zakonodaja

Sklad si želi, da bi se lastniki stanovanj odločali za takšno oddajanje
11. 08. 2022 05.00Stanovanjski sklad RS se je v okviru javnega najema stanovanj, pri katerem na trgu najema stanovanja in jih oddaja v podnajem upravičencem za neprofitno najemnino, doslej dogovoril za šest stanovanj.

To morate vedeti o predlaganih spremembah glede dohodnine
02. 08. 2022 10.55Novela zakona o dohodnini, uveljavljena spomladi, pomembno vpliva na raven javnofinančnih prihodkov, zato so na finančnem ministrstvu pripravili nekaj sprememb. Uveljavljene naj bi bile s 1. januarjem 2023, med drugim pa predvidevajo zaustavitev zviševanja splošne olajšave ter vrnitev obdavčitve najvišjih plač in najemnin na prejšnje ravni.

Vas muči sindrom nočne izmene?
18. 07. 2022 10.35Izmensko delo, kamor lahko vključimo tudi nočni delovni čas, spada med nestandardne oblike dela. Takšen način zahteva nenehno izmenjavo ritma budnosti in spanja, kar vpliva na številne telesne in duševne funkcije in posledično na zdravje. A to ni edina težava – nočni delavci imajo pogosteje težave v medosebnih odnosih, saj so pri tem prekinjeni običajni socialni vzorci.

Osebe brez stalnega naslova: s kakšnimi težavami se soočajo?
11. 07. 2022 05.00Biti najemnik v Sloveniji pogosto pomeni biti ves čas v negotovosti glede osnovnih in za mnoge samoumevnih stvari, kot je denimo stalno prebivališče. To je namreč ena od težav, s katero se soočajo številni najemniki. Lastniki namreč pogosto podpis najemne pogodbe pogojujejo s tem, da najemnik na naslovu ne sme prijaviti stalnega prebivališča. Kaj pravi zakonodaja in kaj lahko v tem primeru naredi posameznik?

Najemodajalec je v tem primeru v prekršku
07. 07. 2022 05.00Zakonodaja izrecno določa, da je lastnik, solastnik ali najemodajalec, ki posamezniku dovoli bivati na naslovu, a mu ne dovoli, da se na tem naslovu tudi prijavi, v prekršku. Kljub temu se to dogaja prepogosto. Kakšne zadržke imajo najemodajalci in kakšne težave imajo lahko, če se najemniki na njihovi nepremičnini prijavijo za stalno?

Workation: ko pisarno vzamete s seboj na počitnice
20. 06. 2022 05.00Delo na daljavo in delo od doma je med pandemijo za mnoge postalo nova resničnost. Tovrstna oblika dela med drugim omogoča večjo fleksibilnost glede kraja, kjer zaposleni opravlja delo. Prav zato se je v zadnjem letu po svetu razširil trend daljših počitnic, na katere s seboj posamezniki vzamejo tudi delo oziroma tako imenovane delovne počitnice. Kaj so prednosti in slabosti delovnih počitnic?

Sodišče EU: Avstrijska ureditev o otroških dodatkih ni skladna s pravom EU
17. 06. 2022 06.00Indeksacija družinskih prejemkov in davčnih olajšav, po kateri državljani EU, ki delajo v Avstriji, njihovi otroci pa tam ne živijo, od leta 2019 prejemajo nižji otroški dodatek, je v neskladju s pravom Unije, je v tožbi Evropske komisije proti slovenski severni sosedi presodilo Sodišče EU. Sodba je pomembna tudi za slovenske delavce migrante. Sodišče EU je s tem sledilo mnenju generalnega pravobranilca Jeana Richarda de La Toura, ki ga je ta objavil letos januarja.

V tej državi je bitcoin postal zakonito plačilno sredstvo
28. 04. 2022 10.08Prva država, kjer je bitcoin postal zakonito plačilno sredstvo, je Salvador. Sedaj se je za podoben ukrep odločila ena izmed afriških držav.

Kako urediti zavarovanje, če greste na delo v tujino?
21. 04. 2022 05.00Dobili ste delo v tujini. Kako pa urediti zavarovanje? Nasveti v članku.

Toliko denarja dobi vajenec
07. 04. 2022 05.00V Sloveniji se trenutno šola dobrih 400 vajencev. Med praktičnim usposabljanjem z delom jim pripada vajeniška nagrada, ki jo je delodajalec dolžan izplačevati mesečno v denarni obliki.

Delajo, ker imajo radi svoje delo. In ker mlajših delavcev ni
15. 02. 2022 04.45V Nemčiji več kot 1,3 milijona žensk in moških dela tudi po upokojitvi. Starejše vabijo na delovna mesta najpogosteje v naslednjih panogah. Kako pa je z delom upokojencev v Sloveniji?

"Ne bi smeli kaznovati podjetnikov, ki so kljub epidemiji uspešno poslovali"
31. 01. 2022 08.13V epidemiji covid-19 je država predvidela denarno pomoč za podjetja in podjetnike, zdaj pa jo morajo številni vračati. Pri določenih se je namreč naknadno ob računanju letnih prihodkov izkazalo, da niso upravičeni in da morajo povrniti denar, saj so bili njihovi poslovni rezultati boljši od predvidenih. Mnogi svarijo, da so ogrožena delovna mesta, da pomoči ne zmorejo povrniti, da se lahko znajdejo v likvidnostnih težavah. V interesnih združenjih opozarjajo in predvsem poudarjajo, da ne bi smeli "kaznovati" tistih, ki so kljub epidemiji poslovali uspešno.

Tarifa SAZOR: Če imate v podjetju fotokopirni stroj, morate plačati
26. 01. 2022 16.21Združenje SAZOR je nekaterim podjetjem že poslalo pozive k podpisu licenčne pogodbe. Lani decembra sta namreč SAZOR in GZS podpisala sporazum za nadomestila pri fotokopiranju avtorskih del s področja literature, znanosti in publicistike v gospodarstvu. Sedaj bodo morala podjetja, ki imajo fotokopirne stroje, plačevati nadomestila.

Zaposleni pregorevajo – bo tudi letos premik rokov za obračune in poročila?
26. 01. 2022 04.45"Zaposleni v računovodskih servisih pregorevajo, zbolevajo in pogosto delajo od doma bolni. Čuvajo in učijo bolne otroke in otroke v karanteni ter obenem še delajo. Delajo podnevi, ponoči, čez vikende in praznike. Tako je stanje pri računovodskih servisih in verjetno tudi kje drugje," opozarjajo v Zbornici računovodskih servisov in pozivajo k premiku rokov za oddajo letnih poročil in davčnih obračunov. Na finančnem ministrstvu, kjer so prejeli več prošenj za podaljšanje rokov, zadevo preučujejo.

Kako si lahko upokojenec poviša prihodke?
29. 11. 2021 12.39Medtem ko več kot polovica upokojencev prejema pokojnino manjšo od 700 evrov, kar nekako velja za prag revščine v Sloveniji, pa nekateri prejemajo trikrat ali štirikrat višjo pokojnino. Več kot 3000 upokojencev prejema pokojnino, višjo od 2200 evrov, rekorder po izplačilu pokojnine pa je oktobra prejel 3148 evrov. Preverili smo tudi, kako si lahko upokojenci z nizkimi pokojninami izboljšajo svoje finančno stanje.

Podražitve in rekordno dolgi zamiki dobav, cene hiš pa v nebo
08. 10. 2021 05.00Globalni trend naraščanja cen in pomanjkanja osnovnih gradbenih materialov, proizvodov ter surovin se je začel lansko jesen, razlogov za to pa je več. Med poglavitnimi je seveda pandemija, ki pušča posledice na celotnem gospodarstvu. Tudi v gradbeništvu se ponudniki soočajo z znatnimi podražitvami in rekordno dolgimi zamiki dobav, vse našteto pa se odraža v cenah hiš, kar seveda občutijo tudi kupci.

So delavci na delovnem mestu dovolj dobro zaščiteni pred rakom?
16. 08. 2021 08.06Ne nezgoda s strojem ali padec z višine – najpogostejši vzrok smrti, ki je povezan z delovnim mestom, je rak. V EU je namreč okoli 120.000 smrti na leto povezanih z izpostavljenostjo rakotvornim in mutagenim snovem na delovnem mestu. Številne smrti bi torej lahko preprečili že z ustrezno zaščito najbolj izpostavljenih delavcev. Ravno zato v EU poteka kampanja Ustavimo raka na delovnem mestu. Kako pa je to področje urejeno pri nas?

Dobili odpoved, ker so na delo prišli necepljeni
06. 08. 2021 14.03Ameriška televizijska mreža CNN je odpustila tri zaposlene, ker so prišli na delovno mesto, čeprav se niso cepili proti covidu-19.

Nakup rabljenega vozila: nujno preverite to številko
02. 08. 2021 05.00Nakup rabljenega vozila je zahtevnejši od nakupa novega, saj ima rabljeno vozilo že svojo zgodovino, ki pa je kupci praviloma ne poznajo. Zato je tržni inšpektorat pripravil nekaj nasvetov, kako se lotiti nakupa rabljenega vozila in kako se ogniti pastem, ki prežijo na kupca.

GZS: Padec na lestvici konkurenčnosti resno opozorilo
18. 06. 2021 15.31Zdrs Slovenije za pet mest na mednarodni lestvici konkurenčnosti IMD v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) vidijo kot resno opozorilo. Med drugim izpostavljajo, da so pri digitalizaciji v podjetjih nujni odločnejši koraki in učinkovitejša zakonodaja. Na GZS tudi menijo, da je tako vajencev kot tujih usposobljenih strokovnjakov v podjetjih premalo.

Ste vedeli: prenos letnega dopusta po interventni zakonodaji
15. 06. 2021 05.00Kako je s prenosom letnega dopusta po interventni zakonodaji?

Embalažnina: kaj morate vedeti?
24. 05. 2021 08.41Skrb za ravnanje z odpadno embalažo morajo po novem prevzeti vsa podjetja, ki dajejo embalažo na trg v Sloveniji. V ta namen morajo podjetja najkasneje do 24. maja skleniti pogodbo s shemo za ravnanje z odpadno embalažo.

Bliža se rok za vračilo denarja za neizkoriščene potovalne aranžmaje
22. 05. 2021 05.00Konec maja se izteče rok, do katerega so lahko turistične agencije oz. organizatorji potovanj zamaknili vračanje že vplačanih sredstev za potovalne aranžmaje, ki so jih morali odpovedati v lanskem prvem valu epidemije covida-19. V Združenju turističnih agencij Slovenije (ZTAS) večjih težav pri vračanju ne pričakujejo.

Vrednost bitcoina padla. Kako je na padec vplivala Kitajska?
19. 05. 2021 10.21Vrednost kriptovalute bitcoin je danes prvič po več kot treh mesecih zdrsnila pod psihološko mejo 39.000 dolarjev (31.908 evrov), potem ko je Kitajska napovedala, da ne bo dovolila transakcij s kriptovalutami in vlagatelje posvarila pred špekulativnim trgovanjem z njimi.

Toliko znaša najnižji znesek regresa
14. 05. 2021 09.48Tudi vi komaj čakate izplačilo regresa za letni dopust? Do kdaj ga morajo delodajalci izplačati, koliko znaša najnižji znesek in v katerih primerih se lahko rok izplačila tudi podaljša, preverite v nadaljevanju.

To pravi finančni minister o zniževanju pokojnin!
12. 05. 2021 16.21Minister Šircelj miri upokojence. Predsednik Zdusa Janez Sušnik pa je potrdil, da je bil v minulih tednih zaradi izjav o kar šestodstotnem znižanju pokojnin velik pritisk.

ZPS: Neobvezno izdajanje računov je za potrošnike škodljivo
12. 05. 2021 05.00Nekateri ste se ob odločitvi, da zakon o debirokratizaciji odpravi s papirnatimi računi, ki delajo le nepotrebno gnečo v vaši denarnici, razveselili. A treba se je vprašati, ali je to res najboljša opcija za potrošnike. Odgovarjajo v Zvezi potrošnikov Slovenije.

Kako delodajalci preverjajo delo pod vplivom alkohola ali drog?
06. 05. 2021 08.31Delo pod vplivom alkohola, drog ali drugih opojnih substanc je prepovedano, je jasna zakonodaja. A praksa je drugačna. Ponekod je to kar velik problem in sindikate preseneča, da se delodajalci ne odločajo za ostrejše ukrepe oziroma pogostejša preverjanja. Kdo opravlja tovrstna testiranja in kdo se zanje odloča?

Gradbeni zakon omogoča več možnosti legalizacije objektov
22. 04. 2021 05.00Gradbeni zakon pod določenimi pogoji omogoča pridobitev dokumentacije za črne gradnje, ki so bile zgrajene brez ustreznih dokumentov. Legalizacija seveda tudi stane; zneski so odvisni od več dejavnikov in vključujejo tudi "kazni za črnograditeljstvo". Treba pa je tudi poudariti, da so tako izdana dovoljenja pogojna.

To se je lani dogajalo z bolniško odsotnostjo. Kako kaže letos?
07. 04. 2021 07.03Če ste pomislili, da bo zaradi epidemije covida-19 več bolniških odsotnosti, ste se ušteli. Podatki namreč kažejo ravno nasprotno: trend se je obrnil navzdol. Stroški zdravstvene blagajne in proračuna zaradi nadomestil so bili sicer lani kljub temu višji. Samo za izolacijo je denimo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja šlo 56,7 milijona evrov.