministrstvu in zavodu za šolstvo pripravljajo s prenovljeno in razširjeno publikacijo z razlago modelov organizacije vzgojno-izobraževalnega procesa, vezanih na epidemiološko stanje. Potekala pa bodo tudi usposabljanja za vzgojitelje in učitelje.

Od 23. avgusta hitri antigenski testi plačljivi. Preverite, kdo so izjeme!
20. 07. 2021 08.07Kar je vlada napovedala, je tudi uresničila: od 23. avgusta se ne boste mogli več brezplačno testirati. Obstajajo pa izjeme. Ste med njimi?

Se lahko slovenski šolski sistem česa nauči od japonskega?
23. 04. 2021 05.00Vzgoja otrok doma je na prvem mestu. A tudi šolski sistem bi moral pri otrocih razvijati občutek odgovornosti in pripadnosti. Vsaj tako so prepričani na Japonskem.

Do kdaj morajo šole izdati potrdila o opravljenih preizkusih nadarjenosti?
11. 03. 2021 11.57V srednjih šolah so začeli preizkuse nadarjenosti za dijake, ki se želijo vpisati na programe, ki zahtevajo tak preizkus. Preizkus je nujen za vpis na programe zobotehnik, fotografski tehnik, tehnik oblikovanja ter na umetniško gimnazijo – za likovno, glasbeno in plesno smer.

Prvi informativni dnevi z domačega kavča
11. 01. 2021 08.33Devetošolke in devetošolce kmalu čaka pomembna in težka odločitev o izbiri nadaljnje šolske poti. Letošnji informativni dnevi, ki pomagajo pri odločitvah, bodo zaradi državnih ukrepov in koronavirusa potekali na drugačen način. Za vas smo preverili, kako se bodo šole prilagodile in vam kljub temu omogočile informativno srečanje z učitelji in dijaki.

Kdo je gospa, ki je po smrti premoženje zapustila učencem gimnazije?
24. 11. 2020 05.45Sosedi in prijatelji so jo opisali kot izrazito iskreno in karakterno osebo, ki je negovala dobre odnose z vsemi, ki jih je poznala. Zelo je cenila in spoštovala delo in skromnost.

Ali lahko delavec, ki opravlja delo na domu, koristi višjo silo zaradi varstva otroka?
30. 10. 2020 08.55Ob podaljšanju počitnic se postavlja vprašanje, na podlagi česa bodo starši doma s šolarji ob podaljšanju počitnic: bodo morali vzeti dopust ali so doma zaradi nujnega varstva otroka? Pojasnjujejo na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.

Najprej kvas in toaletni papir, sedaj pa prenosni računalniki
08. 09. 2020 12.21Pripraviti se moramo na najhujše, opozarjajo po svetu. In tako kot je marca na trgovskih policah primanjkovalo kvasa in toaletnega papirja, se sedaj dogaja z računalniško opremo. Tako poročajo iz ZDA.

Nakupe šolskih potrebščin nekateri starši odlagajo. Sprašujejo se, ali bodo otroci jeseni sploh sedli v šolske klopi
18. 08. 2020 06.00Še dva tedna in šolarji bi morali sesti v šolske klopi. Pretekla leta so v tem času starši že napolnili otrokovo šolsko torbo, kako pa je zdaj, ko sploh ne vedo, kaj se bo zgodilo 1. septembra?

"Skrbi me, priznam. Upam, da bodo šli otroci lahko v šolo"
17. 08. 2020 06.00"Ojoj, zmešalo se mi bo, če bo novo šolsko leto znova potekalo na daljavo. Težko si predstavljam, kako mi bo uspelo s tremi šolarčki – prvošolcem, tretješolcem in petošolcem, hkrati pa bom morala še delati od doma," mi je zadnjič potožila prijateljica.

Tekmovanj ni. Kako naj torej kandidati za Zoisovo štipendijo uveljavljajo izjemne dosežke?
09. 06. 2020 08.52V šolske klopi so se vrnili le dijaki zaključnih letnikov, zato ni mogoče, da na srednjih šolah izvajajo različna tekmovanja, ki so bila predvidena pred razglasitvijo epidemije. A na ministrstvu za izobraževanje poudarjajo, da kandidati za dodelitev ali nadaljnje prejemanje Zoisove štipendije zaradi tega ne bodo oškodovani.

Šole: pripravljen tudi protokol, kako ukrepati, če učenec razvije simptome med poukom
15. 05. 2020 08.49Nekatere šole so na svojih spletnih straneh že objavile navodila, kako bo potekalo šolanje v novih razmerah.

To je ministrstvo sporočilo šolam glede ocenjevanja
03. 04. 2020 08.13Ministrstvo je osnovne šole pozvalo, naj bo obseg učnih gradiv vsaj dva do trikrat manjše, kot bi ga uporabili pri rednem pouku. Kakšna pa so navodila glede ocenjevanja?

Kako bo organizirano poučevanje na daljavo?
12. 03. 2020 14.53Osnovne in srednje šole v Sloveniji za nekaj časa zapirajo svoja vrata. A to še ne pomeni, da se otroci ne bodo učili.

Kako poteka informativni dan na šolah? Primer gimnazije
14. 02. 2020 13.10Učenci devetih razredov osnovne šole so se odpravili na obisk srednjih šol, v katerih nameravajo nadaljevati šolanje.