vas

Nadurno delo: kaj ugotavlja inšpekcija?
15. 01. 2020 08.50Delodajalci se še vedno ne zavedajo ali pa nočejo vedeti, da je odreditev nadurnega dela izjema od izjeme, pravijo sindikalisti. Tudi inšpektorji, ki sicer ugotavljajo manj kršitev v povezavi z delovnim časom, so prepričani, da se prekomerno delo v praksi odvija pogosteje, kot odkrijejo na terenu. Največ kršitev se sicer pojavlja v poklicih, kjer že tako primanjkuje delovne sile – pri trgovcih, natakarjih, kuharjih, pa tudi medicinskih sestrah.

'Našega poklica se drži stigma, lahko te izločijo'
14. 01. 2020 08.42Pogrebci. Označujejo jih z besedami, kot so črni vrani, Matildini pooblaščenci, mrzli ogledniki. Nihče jih z veseljem ne sprejme v svoj dom. Domen Kokalj pa se zaveda, da nekdo mora opraviti delo, da dejansko pomagajo ljudem v najtežjih življenjskih trenutkih in da smo vsi minljivi. Če se ne bi, ne bi mogel opravljati svojega poklica.

Najdaljša bolniška traja že več kot 12 let, najvišje nadomestilo znaša 21.997 evrov bruto
13. 01. 2020 08.27Stroški zdravstvene blagajne za bolniška nadomestila so se v zadnjih petih letih povečali za 71 odstotkov in so lani znašali že skoraj 400 milijonov evrov. Še nekaj sto milijonov evrov stroškov zaradi začasne zadržanosti z dela so imeli delodajalci. Povprečna bolniška je lani trajala 10,5 dneva, najdaljša pa več kot 12 let.

Zvezda: od prašičje farme do prestižnega dvorca
10. 01. 2020 16.25Velja za kraljico pogovornih oddaj, ki zaseda prvo mesto na lestvici '200 največjih ikon popularne kulture'. Je medijska zvezda, televizijska voditeljica, igralka in producentka, ki ima po navedbah revije Forbes pod palcem kar tri milijarde ameriških dolarjev (2,7 milijarde evrov) premoženja, lasti si zasebno letalo, produkcijsko hišo in kopico nepremičnin. Ob vsem tem je kar nekoliko težko verjeti, da je odraščala na prašičji farmi, daleč stran od televizijskih ekranov in hollywoodskega blišča, oblečena v predelano vrečo za krompir.

Poklici, ki jih bodo opravljali naši otroci
10. 01. 2020 08.55Pred 10, 15 leti se je Facebook šele uveljavljal, tudi Twitter je šele prihajal na "sceno". Nihče ni imel pametnega telefona. Danes je svet drugačen in drugačno je tudi poslovno okolje. Čeprav težko, pa se moramo sprijazniti, da hočejo biti otroci kot odrasli vplivneži in YouTuberji. In ne več, recimo, astronavti.

Evolucija izobraževanja? Za ene resnica, za druge posmehovanje
08. 01. 2020 09.56Šolstvo je marsikomu trn v peti. Eni menijo, da otroke v šolah le ujčkajo, drugi spet, da šole zahtevajo preveč.

Toliko dobijo velike družine pri nas, v tujini pa ...
07. 01. 2020 08.51Estonske družine z najmanj tremi otroki dobijo od države 300 evrov na mesec. Znesek državne pomoči za velike družine je v Sloveniji znatno nižji, čeprav se državi ne razlikujeta veliko, ko je govora o rodnosti.

Ali te denar osreči?
06. 01. 2020 11.45Kaj o tem menijo nekateri znani Slovenci, si lahko pogledate v dodanem prispevku.

Koliko odpravnine vam pripada?
06. 01. 2020 08.54Vsi se še spominjamo odmevnih odpravnin, ki so jih izplačali nekdanjim direktorjem in članom uprav. Pogosto tudi po tem, ko so bili zaradi svoje nesposobnosti ali kadrovskih menjav odstavljeni. Šlo je za zneske v višini več deset ali celo več sto tisoč evrov. Kaj vpliva na višino odpravnine? Kdo je do nje upravičen in koliko vam pripada, če izgubite službo?

Vam gre preveč dotikanja na delovnem mestu na živce?
03. 01. 2020 09.10Brez pretiravanj lahko rečemo, da prostor na delovnem mestu sčasoma postane naš drugi dom, saj tam preživimo vsaj 40 ur na teden. Nič čudnega torej ni, da nam okolje postane domače, udobno, sproščeno – včasih celo preveč. Vse to s seboj prinese tudi zabrisane meje med sodelavci, zlasti ko govorimo o osebnem prostoru. Vsak posameznik ima svoje meje, ki jih je treba spoštovati, če si želimo vzpodbujati varno, udobno in produktivno delovno vzdušje.

Aroganca je odbijajoča, samozavest pa vedno privlačna
31. 12. 2019 08.54Zdi se, da je tema o zaposlitvenih intervjujih in z njimi povezanih nastopih vedno aktualna. Vsak posameznik, ki je v iskanju novih priložnosti in izzivov, sanjskega delovnega mesta ali le bilke za preživetje, si želi prepričati ljudi, ki odločajo o njegovi zaposlitveni (tudi finančni) usodi. Kako si torej ne bi želeli vedeti, kaj je tisto, kar na intervjujih najbolj prepriča? Tokrat izpostavljamo šest empirično podprtih nasvetov za uspešno predstavitev potencialnemu delodajalcu.

Kaj podariti sodelavcem?
25. 12. 2019 07.00Pravijo, da darila, ki jih podarimo drugim, povedo veliko o nas in o naši predstavi o obdarovancu. Predvsem kažejo, kako dobro znamo prisluhniti in opazovati druge. Toda ob koncu leta pogosto obdarujemo tudi ljudi, ki jih poznamo zgolj na poslovni ravni. Obdarovanje ob novem letu med sodelavci ustvari pozitivno vzdušje in lahko otopli napete odnose. A kaj podariti sodelavcem – tudi tistim, s katerimi nismo v najboljših odnosih?

'Nikoli ne kupujem na božični večer. In tudi ne bom'
24. 12. 2019 08.35V bistvu se mi bolj kot kupci zaradi gneče smilijo prodajalci. Čisto nič jim ne zavidam ob pogledu na dolge kolone kupcev s polnimi nakupovalnimi vozički pred njihovo blagajno. In jih tudi razumem, če so mogoče pred prazniki malo sitni in včasih celo nesramni.

Cenovna primerjava: 4 top destinacije, kjer Slovenci radi silvestrujejo
23. 12. 2019 11.39Številni Slovenci radi praznični čas izkoristijo tudi za krajša ali daljša potovanja. Ponavadi začnemo že kmalu po poletnem dopustu – malo za šalo, malo zares – spraševati: Kam boste šli pa vi letos za novo leto? Preverili smo, koliko vas stane tridnevni izlet v nekatere pri Slovencih najbolj priljubljene silvestrske destinacije.

Zavijte v kakšno stransko ulico in odkrili boste, da je tudi tam čarobno
23. 12. 2019 08.42Ste obiskali že vse božično-novoletne sejme v Sloveniji in bi radi videli, kako je pri sosedih? Za vas imamo nekaj idej, za katere ne boste odšteli veliko denarja.

Pojdite domov in stres iz službe pustite v službi
19. 12. 2019 14.27Gotovo poznate tisti znani stavek, da je treba težave iz zasebnega življenja puščati pred vrati službe. Nihče pa ne govori o nasprotnem – da je treba stres iz službe puščati prav tam, v službi. A verjetno ni osebe, ki se ne bi vsaj kdaj zalotila pri premlevanju neprijetnih dogodkov, ki izvirajo iz izzivov ali odnosov na delovnem mestu. Če se to dogaja pogosto, lahko začne močno vplivati na počutje, kakovost življenja in ne nazadnje tudi zdravje. Pomembno je osvojiti mehanizme, s katerimi se izognemu nepotrebnemu stresu, in uspešno ločujemo obe plati življenja.

Z mreženjem do sanjske službe: triki, kako vzpostaviti stike z ljudmi
17. 12. 2019 08.11Mreženje pripomore k ohranjanju stika z zadnjimi trendi, pomaga pri razvoju profesionalnih veščin in spretnosti, pri spoznavanju potencialnih mentorjev, poslovnih partnerjev in nenazadnje tudi strank. Skratka omogoča dostop do vseh razpoložljivih virov, ki so pomembni za razvoj kariere.

Kako do nadomestila za brezposelnost?
16. 12. 2019 09.11Vam grozi, da boste ostali brez službe, ali razmišljate o odpovedi? Preverite, v katerih primerih vam pripada pravica do denarnega nadomestila ter na kaj morate biti pri uveljavljanju te pravice pozorni.

Sramotenje – zanj niti ni treba veliko
13. 12. 2019 08.27"Kot ugotavljam, je sramotenje pogosta praksa, ki se je poslužujejo v podjetjih, kjer želijo, da zaposleni sam ponudi odpoved," piše Klavdija Verlak.

Ana Gavia: Nekaj časa sem delala zastonj
12. 12. 2019 08.54"Vse sem žrtvovala – razmerja, prijateljstvo, družabno življenje, zabave, študij, spanje," je priznala 26-letna Avstralka Ana Gavia. Njen poskus spletne prodaje bikinijev se je izkazal za tako uspešnega, da je začasno prekinila izobraževanje. Kako uspešnega, se sprašujete? S 300 avstralskimi dolarji (180 evrov) v žepu je začela prodajati kopalke. Po dveh letih ji njeno podjetje letno prinese milijon in posel sunkovito raste.

Ko delovnega časa kar ni konec
11. 12. 2019 12.42Ekvilib Inštitut je organiziral zanimiv pogovor na temo vdora službene komunikacije v zasebno življenje. Vas moti, ko službo končate ob 17. uri, nato pa še ure in ure na telefon prejemate službeno pošto?

Stroški življenja v Nemčiji: bi delali v Nemčiji? Preverite, koliko vas bo to stalo
09. 12. 2019 11.51Načrtujete odhod v Nemčijo, kjer bi delali in živeli? Potem preverite nekaj podatkov.

Rok Gulič – bil je 'nikjer', danes vodi enega boljših slovenskih start upov
05. 12. 2019 07.00"Nobenih urnikov nimamo, nobenih omejitev. Zaposleni lahko pridejo v službo in gredo domov, kadar hočejo. Skrbimo za zaposlene, da niso preobremenjeni, da ni nepotrebnega stresa. Na potek dela lahko zelo vplivajo sami. Tako je v start upu. Vsakdo lahko vse poskusi, preizkusi. Nikoli ne veš – lahko se rodi ideja, izjemna zadeva, ki nam bo pomagala v prihodnjem letu," pravi Rok Gulič, idejni oče slušalk, ki jih uporabljajo največji profesionalci v glasbenem svetu.

'Ko imate emocionalno nezrelega šefa, je vaša izbira težka'
29. 11. 2019 13.03"V službi preživimo najmanj osem ur, kar je tretjina dneva. Običajno smo tam dlje časa. Če se v službi ne razumemo dobro, slabe odnose in krivice, ki jih tam čutimo, nosimo s seboj domov. Tako smo v službi še dodatnih 8 ali 9 ur, odvisno od tega, koliko časa o krivicah, ki se vam dogajajo, meljete v svoji glavi še doma," piše Klavdija Verlak.

'Vedno se odloči za službo, v kateri boš užival in se lahko izpopolnil'
28. 11. 2019 16.50Aleš Muhič je prejemnik nagrade za medijskega menedžerja leta 2019. Za Cekin.si je dejal, da nič ni težko, če v poslu uživaš. Je vodja oddelka, za katerega pravi, da je sestavljen iz ljudi z različnimi znanji in karakterji. " Imam res izredno ekipo sodelavcev, s katerimi delimo iste vrednote in to nam daje energijo, da lahko trende obračamo sebi v korist," je dodal.

Maja Tomanič Vidovič: V podjetništvu moraš biti malo bojevnika
28. 11. 2019 08.47Kam gre podjetništvo? "V porastu so "zelene tehnologije", socialno naravnana podjetja za zdravo in varno starost, za zdrava mesta in vasi, za zdravo rast in razvoj otrok. Torej, skupine socialnih podjetij, ki se ukvarjajo z zdravim načinom življenja družbe kot celote," pravi prva ženska Slovenskega podjetniškega sklada.

To Slovenci kupujemo za darila in toliko zapravimo
27. 11. 2019 10.35Slovenci ob veselem decembru pišemo čedalje daljše nakupovalne sezname in gneča v trgovinah je vse večja, a vseeno zapravimo manj kot drugi Evropejci. Preverite, s čim najraje obdarujemo najbližje, in kako se ogniti nevarnosti, da bi vas 1. januarja bolela glava zaradi prazne denarnice!

'Posodim ti tri evre, ampak mi moraš vrniti štiri'
26. 11. 2019 22.35Nikoli ni prezgodaj – učenje o tem, kaj so kredit, obresti ... Dejstvo je, da teh osnov ne poznajo niti nekateri odrasli. Zakaj je torej dobro, da otroke že dovolj zgodaj naučimo osnov financ?

Zakaj nekateri 'ne pašejo' v tim?
23. 11. 2019 08.31Večkrat se zgodi, da ljudje, ki so odlični strokovnjaki, nekako "ne pašejo" v tim in kmalu odidejo ali pa delajo v timu razdor. Včasih bi si mislili, da tim zapre svoje vrste in človeka ne sprejme, kajneda? Kaj pa, če ni tako? Kaj dela tim in zakaj pri izbiri novega člana ni najpomembnejša strokovna usposobljenost kandidata? Na kaj morajo biti pozorni vodje pri kadrovanju in zakaj mora zadnji "ok" za zaposlitev dejansko dati vodja tima?

UI: Je strah pred izgubo službe upravičen?
22. 11. 2019 08.02Do 2022 bo vaš pametni telefon vedel več o vaših čustvih kot vaši družinski člani, je poudaril Pawel Bialka iz Gartnerja. Se tega veselite ali vas je strah?