zdravljenja

Kaj krije obvezno in kaj dopolnilno zdravstveno zavarovanje?
25. 01. 2023 03.15Ker obvezno zdravstveno zavarovanje ne krije vseh zdravstvenih storitev v celoti, je velika večina še prostovoljno zavarovana. Dopolnilno zavarovanje krije stroške, ki so lahko zelo visoki, predvsem v primeru kroničnih bolezni in dolgotrajnejših zdravljenj.

Teh stroškov si ob splošnem naraščanju cen številni ne morejo več privoščiti
18. 01. 2023 09.07Zdravje in varnost sta najpomembnejši dobrini našega življenja, ki ju je potrebno skrbno negovati in ščititi na vsakem koraku. A žal smo kot družba prišli do točke, ko ne eno ne drugo ni več absolutna prioriteta dostojnega življenja, to pa vodi h kratenju pravic na vseh koncih in krajih. Teptanju pravic in dostojanstva je seveda treba čim prej narediti konec, vendar pa so za to potrebni ustrezni pravni postopki, čigar stroškov si ob splošnem naraščanju cen številni ne morejo več privoščiti. Kaj torej mali človek sploh še lahko stori?

Koliko Slovenci namenimo za zavarovanja?
28. 09. 2022 04.45Za katera zavarovanja se Slovenci najpogosteje odločamo in koliko v povprečju namenimo za zavarovanje? Kakšna zavarovanja je smotrno imeti in zakaj? Preverite!

Lek prejemnik najvišjih nacionalnih priznanj za inovacije
22. 09. 2022 09.45Družba Lek, ki je del Novartisa, je prejela zlato in srebrno nacionalno priznanje za inovativne dosežke, ki jih podeljuje Gospodarska zbornica Slovenije. Zlato nacionalno priznanje je družba prejela za razvoj generične verzije ferumoksitola, ki se uporablja za zdravljenje anemije, srebrno priznanje pa si je prislužila za prebojni pristop k razvoju podobnih bioloških zdravil. Lekovi strokovnjaki so v 20 letih, odkar Gospodarska zbornica Slovenije podeljuje nacionalna priznanja za inovacije, prejeli skupno 13 zlatih priznanj.

Finančna nezvestoba: veste, kaj je to?
22. 09. 2022 04.45Lahko ste še tako previdni, pa se nenadoma soočite z dejstvom, da ste v minusu ali celo v resnih dolgovih. Kako še pravočasno zaznati signale, da je nekaj narobe, in na kaj biti pozoren?

Dodatno zdravstveno zavarovanje: resnice in neresnice
16. 09. 2022 05.00Ob besedni zvezi dodatno zdravstveno zavarovanje se nam v glavi porajajo različna vprašanja in dileme, v javnosti pa kroži tudi kar nekaj neresnic v zvezi s tem zavarovanjem. V prispevku zato razbijamo nekatere mite, v katere marsikdo verjame in se ravno zaradi njih za zavarovanje ne odloči. Preverite torej, ali res veste vse, kar morate vedeti o dodatnem zdravstvenem zavarovanju.

Turistično zavarovanje: da ali ne?
28. 07. 2022 05.00Zagotovo da! Na kaj pa morate biti pozorni, če v evropskih državah uveljavljate evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja?

Slovenec, ki živi in dela v Amsterdamu, o plači in stroških
31. 05. 2022 05.00Številni mislijo, da so v tujini boljše plače, a nobeden ne pomisli na stroške. Slovenec, ki živi in dela v Amsterdamu, nam je povedal, da ima tam približno enkrat večjo plačo, a preberite si v nadaljevanju, kakšni so življenjski stroški.

Pravni odgovor: Voznik je pobegnil s kraja nesreče. Ali lahko uveljavljam povrnitev škode?
05. 04. 2022 05.00Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? Vsak mesec odgovarjamo na vaša pravna vprašanja in dvome o zakonodaji ter vam tako pomagamo rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

'V Nemčiji tudi tisti z minimalno plačo lepo živijo'
10. 12. 2021 07.45Ko poslušamo, kako je delati in služiti denar v Nemčiji, se zdi, da se tam cedita le med in mleko. Kako delo in življenje v Nemčiji vidi moški, ki upa, da bo ta država zadnja postaja pred njegovo upokojitvijo?

Okužba na potovanju vas lahko stane od nekaj sto do več deset tisoč evrov
11. 11. 2021 09.33Kljub neugodnim epidemiološkim razmeram mnogi tudi ta konec leta načrtujejo potovanje v tujino. A če se v tujini okužite z novim koronavirusom, lahko to predstavlja velike stroške, tudi če ne potrebujete hospitalizacije in nimate simptomov. Zato je priporočljivo, da sklenete ustrezno zavarovanje za tujino, ki vključuje tudi kritje v primeru covida-19. Na kaj je še treba biti pozoren pred potovanjem v tujino?

Kako bo dolgotrajni covid vplival na trg dela?
10. 09. 2021 05.00Večletna ugodna gibanja na trgu dela je spomladi 2020 prekinila epidemija, ki je povzročila padec zaposlenosti in skokovito rast brezposelnosti. Razmere se izboljšujejo, povečuje se povpraševanje po delavcih in krepi se zaposlovanje brezposelnih. Registrirana brezposelnost v Sloveniji je dosegla raven pred epidemijo, povečalo se je povpraševanje po delavcih in delodajalci se v nekaterih dejavnostih že soočajo s pomanjkanjem delovne sile. Pred vrati pa je še en izziv - posledice dolgotrajnega covida.

'Izdelki se prodajajo zaradi odličnega slovesa in dobrega oglaševanja'
12. 08. 2021 09.15S temi besedami eno izmed skrivnosti dobrega in dolgoletnega poslovanja v njihovem družinskem podjetju Koželj d.o.o. Dob opisuje asist. Nina Poljšak, mag. farmacije. V podjetju se ponašajo z več kot 60-letno tradicijo predelave zdravilnih zelišč v gotove izdelke, ki se prodajajo izključno v lekarnah in specializiranih trgovinah, v njihovi trgovinici v Dobu pri Domžalah ter v njihovi spletni trgovini.

Slovenija: zato so delavci prijavili delodajalca
15. 06. 2021 08.33V Sloveniji počasi narašča število precepljenih, sorazmerno pa počasi upada število dnevnih testiranj. Glede na predpise namreč velja, da se zaposlenim, ki so covid-19 preboleli ali so se cepili, ni treba testirati. Kaj pa je s tistimi, ki so se cepili v tujini s cepivi, ki pri nas še niso v uporabi?

'Delavci bodo dobili nekaj deset evrov več, a veliko več bodo izgubili drugje'
23. 05. 2021 05.00Vlada načrtuje davčne spremembe, sindikatom pa očita, da so proti zvišanju delavskih plač. A sindikalisti opozarjajo: delavci bodo res dobili nekaj deset evrov več, zato pa bodo plačali več. Vladi namreč očitajo, da ne pojasni, kako bo nadomestila izpad skoraj milijarde evrov prihodkov v proračunu.

Zaračunavanje covidnega zdravljenja oskrbovancem domov?
02. 02. 2021 13.40Sindikat upokojencev Slovenije je na vlado naslovil javno pismo, v katerem opozarja, da v zadnjem času prejema pritožbe in vprašanja stanovalcev domov za starejše in njihovih svojcev v zvezi z zaračunavanjem storitev oz. z razvrščanjem stanovalcev domov v višje kategorije oskrbe po prebolelem covidu-19, pa tudi po drugih boleznih.

Da državi ne boste plačali preveč! Izračunajte, kaj se vam bolj izplača
02. 02. 2021 07.06Slovenci največkrat uveljavljamo davčno olajšavo za otroke, vzdrževani pa so lahko tudi zakonci, zunajzakonski partnerji, starši in vnuki. Preverite, kaj se zgodi, če "pozabite" pravočasno uveljavljati olajšavo, in kaj, če se starša ne znata zediniti, kdo izmed njiju bo uveljavljal olajšavo!

Iščete obrazec za prehajanje med občinami?
28. 10. 2020 06.00Včeraj je začel veljati vladni odlok, ki zaradi razglašene epidemije prepoveduje prehajanje med občinami, a pri tem določa 13 izjem. O tem, kaj obsega obrazec, katere so izjeme in kje ga lahko najdete, si lahko preberete spodaj.

Ali bi lahko pacient zahteval povračilo stroškov nujne zdravstvene obravnave pri zasebniku, ki ga je obiskal, ker ni mogel priti do javnega izvajalca?
05. 10. 2020 08.24Zaradi ukrepov za omejitev širitve novega koronavirusa nenaročeni pacienti ne morejo več vstopiti v zdravstveni dom ali bolnišnico, da bi se morda osebno naročili, odnesli napotnico ali uredili kaj drugega potrebnega pri zdravniku. Nekateri so se znašli v brezizhodni situaciji, saj zdravnika niso mogli priklicati in morda tudi ni bilo njegovega (dovolj hitrega) odziva na elektronsko pošto. A dejstvo je, da je bilo telefonskih klicev več kot običajno in da na elektronsko pošto praviloma odgovarjajo po ordinacijskem času. Preverite, na koga se lahko obrnete, če ne morete priti do zdravnika!

Brezplačno jim uredi zobe in vrne samozavest
10. 09. 2020 09.23Imeti zdrave in lepe zobe je pravo bogastvo. A nekateri nimajo te sreče, da jih mati narava obdari z zdravimi in ravnimi. Za to potrebujejo denar. Tega se zaveda tudi brazilski zobozdravnik, ki socialno ogroženim pomaga brezplačno.

Zaradi tega davka se nekateri bogataši že tresejo
07. 08. 2020 09.19Bo ameriškemu senatorju Sandersu uspelo? Predlaga namreč zakon, s katerimi bi obdavčili zaslužke milijarderjev, ki so bili ustvarjeni v času pandemije. Nekateri so namreč v tem času zaslužili bolje kot pa pred zdravstveno krizo.

Toliko znašajo stroški zdravljenja bolnikov s covidom-19 pri nas
17. 07. 2020 08.24Si predstavljate, da bi po zdravljenju v bolnišnici zaradi covida-19 na dom prejeli račun z vrtoglavim zneskom. V ZDA za zdravljenje posameznega bolnika bolnišnice zaračunajo več sto tisoč evrov, nek bolnik je prejel celo račun za skoraj milijon evrov. Tudi pri nas so stroški zdravljenja bolnikov precej visoki, za bolnika, ki pristane na intenzivni negi, znašajo okoli 90.000 evrov. K sreči pa pri nas zdravljenje, povezano s covidom-19, v celoti krije obvezno zdravstveno zavarovanje.

Pari po vsem svetu vsako leto plačujejo visoke zneske, da bi lahko postali starši
01. 07. 2020 07.57V eni najrevnejših evropskih držav in od vojne prizadeti Ukrajini cveti posel z nadomestnim materinstvom, saj lahko nadomestne matere z eno nosečnostjo zaslužijo večletno plačo. Preverite, kako je nadomestno materinstvo urejeno v Sloveniji!

71-letni kirurg 13 ur čaka na gorivo, nato hiti na operacijo
14. 05. 2020 08.34Venezuela je z nafto bogata država, a je že dlje časa v resnično globoki krizi. Ljudje bežijo iz države, največ beguncev pa je zatočišče našlo v Kolumbiji. Razmere je še dodatno zaostril prihod novega koronavirusa v državo. Ljudje so obupani.

Kaj krije zdravstveno zavarovanje v tujini za čas pandemije?
26. 03. 2020 06.45Številni Slovenci so po razglasitvi pandemije še vedno v tujini in morda se nekateri ne bodo mogli vrniti. Preverite, kaj krije zdravstveno zavarovanje v tujini za časa pandemije in kaj storiti, če se vam izteka?

Najdaljša bolniška traja že več kot 12 let, najvišje nadomestilo znaša 21.997 evrov bruto
13. 01. 2020 08.27Stroški zdravstvene blagajne za bolniška nadomestila so se v zadnjih petih letih povečali za 71 odstotkov in so lani znašali že skoraj 400 milijonov evrov. Še nekaj sto milijonov evrov stroškov zaradi začasne zadržanosti z dela so imeli delodajalci. Povprečna bolniška je lani trajala 10,5 dneva, najdaljša pa več kot 12 let.

Odkrili dokumente iz časov Titovega zdravljenja v kliničnem centru
29. 11. 2019 13.15Titov modri vlak je sedaj na voljo tudi turistom in zanimanje je kar precejšnje. Zanimanje pa je tudi za dokumente, ki so se dolgo skrivali v trezorju ljubljanskega kliničnega centra. Nastali so v času Titovega zdravljenja v Ljubljani.

UI: Je strah pred izgubo službe upravičen?
22. 11. 2019 08.02Do 2022 bo vaš pametni telefon vedel več o vaših čustvih kot vaši družinski člani, je poudaril Pawel Bialka iz Gartnerja. Se tega veselite ali vas je strah?

Kakšna odškodnina vam pripada, če se poškodujete pri delu?
11. 11. 2019 09.24Zadnjih nekaj let se število prijavljenih nezgod na delovnem mestu vztrajno povečuje. Ali veste, kako ukrepati v primeru poškodbe in kakšna odškodnina vam pripada?

Živa je dobila odpoved in takrat je storila pomemben korak
27. 10. 2019 18.30Ni bilo lahko, a je iskala rešitev. Ko je dobila odpoved, pa je vedela, da je prišel pomemben trenutek odločitve.