varstvo

Pregled veljavnih ukrepov za blažitev draginje
23. 12. 2022 09.31Vlada in DZ na predlog vlade sta ob draginji, ko so med drugim močno porasle cene energije in hrane, sprejela več ukrepov za blažitev posledic višjih cen na prebivalstvo in gospodarstvo. Nekateri trenutno veljajo do začetka oz. konca poletja, nekateri do konca leta 2023.

Kdo je lahko družinski pomočnik?
15. 12. 2022 03.15Status družinskega pomočnika ne predstavlja delovnega razmerja, prav tako družinskemu pomočniku tudi niso priznane pravice iz delovnega razmerja. Družinski pomočnik pa je lahko tudi oseba, ki je v delovnem razmerju s krajšim delovnim časom od polnega delovnega časa pri delodajalcu.

Podjetniki, kmalu bodo na voljo evropski milijoni
17. 11. 2022 08.05Imate vrhunsko podjetniško idejo, nimate pa dovolj finančnih sredstev, da bi jo uresničili? Za vas imamo dobro novico: z januarjem Slovenija vstopa v novo finančno obdobje črpanja evropskih sredstev, kar pomeni, da bodo prvi javni razpisi – tudi za podjetja in podjetnike – na voljo že v prvi polovici leta 2023.

Pri nakupovanju živil poiščite ta znak
09. 11. 2022 07.54Slovenci se vse bolj zavedamo, da je hrana, pridelana v lokalnem okolju, bolj kakovostna in sveža, zato poreklo in tradicija za nas postajata pomembnejša od cene. Sestavine iz lokalnega okolja so popoln izbor za pripravo tipičnih slovenskih jedi, ki so del naše tradicije. Imajo bogato zgodovino in edinstven značaj, zato si zaslužijo biti naš prvi izbor pri nakupovanju.

Pred 1. novembrom - dobro je vedeti
25. 10. 2022 04.45Kmalu bo 1. november, Dan spomina na mrtve. Ob tem pa se spomnimo na nekaj pravil, ki jih morate spoštovati na pokopališčih. Za nekatere kršitve so zagrožene celo globe.

Informativni izračun energetskega dodatka: Kdo in koliko ga dobi?
11. 10. 2022 11.38Preverite, v katerem primeru ste upravičeni do energetskega dodatka in v katerem primeru bi lahko bili.

Koliko stane pomoč na domu?
05. 10. 2022 05.00Povpraševanje po pomoči na domu že vrsto let presega ponudbo. Uporabljajo jo predvsem starejši, ki sami ne zmorejo več skrbeti zase, a lahko z dodatno podporo ostanejo v domačem okolju in jim ni treba oditi v dom za starejše. Povprečna cena storitve znaša med pet in šest evrov na uro, medtem ko se oskrbnine v domovih za starejše gibljejo med 850 in 1500 evrov na mesec.

Ali lahko stvari bivšega ali bivše postavite na cesto?
26. 09. 2022 04.45Ločitev zakoncev ali razhod partnerjev je lahko izredno boleča življenjska izkušnja – najprej pogovor o koncu zveze, nato selitev. Pogosto se zgodi, da partner, ki se odseli iz skupnega gnezda, pusti nekaj svojih stvari v domu, kjer več ne prebiva. In čeprav se ga večkrat pozove, naj pride ponje, in čeprav večkrat obljubi, da bo to storil, do tega nikoli ne pride. Kako ukrepati, da se že tako težka situacija ne bi še dodatno zapletla, smo vprašali odvetnico Katarino Čeč Labernik.

Da se ne boste tudi vi ujeli v past "skrčinflacije"
12. 09. 2022 05.00Bodite pozorni, ko se odpravite po nakupih živil in pripomočkov za gospodinjstvo. V tujini so že zaznali, da se količina blaga niža, cene pa ostajajo enake ali pa se celo višajo. Tudi v Sloveniji smo na preži, ali se kaj podobnega dogaja tudi pri nas.

V naslednjih mesecih bi se lahko povišale oskrbnine v domovih za starejše
07. 09. 2022 05.00Vzrokov je več - strošek energentov in hrane se je tako povečal, da ga zgolj z uskladitvijo marčevskih cen ne zmorejo pokriti. S septembrom se povečuje strošek za plače zaradi dodatnega kadra, ki ga lahko zaposlijo po spremembi kadrovskih normativov. Nato konec leta preneha še financiranje višjih stroškov dela zaradi sklenjenega aneksa h Kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva.

Inflacija negativno vpliva na starševstvo
25. 08. 2022 05.00Življenjski stroški so iz dneva v dan višji – tudi stroški vzgoje otrok. To je le ena od kriz, s katerimi se soočajo mladi Američani danes in bi jih lahko še bolj oddaljila od odločitve za otroke, menijo strokovnjaki.

Radar – kako se lahko izognete plačilu kazni?
22. 08. 2022 09.08Ste vedeli, da se v določenih okoliščinah lahko izognete plačilu kazni, ki ste jo prejeli zaradi prehitre vožnje. Zakonodaja vas v nekaterih primerih ščiti, pravniki pa svetujejo, da pripravite dokazno gradivo.

V tej evropski državi imajo delavci ogromno dopusta
02. 08. 2022 05.00Kako se izračunajo dnevi dopusta, ki vam pripadajo? V kateri državi ga imajo ogromno, v kateri malo?

To so bolj obetavne dejavnosti za samostojne podjetnike
11. 07. 2022 05.00Uspešen podjetnik nikoli ne počiva. Stalno se prilagaja, spremlja trg, trende, razvoj, povpraševanje. Zaveda se, da danes ne velja več, kar je bilo včeraj, in da bo jutri po vsej verjetnosti znova drugače. Poleg drugih znanj in veščin se lahko pohvali s sposobnostjo hitrega odzivanja na spremembe in dobrega predvidevanja, kaj sledi. Kajti za posel nikoli ni dobro o(b)stati v preteklosti ali stopicati na mestu.

Počitnice malo drugače: varstvo hiše, hišnih ljubljenčkov ali kar izmenjava domovanja?
01. 07. 2022 08.21Si predstavljate počitnice v rustikalni hiški sredi ničesar ali luksuznem stanovanju v najvišji stolpnici? Dobra novica je, da je to dosegljivo vsem nam. House sitting ali po naše 'varovanje hiše' je odličen način za ugodne in unikatne počitnice. S čuvanjem hiš, kamor velikokrat sodi tudi skrb za hišne ljubljenčke dobimo priložnost za bivanje v čudovitih nepremičninah, ki si ji sicer nikoli ne bi mogli privoščiti. Poleg tega lahko spoznamo nove prijatelje in okusimo še drugačen način življenja, kot smo ga vajeni.

Očetovski in starševski dopust: kakšne spremembe bi uvedli?
01. 07. 2022 05.00Ministrstvo za delo je v javno razpravo dalo predlog novele zakona o starševskem varstvu, po katerem bo moral oče obstoječih 15 koledarskih dni očetovskega dopusta izrabiti v prvih treh mesecih po otrokovem rojstvu. Preostalih 15 koledarskih dni bi postalo del neprenosljivega starševskega dopusta. Čas za pripombe je do 13. julija. Poglejmo, kaj bi še spremenili.

Workation: ko pisarno vzamete s seboj na počitnice
20. 06. 2022 05.00Delo na daljavo in delo od doma je med pandemijo za mnoge postalo nova resničnost. Tovrstna oblika dela med drugim omogoča večjo fleksibilnost glede kraja, kjer zaposleni opravlja delo. Prav zato se je v zadnjem letu po svetu razširil trend daljših počitnic, na katere s seboj posamezniki vzamejo tudi delo oziroma tako imenovane delovne počitnice. Kaj so prednosti in slabosti delovnih počitnic?

Črnograditelj bo lahko branil dom na sodišču
20. 05. 2022 05.00Če bo predlagatelj dokazal, da po rušenju nelegalno zgrajenega stanovanjskega objekta ne bi imel kje živeti, bo gradbeni inšpektor izvršbo o odstranitvi s sklepom odložil za pet let. Če mu v inšpekcijskem postopku ne bo uspelo, bo lahko pravico do doma branil še na sodišču.

Tako se deli javni denar v Sloveniji
16. 05. 2022 05.00Država dobiva denar iz različnih virov, in sicer od davkov, prispevkov od plač in drugih dohodkov, premoženja, DDV-ja, dohodnine, trošarin in tudi Evropske unije. Ampak ali veste, kam gre javni denar? Preverite!

V teh dejavnostih je bilo največ stečajev
10. 05. 2022 05.00V prvih treh mesecih letošnjega leta se je število stečajev najizraziteje povečalo v informacijsko-komunikacijski dejavnosti in gradbeništvu, v slednjem pa je bilo hkrati tudi največ registracij, ugotavljajo pri statističnem uradu.

Kako izračunati neto plačo?
19. 04. 2022 09.17V Sloveniji imamo bruto sistem plač, kar pomeni, da delodajalec poleg neto zneska za zaposlenega plača tudi obvezne prispevke in odvede dohodnino. Preverite, koliko je njegov strošek pri minimalni in pri povprečni plači ter kakšne olajšave vam pripadajo.

Pravni odgovor: Kako naj izselim najemnika? Mu lahko zamenjam ključavnico?
19. 04. 2022 07.59Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? Vsak mesec odgovarjamo na vaša pravna vprašanja in dvome o zakonodaji ter vam tako pomagamo rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

Zaposlitev za določen čas: pravila, odpravnina, posebnosti ...
07. 04. 2022 13.24Čeprav mora biti pogodba o zaposlitvi praviloma sklenjena za nedoločen čas, na Zavodu za zaposlovanje opažajo, da je večina prostih delovnih mest še vedno objavljenih z namenom zaposlovanja za določen čas.

Nekoč smo bili že samooskrbni, danes pridelamo premalo hrane
29. 03. 2022 05.00Slovenec je v letu 2020 pojedel povprečno 119 kilogramov zelenjave, 116 kilogramov žit, 88 kilogramov mesa, 84 kilogramov svežega sadja, 64 kilogramov krompirja, 10 kilogramov jajc, pet kilogramov riža in malo manj kot kilogram medu, kažejo podatki Statističnega urada. Veliko hrane smo morali uvoziti, saj je doma ne pridelamo dovolj.

V tej državi porabijo pravo bogastvo za hišne ljubljenčke
23. 03. 2022 04.45Lastniki hišnih ljubljenčkov želijo zanje le najboljše, od hrane, pripomočkov, kozmetike za živali ... Poglejte, v kateri državi porabijo največ denarja za oskrbo hišnih ljubljenčkov.

Največ so lani zaposlovali v majhnih podjetjih
17. 03. 2022 05.00Delodajalci najbolj povprašujejo po zidarjih, delavcih v predelovalnih dejavnostih, čistilcih, strežnikih in gospodinjskih pomočnikih, voznikih tovornjakov, natakarjih in negovalcih.

Tudi to se dogaja: dajo odpoved, ker delajo premalo
10. 03. 2022 05.00Delali so krajše delovnike, zaslužili so manj, kar pa je vodilo v nezadovoljstvo.

Učitelji in vzgojitelji bodo stavkali, starši v stiski
08. 03. 2022 08.44Ko so v šolah in vrtcih napovedali, da bodo 9. marca stavkali, so se starši mlajših otrok znašli v stiski. Morajo na delo, kam pa z otrokom, ki doma ne more ostati sam. To pravijo na pristojnem ministrstvu.

"Ne bi smeli kaznovati podjetnikov, ki so kljub epidemiji uspešno poslovali"
31. 01. 2022 08.13V epidemiji covid-19 je država predvidela denarno pomoč za podjetja in podjetnike, zdaj pa jo morajo številni vračati. Pri določenih se je namreč naknadno ob računanju letnih prihodkov izkazalo, da niso upravičeni in da morajo povrniti denar, saj so bili njihovi poslovni rezultati boljši od predvidenih. Mnogi svarijo, da so ogrožena delovna mesta, da pomoči ne zmorejo povrniti, da se lahko znajdejo v likvidnostnih težavah. V interesnih združenjih opozarjajo in predvsem poudarjajo, da ne bi smeli "kaznovati" tistih, ki so kljub epidemiji poslovali uspešno.

Za izobraževanje otrok so pomembni že vzgojitelji v vrtcu
27. 01. 2022 04.45V osnovnih šolah še naprej prevladujejo učiteljice. Šele na terciarni ravni izobraževanja je med zaposlenimi več moških. Pri izobraževanju otrok pa imajo poseben pomen tudi vzgojitelji v vrtcih, saj se to začne že tam.