znanj

Slovenska podjetja: kako zaposlenim omogočajo miren prehod v upokojitev?
02. 04. 2025 02.38Prehod v upokojitev je pomembna življenjska sprememba, ki jo ljudje doživljajo različno – nekateri z veseljem in pričakovanjem, drugi z negotovostjo in strahovi. Sindikati se zavzemajo za ukrepe in predlagajo prilagoditve delovnih pogojev, razbremenitve, premestitve na lažja delovna mesta in postopno zmanjševanje delovnih ur. Čeprav večina slovenskih podjetij še ne izvaja sistematičnih priprav na upokojitev, je v zadnjih letih opaziti vse več posameznih dobrih praks, ki zaposlenim olajšajo prehod v novo življenjsko obdobje.

Pet znakov, da imate res super šefa
05. 02. 2025 11.00Vse več je vodij, ki svoje zaposlene znajo voditi in usmerjati. In kaj so lastnosti dobrega šefa?

Miloš razkril, kako je delati na naftni ploščadi na Norveškem
19. 02. 2025 04.2842-letni Miloš Plazinić je razkril, da delo na naftni ploščadi poteka drugače od običajnega urnika dela na kopnem, ki traja od ponedeljka do petka. Kako je videti delovni dan zaposlenega na naftni ploščadi? Kako je poskrbljeno za varnost? Kaj počnejo na ploščadi, ko je njihove dnevne izmene konec?

Financiranje študija v tujini: kakšne možnosti imajo slovenski študenti?
10. 02. 2025 04.29Vse več mladih se odloča za študij v tujini, saj odpira obzorja, omogoča spoznavanje novih kultur in nudi več priložnosti za kariero. A preden odidejo v svet, se morajo soočiti s pomembnimi vprašanji, kot je financiranje šolanja. K sreči obstajajo različni programi štipendiranja, ki lahko olajšajo finančno breme in omogočijo bolj brezskrben študij. Preverite, kakšne možnosti imajo slovenski študenti in kje lahko poiščejo podporo!

Od šestmestnih številk do 24 evrov na uro – nekoč sanjsko plačani, sedaj na trgu dela
23. 01. 2025 04.05Nekoč so prejemali sanjske zneske za svoje delo, a po izgubi službe so se morali postaviti na realna tla, saj tudi oni morajo plačevati račune, hrano in streho nad glavo. Kako se na zahtevnem trgu dela znajdejo ljudje, ki so navajeni na visoke plače?

Prihodnost dela: Trendi zaposlovanja v letu 2025 in pozneje
13. 01. 2025 04.02Prihodnost dela v letu 2025 bo zaznamovana z avtomatizacijo, gig ekonomijo, hibridnimi modeli dela in poudarkom na mehkih veščinah. Nenehno učenje, raznolikost in vključenost ter prilagodljivo vodenje bodo ključni za uspeh.

"Nočem se obremenjevati, ali imam 15 evrov za nakup živil"
16. 12. 2024 04.51Mladi v Italiji se soočajo s hudimi odločitvami – zapustiti družino in domovino ali ostati in delati za drobiž?

Aktivno življenje v pokoju: kako ostati produktivni, finančno neodvisni in zadovoljni
10. 12. 2024 04.42Odkrijte, kako ohraniti aktivno življenje po upokojitvi. Ideje za hobije, dejavnosti in priložnosti za dodaten zaslužek, ki vam omogočajo finančno neodvisnost in osebno zadovoljstvo.

Kdo bo leta 2025 zamenjal službo? Teh 5 astroloških znakov ima največ možnosti
07. 12. 2024 04.53Ob koncu vsakega leta radi kujemo načrte in želje - tudi glede službe in kariere. Le kaj nam bo novo leto 2025 postreglo na tem področju? Pet astroloških znamenj naj bi v naslednjem letu doživelo veliko razburljivih trenutkov.

Kaj zadnje štiri številke vaše kreditne kartice povedo o vaših financah? Seštejte jih in ugotovite
05. 12. 2024 04.03Tokrat malo lahkotne in zabavne vsebine na temo kreditnih kartic ... V svetu numerologije ima vsako število svojo edinstveno energijo in pomen, analiza zadnjih številk vaše kartice pa lahko razkrije zanimive vpoglede v vaše finance in osebnost.

Ali je višja izobrazba še vedno ključ do uspeha?
28. 11. 2024 04.46V času hitrega tehnološkega razvoja in spreminjajočega se trga dela se postavlja vprašanje: ali je univerzitetna diploma še vedno najvarnejša pot do uspeha? Poglejmo prednosti in slabosti višje izobrazbe v primerjavi s praktičnimi strokovnimi znanji in veščinami. Preverimo ključne dejavnike, kot so zaposlitvene možnosti, plače, pomen mehkih veščin in vloga izobraževalnih institucij v digitalni dobi. Na koncu pa še smernice za tiste, ki se odločajo med univerzitetnim izobraževanjem in drugimi oblikami učenja.

Ste vedeli, da se to dogaja v Zasavju? Posledice bomo čutili vsi
26. 11. 2024 08.44V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj. Pridobivanje fosilnih goriv je namreč temeljna dejavnost številnih regij po Evropi ter v svetu in opustitev brez konkretnega načrta za naprej lahko hitro vodi v družbeni ter gospodarski kolaps teh območij. Organizirano prestrukturiranje in pomoč Evrope sta zato nujna, kar kaže prav slovenski primer dobre prakse: Zasavje, nekoč izrazito premogovniška regija, se namreč danes uvršča med uspešnejše regije v okviru evropskega Mehanizma za pravični prehod, ki vključuje Sklad za pravični prehod.

Zakaj delavnost ni vedno dovolj za vzpon po karierni lestvici?
24. 11. 2024 04.15Za napredovanje na svoji poklicni poti potrebujete tudi zdravo mero samopohvale.

Pomen osebne blagovne znamke za podjetnike: Kako jo zgraditi in uspešno tržiti?
21. 11. 2024 04.09V sodobnem poslovnem svetu ni dovolj, da imate kakovosten izdelek ali storitev – ljudje želijo vedeti, kdo stoji za njimi. Osebna blagovna znamka je ključno orodje za podjetnike, saj gradi prepoznavnost, povečuje zaupanje in ustvarja močno povezavo s strankami. Poglejmo torej, zakaj je osebna blagovna znamka tako pomembna, kako jo lahko podjetniki zgradijo in katere strategije uporabiti za njeno uspešno trženje.

V katerem primeru bi se zaradi dela preselili v drug kraj?
07. 11. 2024 04.59Preselitev zaradi dela in zaposlitve je lahko smiselna odločitev, če prinaša dolgoročne koristi za kariero, finančno stabilnost in osebno življenje. Kaj je o svoji osebni izkušnji s selitvijo dejal Matevž Korenč, produktni vodja v podjetju Sartorius BIA Separations?

Razstavili kitajske električne avtomobile in iskali njihove skrivnosti poceni proizvodnje
05. 11. 2024 16.39Evropska avtomobilska industrija se pogreza v krizo, Kitajcem pa uspeva izdelovati električne avtomobile po izredno pristopnih cenah. Kako? Da bi se dokopali do odgovorov, so nekaj kitajskih modelov razstavili. Kaj so ugotovili?

'Pomanjkanje farmacevtov ogroža dostopnost in kakovost zdravstvenih storitev'
22. 10. 2024 11.38V Sloveniji se soočamo z resnim pomanjkanjem magistrov farmacije in farmacevtskih tehnikov, kar ogroža dostopnost in kakovost zdravstvenih storitev. Primanjkuje več sto farmacevtov, opozarjajo v Lekarniški zbornici Slovenije. Če ministrstvo za zdravje ne bo ukrepalo, se obetajo dodatne težave, ki bi lahko vodile v zapiranje lekarn, dodajajo.

Kako je delati v podjetju, ki je znano kot podjetje doktorjev znanosti in mlajših od 40 let?
26. 09. 2024 04.15Visoko izobraženi posamezniki so znani kot ljudje, ki ves čas potrebujejo nove izzive. Kako doktorje znanosti prepričati, da ste vi pravi delodajalec zanje, in kako jih nato zadržati v podjetju?

Skakanje iz službe v službo – je to res bolje od lojalnosti?
03. 09. 2024 04.2227-letna Vera Lau je v zadnjih letih delala v treh različnih podjetjih. Je del generacije, za katero se zdi, da izpodbija ideje o zvestobi podjetju.

Zakaj so kampusi pomembni in kako pritegnejo nove zaposlene?
26. 08. 2024 04.42Zakaj tehnološki velikani odpirajo svoje lastne kampuse? Kaj ti sploh so in kaj se tam dogaja? Kako podjetja na tak način privabljajo mlade upe in nove zaposlene? Kateri so najbolj znani kampusi na svetu, pa preverite v nadaljevanju članka.

Poklici prihodnosti: kako se pripraviti na trg dela jutrišnjega dne?
22. 08. 2024 04.13V hitro spreminjajočem se svetu tehnologije in inovacij se tudi trg dela nenehno razvija. Poklici, ki so bili nekoč zelo iskani, lahko hitro postanejo zastareli, medtem ko se pojavljajo nove priložnosti za zaposlitev. Kateri so torej poklici prihodnosti in kako se lahko pripravimo nanje? Preverite v nadaljevanju.

Pot do uspeha skozi oči direktorja ene najuspešnejših slovenskih agencij
19. 08. 2024 04.12Ko je Gregor Firbas leta 2021 prevzel vodenje oglaševalske agencije Futura DDB, je bilo jasno, da je pred njim kar velik izziv. Njegov pristop, ki združuje vizionarsko strategijo z globokim razumevanjem psihologije in čustvenega odziva potrošnikov, pa je agencijo kljub močni konkurenci brez težav obdržal na samem vrhu. To dokazuje tudi že 14. prestižni naziv agencije leta na Slovenskem oglaševalskem festivalu (SOF), osrednjem letnem dogodku oglaševalske stroke v Sloveniji. V članku bomo skozi Firbasove besede raziskali pot, ki jo je prehodil, da lahko danes uspešno vodi agencijo in sestavine, ki so potrebne za to, da Futura ostaja ena izmed najuspešnejših marketinških agencij v regiji.

Za pridobivanje praktičnih izkušenj študentov v gospodarstvu do 15 milijonov evrov
24. 06. 2024 08.52Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije je v uradnem listu objavilo razpis za sofinanciranje pridobivanja praktičnih izkušenj, znanj in kompetenc študentov v delovnem okolju v času študija ter za krepitev sodelovanja in prenosa znanja med visokošolskim sistemom in delovnim okoljem. Na voljo je do približno 15 milijonov evrov.

Tako bi lahko imeli kar 25 odstotkov višjo plačo
24. 06. 2024 06.54Treba je stopiti v korak s časom in se prilagoditi novim načinom dela.

Anketa: Ali bi morali v zaposlitvenih oglasih navajati tudi višino plače?
07. 06. 2024 08.54Včasih delodajalci v zaposlitvenem oglasu med drugim navedejo tudi predvideno plačilo in na Zavodu za zaposlovanje si prizadevajo, da bi podatek postal obvezen. A so prednosti in slabosti, kar je podrobneje obrazložila strokovnjakinja za kadre Laura Smrekar.

Slovensko podjetje, ki svojo moč izkorišča za pomembno stvar
29. 05. 2024 08.34V hitro spreminjajočem se okolju se vedenje kupcev nenehno spreminja, njihove vrednote pa se neprestano razvijajo. Blagovne znamke so tako prisiljene vedno pozorno spremljati trende in spremembe v navadah potrošnikov, da lahko ohranjajo konkurenčno prednost. V zadnjih letih je eden najpomembnejših trendov vse večja osredotočenost na družbeno odgovornost podjetij. Podjetja zdaj vlagajo več časa in energije v oblikovanje in izvajanje projektov, ki prispevajo k boljši družbi in trajnostnemu razvoju.

To so slovenska podjetja, ki v svoje vrste vabijo upokojence
23. 05. 2024 04.15Razlogi, zaradi katerih se upokojenci odločajo za delo tudi po upokojitvi, so različni. Delajo, ker želijo povečati prihodke, ostati finančno neodvisni, pomagati družini, ohraniti stik z družbo in ljudmi, povečati občutek produktivnosti in ostati karseda aktivni, se lotiti novih izzivov ter doprinesti dragocene izkušnje družbi. Tudi izkušnje podjetij, ki zaposlujejo starejše, so pozitivne.

Preverite pravice in dolžnosti glede dopusta!
30. 03. 2024 04.01Ali lahko delodajalec samovoljno razporeja in odredi dopust ne glede na želje zaposlenega, če denimo beleži začasen upad dela?

Vse več delodajalcev pravi, da so pripravljeni zaposliti delavce brez univerzitetne izobrazbe
27. 03. 2024 04.53Brez izobrazbe, a z veliko znanja in veščin. Bi zaposlili takega delavca?

Pot šolanja ni nujno linearna
22. 03. 2024 07.57Mladi generacije Z so se rodili v svet spleta, digitalnih tehnologij, pametnih telefonov. Njihove običajne sanje niso več postati zdravnik, učitelj, gasilec. Ne ... Ob vstopu v odraslost razmišljajo drugače in nekateri med njimi bi radi postali vplivneži. Četudi na račun izobrazbe. Kako pa naj tedaj postopamo starši? Kako naj ravnamo, če otrok ne želi nadaljevati šolanja z idejo, da bo vplivnež in da bo služil denar z objavami na spletu? Svetuje dr. Lucija Čevnik.