vzdrževanje

Koliko moram privarčevati za pokojnino?
14. 03. 2022 05.00Veliko je odvisno od vašega načina življenja: kako želite v starosti živeti? Si želite potovati? Obiskovati tečaje? Se še naprej aktivno ukvarjati s hobiji ali športom? Upokojenci so namreč izredno različni.

Pomembna informacija za vse gostince
14. 01. 2022 08.29Dejstvo je, da gostinci zadnji dve leti zaradi številnih omejitev, povezanih z virusom covid-19 preživljajo izjemno težke čase. Po popolnem zaprtju se morajo sedaj truditi, da (ponovno) privabijo goste. Pri tem največjo vlogo zagotovo igrata kakovost in pestrost ponudbe, takoj zatem pa se uvrščata dostopnost in inovativnost. V nadaljevanju razkrivamo 5 glavnih karakteristik, ki goste največkrat prepričajo, da zavijejo v določeno gostišče.

Potrebujemo še več zelenih delovnih mest
02. 12. 2021 04.45Dejstvo je, da je prihodnost v zelenih delovnih mestih. A treba je ukrepati po pameti in že sedaj, v nasprotnem primeru bi trg doživel prevelike pretrese.

Tudi te položnice bodo višje
22. 11. 2021 05.00Etažni lastniki bodo imeli zaradi uvajanja vodenja sredstev rezervnih skladov na ločenih fiduciarnih računih za vsako stavbo posebej bistveno višje stroške, saj sta odpiranje in vodenje računov povezana z neprimerljivo večjimi stroški, kot je npr. vodenje enega skupnega računa, opozarjajo v Združenju upravnikov nepremičnin. Obenem se nakazujejo višji stroški vodenja računov, kot so denimo prilivne in odlivne provizije, težavo pa predstavljajo tudi ležarine.

Katero ogrevanje bo najcenejše na dolgi rok?
12. 11. 2021 04.30Kurilna sezona, ki bo trajala med 210 in 240 dni, je v polnem zamahu. Zaradi znatnih podražitev energentov, ki se odražajo na položnicah, marsikdo resno razmišlja in išče cenejše možnosti ogrevanja. Prav ima, saj je skrajni čas za spremembo. Kaj je treba vedeti in pretehtati pred dokončno odločitvijo ob morebitni menjavi ali vzpostavitvi kurilnega sistema v novogradnji, je razložil energetski svetovalec mreže ENSVET Ludvik Hriberšek.

To so ključna tveganja za bančni sistem
06. 10. 2021 05.00Makroekonomsko tveganje, tveganje, ki izhaja iz trga nepremičnin, kreditno tveganje, dohodkovno tveganje. Tveganj je kar veliko, kakšna pa je odpornost bank?

Ali je treba v pisarnah nositi zaščitne maske?
24. 09. 2021 05.00Zaposleni morajo nositi zaščitne maske v skupnih prostorih, torej na hodnikih, v sejnih sobah, na straniščih in drugod, kjer se srečuje več oseb. Ali jih morajo nositi tudi v pisarnah, je odvisno od ocene tveganja. Preverite, kakšne so kazni za kršitelje, tako za zaposlene kot tudi za delodajalce!

Na to je treba biti pozoren, ko greste z avtom na dopust
26. 08. 2021 05.00Večina Slovencev se na poletni oddih najraje odpravi z avtomobilom. Gre za praktično in neodvisno obliko dopustovanja, ki dovoljuje več prtljage kot na primer počitnice z vlakom, avtobusom ali letalom. Ima pa potovanje z avtomobilom tudi svoje pasti: poleg zastojev in čakalnih dob na mejnih prehodih lahko jekleni konjiček postane tudi zelo muhast, kar je najpogosteje posledica neustreznega vzdrževanja. Preverite, kako kar najbolj zmanjšati možnost nevšečnosti na poti in zakaj je pomembno, s čim odžejate vaše vozilo.

Nakup rabljenega vozila: nujno preverite to številko
02. 08. 2021 05.00Nakup rabljenega vozila je zahtevnejši od nakupa novega, saj ima rabljeno vozilo že svojo zgodovino, ki pa je kupci praviloma ne poznajo. Zato je tržni inšpektorat pripravil nekaj nasvetov, kako se lotiti nakupa rabljenega vozila in kako se ogniti pastem, ki prežijo na kupca.

Podjetništvo v Sloveniji: kje smo bili pred 30 leti in kam gremo?
21. 07. 2021 06.34Z osamosvojitvijo se je v Sloveniji začelo razvijati podjetništvo, a je pravi "razcvet" doživelo šele z vstopom države v Evropsko unijo. Kaj se je dogajalo s slovenskim gospodarstvom v zadnjih 30 letih, kje smo delali napredke in kje napake? O tem smo se pogovarjali z ekonomistom Bogomirjem Kovačem.

Ko starejši ostanejo sami v prostornih sobanah, mladi pa živijo v najemu
09. 07. 2021 08.41V Sloveniji še vedno prevladuje miselnost, da brez ogromnega stanovanja ali hiše ni pravega doma. Nato pa se iz teh nepremičnin odselijo mladi, prostori in z njimi ostareli lastniki pa samevajo.

Testirala sem pravilo 'počakaj 30 dni'
18. 06. 2021 05.00Epidemija je bila najboljši čas za testiranje pravila "počakaj 30 dni". Kako nam je šlo?

Tako na višino pokojnine vpliva zaslužek, ki ga dobite s sezonskim delom
31. 05. 2021 05.00V zadnjem času je največ povpraševanja po sezonskih delavcih za obiranje jagod in v hmeljarstvu, na Zavodu za zaposlovanje pa opažajo manj ponudbe kot prejšnja leta. Sezonska dela lahko opravlja kdor koli, so pa fizično naporna in slabo plačana. Ali lahko sezonsko delo vpliva na višino nadomestila za brezposelnost, pokojnine in štipendije?

Plaže in kampi na slovenski obali: nekateri ponujajo tudi testiranje in covid garancijo
25. 05. 2021 05.00Tako plaže kot kampi ob slovenski obali se pospešeno pripravljajo na poletno turistično sezono.

'Ljudje si spet želijo kopanja v bazenih'
21. 05. 2021 05.00Slovenska terme in zdravilišča so se že od prve novice o možnosti odpiranja začeli intenzivno pripravljati na popolno odprtje vseh obratov, ki do sedaj še niso delovali. Zaznavajo veliko povpraševanje in imajo čedalje več rezervacij; gostje jim zaupajo, da komaj čakajo vnovično kopanje v bazenih in počitnice pri njih. Najpozneje do sredine junija sicer povečini načrtujejo odprtje zunanjih bazenov in drugih nastanitvenih obratov, ki so bili do sedaj zaprti, ob pripravah na glavno poletno sezono pa pozivajo vlado k omilitvi "rigoroznih, neživljenjskih in nesmiselnih" ukrepov ter poudarjajo, da bodo poskrbeli za varnost tako gostov kot tudi zaposlenih.

Epidemija: eni mojstri so imeli veliko več, drugi pa občutno manj dela
17. 05. 2021 05.00Med epidemijo covida-19 smo še posebej ob popolnih zaprtjih države veliko več časa preživeli skupaj doma. Nekateri so se tudi zato ravno zdaj lotili prenove, vzdrževalnih del in drugega potrebnega, da bi bilo bivanje karseda prijetnejše. Posledično je močno naraslo povpraševanje po nekaterih mojstrih, medtem ko so drugi utrpeli precejšen upad.

Do konca leta 2021 bo vsak Slovenec predvidoma dolžan 18.600 evrov
12. 05. 2021 05.00Epidemija pušča posledice na državnih proračunih v vseh državah evrskega območja, tudi v Sloveniji. Večja sta primanjkljaj in dolg; pri nas je konec leta 2020 dolg države dosegel 37,43 milijarde evrov in do konca leta 2021 bo po ocenah ministrstva za finance nominalno znašal 38,97 milijarde evrov. Če upoštevamo BDP, pa se bo v bistvu predvidoma znižal, saj na finančnem ministrstvu pričakujejo rast BDP.

Letos verjetno ne bo slovenskih jabolk
10. 05. 2021 05.00Slovenski sadjarji se že osmo leto zapored spopadajo s težavami; letos je katastrofalna pozeba verjetno uničila pridelek celotnih sadovnjakov. "V letošnjem letu smo bili tudi mi deležni izjemno hude pozebe. Tako nizkih temperatur – minus 12 stopinj Celzija – v aprilu niso zabeležili že več desetletij. Kljub vsem novim ukrepom, ki smo jih uvedli proti pozebi (oroševanje) na naši kmetiji, bomo imeli, kot vse kaže, 100-odstotni izpad pridelka jabolk. Celo ozimna žita so bila prizadeta od tako hudega mraza, o čemer se še nikoli ni govorilo. Škode je ogromno," opozarja ekološki sadjar Jaka Kastelic. Veseli bodo vsake državne pomoči, predvsem finančne za vsaj delno pokritje stroškov, ki bodo nastali z oskrbo nasadov kljub izpadu pridelka.

Na kaj paziti pri prenovi doma?
28. 04. 2021 08.08Vse toplejši sončni dnevi ne prebudijo zgolj narave, temveč tudi ljudi, ki se polni svežega zagona lotijo klasičnih spomladanskih opravil. Nekateri se lotijo urejanja okolice doma, drugi imajo v načrtu večje projekte, morda celo prenovo domovanja. Vse zato, da bi se v lastnem domu počutili kar se da udobno in dolgoročno tudi privarčevali. Za izpolnitev obeh kriterijev je treba skrbno raziskati tržišče in izbrati kakovostne, učinkovite in trajnostno naravnane produkte, prijazne do okolja in ljudi.

Vprašanja, na katera si morate odgovoriti pri iskanju domovanja
19. 04. 2021 07.03Uspešno ste zaključili šolanje, se zaposlili in našli sorodno dušo, s katero si želite ustvariti družino. Naslednji pomemben življenjski korak je verjetno odločitev o tem, kje in predvsem kako boste živeli. Pred vami je nenadoma niz pomembnih odločitev, ki jih je treba dobro premisliti in se nanje ustrezno pripraviti.

To je odlična rešitev za prihodnost
13. 04. 2021 14.33E-mobilnost je postala zanesljiva izbira za prihodnost, sočasno pa je vse bolj dostopna – kot boljša alternativa vsem rešitvam, ki smo jih poznali do sedaj.

Ceneje kot v domu za ostarele
12. 03. 2021 05.00Poleg najemnine za oskrbovana stanovanja je treba plačati tudi druge stroške, denimo za nujno 24-urno pomoč, morebitno dodatno nego, pomoč pri urejanju, čiščenje, pranje, dostavo kosila, elektriko, vodo, kurjavo, odvoz smeti ... Dodatni stroški lahko znašajo več deset evrov mesečno, a vseeno ne presegajo višine oskrbnine v domu za starejše.

Kako zmanjšati stroške elektrike?
20. 11. 2020 08.04Razlogov, zakaj je dobro imeti svojo sončno elektrarno, je veliko. Eden od teh je zagotovo v znižanju računa za elektriko. Jesenski in zimski meseci so idealni za razmislek in izpeljavo vseh postopkov, da bo hiša imela svojo sončno elektrarno. V nadaljevanju si poglejmo, koliko to stane, kdaj se povrne investicija in kako lahko izračunate električni potencial svoje hiše.

VIDEO: Bliža se 15. november. Kaj vse morate do takrat postoriti?
11. 11. 2020 05.45V luči omejevalnih ukrepov za preprečevanje širjenja novega koronavirusa so na AMZS spomnili, da je prehajanje občinskih meja za obisk vulkanizerja dovoljeno.

Iščete obrazec za prehajanje med občinami?
28. 10. 2020 06.00Včeraj je začel veljati vladni odlok, ki zaradi razglašene epidemije prepoveduje prehajanje med občinami, a pri tem določa 13 izjem. O tem, kaj obsega obrazec, katere so izjeme in kje ga lahko najdete, si lahko preberete spodaj.

Se lahko delavca usposablja tudi, če v podjetju poteka delo od doma?
15. 10. 2020 15.01Usposabljanje na delovnem mestu je priložnost, da se brezposelna oseba vključi v delovni proces in posledično hitreje in lažje pride do zaposlitve. Za usposabljanje na delovnem mestu je v letošnjem letu na voljo skoraj pet milijonov evrov. A zaradi koronavirusa so mnoga podjetja preklopila na delo od doma, številni so morali prekiniti delo in delavce poslati na čakanje. Se ti programi torej sploh izvajajo?

Tem delavcem se je med epidemijo položaj še dodatno poslabšal
08. 09. 2020 08.31Delavci v atipičnih oblikah dela praviloma nimajo bolniške, dopusta, regresa, malice in prevoza, epidemija covida-19 pa je njihov položaj še poslabšala. Nevladne organizacije, ki že leta pozivajo k sistemskim ukrepom, so pesimistične, ministrstvo za delo pa aktivnosti napoveduje za jesen. Naj dodamo, da Slovenija že vrsto let beleži porast prekarnih oblik dela.

Čudovita stanovanja v Ljubljani, ob katerih nam je zastal dih
03. 08. 2020 08.33Pravila, ki jih je dobro upoštevati pri nakupu nepremičnine - stanovanja ali hiše.

Johnny Depp očitno ne zna z denarjem. Mu res grozi bankrot?
20. 07. 2020 13.00Johnny Depp je izjemno bogat, a očitno ne zna z denarjem. Tuji mediji poročajo, da je tik pred finančnim zlomom.

Velika planina: kje parkirati in koliko stane?
17. 07. 2020 09.04Velika planina je priljubljena destinacija, ki je te dni znova dobro obiskana. Če se tudi vi odpravljate tja, potem preverite, kje boste parkirali in koliko vas bo to stalo. Da, na Veliki planini so uvedli plačljivo parkiranje na označenih parkiriščih.