ukrepanje

'Generativna umetna inteligenca ogroža pravice potrošnikov'
20. 06. 2023 12.04V zadnjih mesecih je prišlo do bliskovite rasti ponudbe storitev, ki jih poganja generativna umetna inteligenca, ta pa ogroža pravice potrošnikov in briše meje med resnično in umetno vsebino, opozarjajo pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). Zato so na pristojna ministrstva naslovili tudi poziv k preiskavi te tehnologije.

'Po letu 2027 upad prostih delovnih mest'
19. 06. 2023 09.15Število prostih delovnih mest se bo povečevalo do leta 2027, nato pa se bo začelo zmanjševati. Do leta 2037 bodo nova delovna mesta na voljo predvsem za strokovnjake, za druge poklice bo zaposlovanje le nadomestne narave. Preverite, kaj to pomeni.

Credit Suisse: v čigave roke gre in kaj to pomeni za vlagatelje?
20. 03. 2023 12.01Pristojni organi v Evropi in po svetu mirijo vlagatelje glede stanja svetovnega bančnega sektorja, potem ko je na trgu odjeknila novica, da bo švicarska banka UBS prevzela Credit Suisse. Credit Suisse in bančna nestabilnost v ZDA ne zadevajo evropskih bank, je zagotovil guverner francoske centralne banke Francois Villeroy de Galhau.

Za te dijake so spremenili vpisne pogoje
14. 03. 2023 05.49Dijaki z opravljeno poklicno maturo in petim predmetom se bodo lahko na vse dodiplomske in enovite magistrske študijske programe študijskega leta 2023/2024 vpisovali pod enakimi pogoji. Ministrstvo je sprejelo dveletni prehodni rok pri vpisu, ki bo veljal za vse javne univerze.

Kateri viri električne energije so zeleni in kako je v Sloveniji?
06. 03. 2023 03.15Dandanes se bolj kot kdaj koli prej spodbuja pridobivanje elektrike iz okolju prijaznih virov, kot sta sončna in vetrna energija. Koliko pa jo izkoriščamo v Sloveniji?

10 strategij za uspešno dolgoročno varčevanje
17. 02. 2023 03.15Prevzemite nadzor nad svojo prihodnostjo in si zagotovite finančni mir z našimi 10 nasveti za uspešno varčevanje. Pametno varčevanje in vlaganje namreč lahko zagotovita finančno varnost zdaj in v prihodnjih letih.

Ali lahko stvari bivšega ali bivše postavite na cesto?
26. 09. 2022 04.45Ločitev zakoncev ali razhod partnerjev je lahko izredno boleča življenjska izkušnja – najprej pogovor o koncu zveze, nato selitev. Pogosto se zgodi, da partner, ki se odseli iz skupnega gnezda, pusti nekaj svojih stvari v domu, kjer več ne prebiva. In čeprav se ga večkrat pozove, naj pride ponje, in čeprav večkrat obljubi, da bo to storil, do tega nikoli ne pride. Kako ukrepati, da se že tako težka situacija ne bi še dodatno zapletla, smo vprašali odvetnico Katarino Čeč Labernik.

Če boste tudi vi prejeli takšno sporočilo, potem nemudoma storite to
02. 09. 2022 05.00V tem sporočilu je navedeno, da banka nujno potrebuje vašo potrditev ali aktivacijo z vnosom osebnih in kartičnih podatkov, saj da je vaša kartica blokirana ali želijo izboljšati varnostne ukrepe.

Tako je videti lažno elektronsko sporočilo o blokirani kreditni kartici
25. 08. 2022 14.26Nov dan, nov poskus prevare. Banka NLB vse svoje komitente opozarja, naj ne nasedajo. Obvestilo pa so prejeli tudi taki, ki pri omenjeni banki sploh nimajo odprtih računov.

Slovensko gospodarstvo na hudi preizkušnji
27. 07. 2022 11.53Delodajalske organizacije, članice Ekonomsko socialnega sveta, vlado pozivajo, da čimprej pripravi interventno zakonodajo, ki bo zasledovala cilj ohranitve odpornosti in zagona celotnega zdravega jedra slovenskega gospodarstva. Opozorili so, da lahko naraščajoče cene elektrike številna proizvodna in storitvena podjetja potisnejo v močno zaostren položaj, tudi v likvidacije in stečaje, ter ogrozijo veliko število delovnih mest.

Kaj prinaša direktiva o minimalni plači v EU?
08. 06. 2022 05.00Francosko predsedstvo Svetu EU in pogajalci Evropskega parlamenta so dosegli politični dogovor o osnutku direktive o minimalni plači v EU. Kaj to pomeni za minimalno plačo v Sloveniji?

Kam se lahko obrnete, če ste brez osebnega zdravnika?
07. 02. 2022 04.45131.000 zavarovancev nima izbranega osebnega zdravnika, saj jih je preprosto premalo. Najhuje je v velikih mestih in nove paciente sprejema le še peščica. Razlogi so različni in tudi ukrepi obstajajo, a ni čarobne paličice in pozitivnega učinka ne bo čez noč.

Združenje bank Slovenije znova opozarja: Zaznali smo nove poskuse spletnih prevar!
27. 01. 2022 15.18Banke in hranilnice te dni opažajo porast poskusov spletnih prevar, predvsem t. i. phishinga (spletnega ribarjenja). Banke ali hranilnice ne bodo od vas nikoli zahtevale, da vnašate svoje prijavne podatke ali podatke o karticah na spletnih straneh, poslanih v elektronskih ali SMS-sporočilih – to je lahko prvi znak, da gre za prevaro. Če niste prepričani o verodostojnosti prejetega sporočila, raje preverite pri svoji banki ali hranilnici.

Številna podjetja se zaradi dražje elektrike soočajo z nevarnostjo zaustavitve proizvodnje
05. 01. 2022 13.33V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pojasnjujejo, da o nevzdržnih razmerah zaradi drage elektrike toži vse več podjetij. Pogovori z gospodarskim ministrstvom tečejo, v GZS pa upajo na čimprejšnjo odločitev o pomoči.

Na pozabljenih računih še vedno precej premoženja
16. 12. 2021 09.49Na namenskem računu za prenos na Kad, kjer so zbrani vrednostni papirji iz lastninjenja v začetku 90. let prejšnjega stoletja, na katere so imetniki pozabili, je še vedno za slabih 18,5 milijona evrov premoženja. Zanimanje za prevzem se povečuje, a časa za to je le še do tega konca leta.

Kdo so lastniki 19 milijonov, ki so še vedno pozabljeni na registrskih računih?
03. 12. 2021 11.08Kdo je na registrskih računih pozabil 67 milijonov evrov, smo se leta 2017 spraševali na naši spletni strani. Sedaj pa so pristojni sporočili, da je še vedno pozabljenih skoraj 19 milijonov evrov premoženja. Do tega premoženja so upravičeni tudi dediči. Delničarji so razpršeni po številnih družbah, tudi takšnih, kot so Krka, Zavarovalnica Triglav in Petrol, ki kotirajo na Ljubljanski borzi. Upravičeni so tudi do dividend, ki jim v zadnjih petih letih niso bile izplačane.

Kdaj se bo inflacija začela umirjati?
21. 10. 2021 04.45Začaran krog. Višja inflacija draži oziroma višje cene pomenijo višjo inflacijo. Podražitve povzročijo manjšo potrošnjo, saj se potrošniki v negotovosti odzovejo z varčevanjem in "kupčkanjem" v strahu, da jim bo zmanjkalo denarja. Slabša potrošnja prinaša manj zaslužkov podjetjem in manj sredstev za zaposlene, negativni doprinos predstavljajo višji stroški, ki se prelivajo v cene, ob vsem so glasnejši pozivi k višanju plač. Našteto močno odstopa od ciljev denarnih politik, ki so med drugim postopno in počasnejše višanje cen, kar pušča tudi prostor za postopno in počasnejšo povišanje plač.

Ali lahko na razgovoru za delo vprašajo, ali ste cepljeni ali preboleli?
04. 10. 2021 05.00Kakšni so lahko postopki delodajalca, če zaposleni ne nosi zaščitne maske in druge zaščitne opreme ter če odklanja testiranje? In še – ali lahko delodajalec na razgovoru za delo vpraša kandidate, ali so preboleli ali cepljeni?

PCT-pogoj morate imeti tudi, če delate od doma
20. 09. 2021 13.22Pristojno ministrstvo je zbralo najpogostejša vprašanja glede PCT-pogoja in opravljanja dela. Nekateri odgovori so izredno zanimivi, še posebej tisti, ki se nanašajo na delo od doma.

Delodajalske organizacije: Stroške testiranja naj krijejo zaposleni, čas testiranja naj se ne všteva v delovni čas
09. 09. 2021 14.57V petih delodajalskih organizacijah menijo, da strošek testiranja zaposlenih na covid-19 ne more bremeniti delodajalcev. Zato so na vlado naslovili predlog za določitev pravnih podlag, na podlagi katerih bodo zaposleni, ki morajo na delovnem mestu izpolnjevati pogoj PCT, stroške testiranja krili sami.

Že ob prvih zametkih krize so se odločili pomagati
17. 05. 2021 08.50Če kdo meni, da bodo težave malega gospodarstva izginile s sproščanjem ukrepov in odpiranjem dejavnosti, potem živi v zmoti. Med zaprtjem so se iz dneva v dan kopičile izgube in minusi, samo odprtje pa, kljub pomoči države, ne more v celoti popraviti uničenega.

Tako kitajski varuhi konkurence kaznujejo Alibabo
15. 05. 2021 05.00Kitajski velikan spletne trgovine Alibaba je v četrtem trimesečju poslovnega leta, ki se je izteklo z marcem, pridelal 5,5 milijarde juanov (okoli 975 milijonov evrov) izgube. Razlog za izgubo je rekordna globa zaradi kršitve pravil o konkurenci v višini 18 milijard juanov oz. okoli 2,3 milijarde evrov.

Kako delodajalci preverjajo delo pod vplivom alkohola ali drog?
06. 05. 2021 08.31Delo pod vplivom alkohola, drog ali drugih opojnih substanc je prepovedano, je jasna zakonodaja. A praksa je drugačna. Ponekod je to kar velik problem in sindikate preseneča, da se delodajalci ne odločajo za ostrejše ukrepe oziroma pogostejša preverjanja. Kdo opravlja tovrstna testiranja in kdo se zanje odloča?

'Poglej, Klara, saj ni vsega konec. Še se da, vztrajaj'
05. 05. 2021 05.00"Srečevanje skupin v živo ni bilo več dovoljeno." S temi besedami se lanskega leta spominja podjetnica Klara Dev, katere posel je temeljil na osebnem stiku. A se je odločila za velike spremembe, sredi epidemije pa je odkrila tudi projekt, ki ji je resnično "ogrel srce". Zato ga priporoča tudi drugim podjetnikom.

Denar pod nadzorom? S temi nasveti je to mogoče
13. 01. 2021 04.45Kako se lotiti načrtovanja mesečnega proračuna? Za vas smo pripravili nekaj predlogov.

Kaj se lahko od Jacinde Ardern naučimo o kriznem vodenju?
11. 11. 2020 08.00Kaj je formula uspeha novozelandske premierke Jacinde Ardern, ki ji je že drugič v rekordnem času s svojim drugačnim pristopom uspelo obvladati pandemijo?

VIDEO: Tako delajo reševalci v času novega koronavirusa
09. 11. 2020 05.45Sekunde, ki odločajo o življenju in smrti. Te se sedaj, v času novega koronavirusa, lahko podaljšajo, saj se morajo reševalci, če pri pacientu obstajajo znaki okužbe, obleči v zaščitno obleko. Kako je videti delo v času covida-19?

Tem delavcem se je med epidemijo položaj še dodatno poslabšal
08. 09. 2020 08.31Delavci v atipičnih oblikah dela praviloma nimajo bolniške, dopusta, regresa, malice in prevoza, epidemija covida-19 pa je njihov položaj še poslabšala. Nevladne organizacije, ki že leta pozivajo k sistemskim ukrepom, so pesimistične, ministrstvo za delo pa aktivnosti napoveduje za jesen. Naj dodamo, da Slovenija že vrsto let beleži porast prekarnih oblik dela.

Korona kriza je udarila nenadoma. Nekatere je ujela popolnoma nepripravljene
11. 08. 2020 08.25Epidemija novega koronavirusa je nekatere dejavnosti močno prizadela. Podjetniki so se morali čez noč prilagoditi novim razmeram, pri čemer pa niso bili vsi uspešni.

#OkvirPomoči: Gradnja blagovne znamke med karanteno prinaša rezultate
17. 07. 2020 08.23Gašper Čarman in njegova ekipa eVina – v času epidemije so morali zapreti bar, restavracijo in trgovino. Posredno so občutili tudi zaprtje hotelov in restavracij glavnih kupcev, a so se hitro odzvali in usmerili na splet.