za prijavo

Natančno preverite zavarovalno kritje po poplavah
11. 08. 2023 11.30Agencija za zavarovalni nadzor (AZN) v zvezi z zavarovalnim kritjem po poplavah in postopki glede uveljavljanja zavarovanja opozarja, da sta uveljavljanje in višina škodnega zahtevka odvisna od sklenjene zavarovalne pogodbe. Zavarovancem zato predlaga preverbo splošnih pogojev in predvsem tega, ali pogodba krije nevarnost poplave.

Katere stvari bi bilo smiselno hraniti do prihoda cenilcev?
10. 08. 2023 09.38Te dni je marsikoga, ki je po poplavi začel čistiti svoj dom, presenetilo obvestilo zavarovalnic. Ker je prihajalo do nezadovoljstva in hudih skrbi, smo kontaktirali zavarovalnice in vprašali, ali se res morajo uničene stvari hraniti do prihoda cenilcev.

Napotki za varnost in pripravljenost na poplave: kako preprečiti prihodnjo materialno škodo
09. 08. 2023 04.45Ukrepi, ko je govora o poplavah, se delijo na ukrepe pred, med in po poplavah. Z njimi zmanjšamo tveganje za materialno škodo in izgubo premoženja.

S prijavo škode ni treba hiteti
07. 08. 2023 08.58Zavarovancem s prijavo škode po ujmi ni treba hiteti, ampak naj raje počakajo, da se razmere umirijo in voda umakne. Ko razmere to omogočajo, naj škodo dokumentirajo s fotografijami in posnetki ter poškodovane stvari ohranijo do konca obravnave primera, svetujejo v Slovenskem zavarovanem združenju.

Tako dolgo lahko prejemate nadomestilo za brezposelnost
01. 08. 2023 12.41Če ste ostali brez dela, se prijavite na zavod za zaposlovanje, ob tem pa obvezno preverite tudi, ali izpolnjujete zakonske pogoje za pridobitev denarnega nadomestila.

Ko sosed toži soseda - mogoča je tudi izselitev stanovalca iz bloka
26. 06. 2023 08.53Kajlahko storisosed, ki ima zaradi zanemarjenosti sosednje parcele težave, denimo, če razpada hiša in je nevarnost porušenja, če ni pokošena trava, če se razrašča rastlinje ... In kaj, če se iz stanovanja v bloku širi smrad, če se denimo zaredijo ščurki, se nabirajo smeti, je nevarnost za zdravje? Odgovor ni enoznačen in se presoja od primera do primera.

Ste pravkar zaključili šolanje? Potem storite to!
26. 06. 2023 08.52Kompetence lahko s prakso in prostovoljnim delom pridobite že v času šolanja, pa tudi v prostem času. V življenjepisu ali na razgovoru lahko na primer navedete, da imate veščine za delo z ljudmi, ker ste več let prostovoljno vodili tabornike ali otroke na letovanju ter obenem tudi nenehno komunicirali z njihovimi starši. Preverite še druge nasvete svetovalke za zaposlovanje Barbare Gogale, kako ravnati po končanem šolanju, da bi čim prej našli kar najboljšo službo.

Primer malce drugačnega življenjepisa. Bi si upali?
25. 04. 2023 05.00Če ste šele v iskanju prve zaposlitve ali pa razmišljate o menjavi delovnega mesta, je dober življenjepis ključnega pomena. Časi suhoparnega navajanja preteklih delovnih izkušenj so že zdavnaj minili, v osredje pa vedno bolj prihajajo predstavitve, po katerih si vas delodajalci zapomnijo. Kakšen življenjepis poslati je seveda največ odvisno od delovnega mesta, na katerega se prijavljate. Preverite, kakšne tipe življenjepisov poznamo in izberite takšnega, s katerim boste delodajalca prepričali. Včasih je že malenkost dovolj, da izstopite iz množice številnih iskalcev zaposlitve.

Izračun: Makarska, Lefkas, Egipt ... Kam na dopust?
03. 04. 2023 13.17Čeprav je hrvaška obala med poletnimi počitnicami še vedno najpogostejša izbira Slovencev, se mnogi vseeno odločajo tudi za počitnice drugje. V bolj oddaljene kraje se pogosto odpravijo s čarterjem, med najbolj priljubljenimi destinacijami so grški otoki, Turčija in Egipt, kjer so cene primerljive oziroma ugodnejše.

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih
09. 02. 2023 05.00Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Izračun pokojnine: tako preprosto lahko izračunate, kakšna bo vaša pokojnina
06. 02. 2023 05.00Vas zanima, koliko let morate delati do upokojitve in kakšna bo vaša pokojnina? Na spletni strani ZPIZ lahko uporabite "Osebni informativni pokojninski kalkulator" ali "Splošni informativni pokojninski kalkulator".

Koliko podjetnika stane zaposleni?
23. 01. 2023 03.45Tako kot vsi delodajalci mora tudi samozaposleni poleg plače plačevati prispevke in druge dajatve za zaposlenega.

Bi imeli štipendijo tuje ustanove?
09. 01. 2023 03.15Nemška služba za akademsko izmenjavo (DAAD) Sloveniji za študijsko leto 2023/2024 poleg že razpisanih štipendijskih programov nudi dodatne možnosti štipendiranja, ki vključujejo tudi raziskovalna bivanja in raziskovalne štipendije.

To mora paziti s.p., če opravlja storitve za tujega naročnika
25. 11. 2022 06.46Samostojni podjetnik lahko opravlja storitve za tujega naročnika, a mora paziti, da tovrstno sodelovanje nima elementov rednega delovnega razmerja.

Kako varno prodajati rabljene stvari po spletu?
25. 11. 2022 05.59Ob vse večji spletni prodaji je čedalje več goljufij in oškodovanci so lahko tako kupci kot tudi prodajalci. Prvi, ko denimo ne prejmejo naročenega in že plačanega ali kupljeno ne ustreza opisu, drugi pa lahko celo ostanejo brez izdelka in tudi brez kupnine.

DPD in Pošta Slovenije tega sporočila nista poslala
16. 11. 2022 08.55Bralka nas je opozorila, da je na elektronski naslov prejela nenavadno sporočilo, ki naj bi ga poslali iz Pošte Slovenije, kot dostavna služba pa je omenjeno podjetje DPD. Zdelo se ji je, da gre za prevaro. Konkaktirali smo predstavnike obeh podjetij.

Pred 1. novembrom - dobro je vedeti
25. 10. 2022 04.45Kmalu bo 1. november, Dan spomina na mrtve. Ob tem pa se spomnimo na nekaj pravil, ki jih morate spoštovati na pokopališčih. Za nekatere kršitve so zagrožene celo globe.

Elektronska osebna izkaznica: vse, kar morate vedeti
20. 10. 2022 04.30Vsi tisti, ki ste po letošnjem 28. marcu pridobili novo osebno izkaznico, boste prejeli začetna gesla za aktivacijo elektronske osebne izkaznice in nastavitev kode PIN. A kaj to sploh pomeni?

Tako lahko pridete do boljše službe ali višje plače
06. 10. 2022 05.00Nikjer drugje ne boste našli toliko delodajalcev na kupu kot na največjem kariernem sejmu pri nas. Če iščete boljšo zaposlitev, primernejšega delodajalca ali si želite višje plače, si zabeležite 13. oktober, ko bo v Cankarjevem domu več kot 80 slovenskih in tujih delodajalcev iskalo nove sodelavce. Okrepite se z znanjem in veščinami na brezplačnih predavanjih in delavnicah ter si povečajte možnosti za dosego vaših kariernih ciljev.

Znaki, ki jih ne smete spregledati na razgovoru
13. 09. 2022 05.00Na vsakem zaposlitvenem razgovoru morate biti zelo previdni. Predstavljamo vam nekaj znakov, ob katerih se vam mora sprožiti alarm.

Spletne delavnice za prijavo na razpis za Zoisovo štipendijo in štipendijo za deficitarne poklice
26. 08. 2022 05.00Bližajo se roki za oddajo vlog za Zoisovo štipendijo in štipendijo za deficitarne poklice. Pred tem Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad za bodoče dijake in študente pripravlja brezplačne spletne delavnice za prijavo na razpis obeh štipendij, ki bodo potekale konec avgusta in v začetku septembra, so sporočili iz sklada.

680 evrov za zaposlitev delavca na zelenem delovnem mestu
22. 08. 2022 05.00Denarja je za zaposlitev 300 brezposelnih oseb iz vse Slovenije. Preverite, kateri delodajalci se lahko prijavijo na javno povabilo.

Na kaj mora biti pozoren študent, ki išče sobo?
05. 08. 2022 05.00Nekateri študentom v Ljubljani svetujejo, naj si stanovanje poiščejo v poletnih mesecih. V Študentski svetovalnici Študentske organizacije Univerze v Ljubljani so medtem bolj natančni in navajajo, da je najprimernejši čas konec avgusta in v začetku septembra. Priporočajo pa previdnost in pri sestavi najemniške pogodbe posvet pri pravnem svetovalcu.

Subvencije za zaposlitev brezposelnih mladih
04. 08. 2022 05.00Subvencije za zaposlitev brezposelnih mladih za nedoločen čas v višini od 5.400 do največ 8.820 evrov za delodajalce, ki bodo izbrani na javnem povabilu.

Kaj lahko vzamete iz hotelske sobe in česa ne?
03. 08. 2022 05.00Bivate v prečudoviti hotelski sobi, polni mamljivih "spominkov", ki bi jih radi odnesli s seboj domov? Nekatere stvari seveda lahko vzamete, a obstajajo tudi predmeti, o katerih sploh ne razmišljajte, da bi jih spakirali v kovček.

Potujete s turistično agencijo? Bodite pozorni na to
29. 07. 2022 05.00Zveza potrošnikov Slovenije svetuje, naj potrošniki na vsako neskladnost opozorijo že med samim potovanjem. Če povišanje cene presega osem odstotkov cene turističnega paketa, lahko potrošnik od rezervacije odstopi brez stroškov.

Na začetku prikazujejo bajne donose, ko želi posameznik dvigniti svoj denar, pa ...
15. 07. 2022 05.00Policija je v lanskem letu zaznala porast primerov, ko so ljudje nasedli spletnim goljufom in svoja sredstva vložili v različne spletne platforme, ki so obljubljale visoke donose. Na koncu so se lahko le obrisali pod nosom. Slovenski vlagatelji so tako bili oškodovani za skupaj več kot 6,6 milijona evrov. Vlaganje v kriptovalute je vse bolj priljubljeno tudi pri nas, čeprav mnogi nimajo veliko znanja o tem. Na kaj je torej treba biti pozoren?

Osebe brez stalnega naslova: s kakšnimi težavami se soočajo?
11. 07. 2022 05.00Biti najemnik v Sloveniji pogosto pomeni biti ves čas v negotovosti glede osnovnih in za mnoge samoumevnih stvari, kot je denimo stalno prebivališče. To je namreč ena od težav, s katero se soočajo številni najemniki. Lastniki namreč pogosto podpis najemne pogodbe pogojujejo s tem, da najemnik na naslovu ne sme prijaviti stalnega prebivališča. Kaj pravi zakonodaja in kaj lahko v tem primeru naredi posameznik?

Najemodajalec je v tem primeru v prekršku
07. 07. 2022 05.00Zakonodaja izrecno določa, da je lastnik, solastnik ali najemodajalec, ki posamezniku dovoli bivati na naslovu, a mu ne dovoli, da se na tem naslovu tudi prijavi, v prekršku. Kljub temu se to dogaja prepogosto. Kakšne zadržke imajo najemodajalci in kakšne težave imajo lahko, če se najemniki na njihovi nepremičnini prijavijo za stalno?

Kaj je delna pokojnina in kako do nje?
04. 07. 2022 05.00Če se morda odločate za lažji prehod iz aktivnega statusa v status uživalca pokojnine, potem razmislite o delni pokojnini. Kako do nje in na kaj biti pozoren, si preberite v nadaljevanju članka.