zupan

Študentsko delo bolje plačano in ponudba presega povpraševanje
30. 11. 2022 03.45Povprečna urna postavka za študentsko delo se je v zadnjih dveh letih dvignila približno za evro bruto in trenutno znaša 7,5 evra bruto oziroma 6,34 evra neto. Urne postavke so se dvignile tudi, ker vlada pomanjkanje po študentih za delo.

Kako je obračunan DDV pri poslovanju s tujino?
28. 11. 2022 03.30Kje je pri poslovanju slovenskih podjetij s tujino praviloma obračunan DDV in kaj mora biti navedeno na računu? Preverite!

To mora paziti s.p., če opravlja storitve za tujega naročnika
25. 11. 2022 06.46Samostojni podjetnik lahko opravlja storitve za tujega naročnika, a mora paziti, da tovrstno sodelovanje nima elementov rednega delovnega razmerja.

Kako varno prodajati rabljene stvari po spletu?
25. 11. 2022 05.59Ob vse večji spletni prodaji je čedalje več goljufij in oškodovanci so lahko tako kupci kot tudi prodajalci. Prvi, ko denimo ne prejmejo naročenega in že plačanega ali kupljeno ne ustreza opisu, drugi pa lahko celo ostanejo brez izdelka in tudi brez kupnine.

Pri spletni prodaji lahko v pol sekunde izgubite kupce
14. 11. 2022 22.00Koliko je pri spletni prodaji pomembna dobro zasnovana, pregledna in dovolj hitra stran ter zakaj je ključna odzivnost ponudnika ob morebitnih vprašanjih kupcev? Kakšni načini in kanali so vse na voljo ponudnikom, da na spletu pritegnejo kar se da veliko kupcev? Kje in na kakšen način je smiselno dandanes oglaševati in kaj je v zatonu? Odgovarja strokovnjakinja za spletni marketing Maja Šarlah.

Strokovnjak nam je razkril kar nekaj trikov nakupovanja s kuponi
11. 11. 2022 07.11Doc. dr. Blaž Zupan poučuje na Katedri za podjetništvo na ljubljanski Ekonomski fakulteti in je navdušen nad spremljanjem cen, akcij, popustov in kupončkov. Zato smo ga prosili za nekaj nasvetov, ki bi bili uporabni za popolne začetnike. Kako kupuje s pomočjo kuponov, nam je razkrila tudi ena družina iz Ljubljane.

Kaj, če zaposleni odkloni preizkus alkoholiziranosti?
11. 11. 2022 04.30Zaposlenega, ki je pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih substanc, mora delodajalec odstraniti z dela, sledijo sankcije, lahko tudi globa in odpoved. Kaj pa, če delavec odkloni testiranje?

To so osnovne plače zdravnikov
07. 11. 2022 08.17V skupini Mladih zdravnikov Slovenije opozarjajo, da se o plačah zdravnikov poroča senzacionalistično, "kar dodatno krepi nezadovoljstvo in načenja zaupanje med bolniki in zdravniki. Čeprav je resnica daleč od zapisanega in večina zdravnikov ne zasluži 5000 evrov in več."

To so dela, ki vplivajo na višino pokojnine
04. 11. 2022 04.30Tudi upokojenci lahko delajo in dodatno zaslužijo ob pokojnini. Preverite, koliko ur mesečno lahko delajo, kolikšen je lahko dodaten zaslužek, na kakšen način se tedaj obračuna pokojnina in kako je z davki!

Takrat otrokom pripada pokojnina po umrlem staršu
03. 11. 2022 05.00Okoli 5000 otrok v Sloveniji letno prejema pokojnino po staršu in iz publikacije Uživalci pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja je razvidno, da je povprečna družinska oziroma vdovska pokojnina okoli 430 evrov neto.

Zato ostajamo brez osebnih zdravnikov
02. 11. 2022 04.45V Sloveniji primanjkuje osebnih zdravnikov in več kot 130.000 zavarovancev je neopredeljenih. Na ministrstvu za zdravje se zavedajo, da ni kratkoročne rešitve, a dodajajo, da je ena od prioritet zagotoviti dostopnost. Ukrepe sprejemajo in jih bodo tudi v prihodnje. Eden od predvidenih je denimo organizacija ambulante za vse, ki nimajo izbranega osebnega zdravnika.

Koliko let boste odplačevali kredit, je odvisno od več dejavnikov
28. 10. 2022 07.14V slovenskih bankah ponujajo kredite z različnimi odplačilnimi dobami. Kolikšna bo ročnost, pa je odvisno od več dejavnikov. Preverite v nadaljevanju.

Koliko več davkov bo plačal normiranec s 50.000 evri prihodka?
26. 10. 2022 04.30Samostojni podjetniki, ki mesečno odvajajo določen znesek za davke ob upoštevanju normiranih stroškov, bodo predvidoma višje obdavčeni, spremembe pa bodo lahko vplivale tudi na socialne transferje. Preverite, pri kakšnih prihodkih se obeta višja obdavčitev in za koliko!

Koliko stane pomoč na domu?
05. 10. 2022 05.00Povpraševanje po pomoči na domu že vrsto let presega ponudbo. Uporabljajo jo predvsem starejši, ki sami ne zmorejo več skrbeti zase, a lahko z dodatno podporo ostanejo v domačem okolju in jim ni treba oditi v dom za starejše. Povprečna cena storitve znaša med pet in šest evrov na uro, medtem ko se oskrbnine v domovih za starejše gibljejo med 850 in 1500 evrov na mesec.

Kaj je treba vedeti, če mladi športnik podpisuje pogodbo?
03. 10. 2022 04.45Tudi v Sloveniji se že vrsto let pojavljajo pogodbe z nadarjenimi mladoletnimi športniki in klubi. Na kaj naj bodo pozorni starši pri sklepanju pogodb in s kom naj se posvetujejo pred podpisom, da bodo čim bolj zavarovali interese otroka? Odgovarjata strokovnjaka za športno pravo, Blaž Tomažin Bolcar in Luka Milanović.

Kako ob črnem petku pritegniti kupce in jih tudi obdržati?
30. 09. 2022 04.45Na kakšne načine lahko kot spletni trgovec na črni petek in spletni ponedeljek pritegnete k sebi čim več kupcev? S katerimi izrazi boste izstopali iz konkurence in kakšne strategije izbrati za uspešno in dobičkonosno prodajo? Svetuje strokovnjakinja za spletni marketing Maja Šarlah.

Koliko Slovenci namenimo za zavarovanja?
28. 09. 2022 04.45Za katera zavarovanja se Slovenci najpogosteje odločamo in koliko v povprečju namenimo za zavarovanje? Kakšna zavarovanja je smotrno imeti in zakaj? Preverite!

Izvenšolske dejavnosti lahko predstavljajo tudi velik strošek
26. 09. 2022 05.00Šole imajo praviloma bogat in raznovrsten nabor brezplačnih interesnih dejavnosti. Nekaj pa jih je treba plačati in primer družine s tremi otroki, ki vsi poleg brezplačnih interesnih dejavnosti obiskujejo tudi plačljive, pokaže, da zanje skupno odštejejo skoraj 300 evrov na mesec.

Take nepremičnine kupujejo Slovenci na Hrvaškem
19. 09. 2022 05.00Več kot 2000 Slovencev je leta 2021 kupilo nepremičnino na Hrvaškem. Na kaj je treba biti pozoren pri nakupu, kakšen je postopek in katero dokumentacijo je treba pridobiti, je pojasnil nepremičninski posrednik Damjan Damjanovič.

Za mlade, ki iščejo prvo zaposlitev v Evropski uniji
08. 09. 2022 09.01Zaposlovanje v evropskem prostoru je enostavno, saj je Slovenija članica Evropske unije. Načeloma ni treba pridobiti delovnega dovoljenja in hitrejše je priznavanje izobrazbe. Ob zaposlitvi se šteje delovna doba in zaposleni je zdravstveno zavarovan. Na kaj pa naj bodo še posebej pozorni mladi pri iskanju prve zaposlitve v EU, je odgovorila EURES svetovalka iz Ljubljane, Mateja Grazjar.

V naslednjih mesecih bi se lahko povišale oskrbnine v domovih za starejše
07. 09. 2022 05.00Vzrokov je več - strošek energentov in hrane se je tako povečal, da ga zgolj z uskladitvijo marčevskih cen ne zmorejo pokriti. S septembrom se povečuje strošek za plače zaradi dodatnega kadra, ki ga lahko zaposlijo po spremembi kadrovskih normativov. Nato konec leta preneha še financiranje višjih stroškov dela zaradi sklenjenega aneksa h Kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva.

Toliko boste plačali odvetniku ob dedovanju, nakupu nepremičnine ali ob razvezi
29. 08. 2022 08.19Odvetniki računajo storitve po tarifi ali po urni postavki, ob dolgotrajnem sodelovanju pa po pavšalu. Preverite okvirne stroške odvetnika ob mejnem sporu, razvezi, pripravi pogodbe za nakup nepremičnine in dedovanju!

To so bolj obetavne dejavnosti za samostojne podjetnike
11. 07. 2022 05.00Uspešen podjetnik nikoli ne počiva. Stalno se prilagaja, spremlja trg, trende, razvoj, povpraševanje. Zaveda se, da danes ne velja več, kar je bilo včeraj, in da bo jutri po vsej verjetnosti znova drugače. Poleg drugih znanj in veščin se lahko pohvali s sposobnostjo hitrega odzivanja na spremembe in dobrega predvidevanja, kaj sledi. Kajti za posel nikoli ni dobro o(b)stati v preteklosti ali stopicati na mestu.

Nezakonito pridobljeno premoženje lahko tudi odvzamejo
04. 07. 2022 05.00Ob sumu, da ima posameznik več premoženja, kot ga ima lahko po razpoložljivih dohodkih, mu ga lahko tudi zasežejo in po pravnomočnosti odvzamejo. Če ugotovijo neposredno povezavo razkoraka med porabo in napovedanimi dohodki, lahko preverijo in analizirajo tudi podatke o premoženju, porabi in dohodkih družinskega člana in drugih povezanih osebah ter tudi pri njih uvedejo nadzor, so razložili na Finančni upravi.

Če to pustite pri smetnjaku, lahko dobite kazen
16. 06. 2022 09.59Spomladi in poleti se pogosto spravimo generalno očistiti dom nepotrebnih in za vsaj nas nič več uporabnih stvari. Odsluženo odvržemo v smeti, nekaj pa je škoda zavreči, saj je lahko še uporabno in lahko pride prav komu drugemu. Takrat se porodi vprašanje, kam s stvarmi, ki jih ne potrebujemo več. Preverite!

Selitev podjetja v tujino je zapletena in v praksi jih je malo
15. 06. 2022 05.00Podjetja se za selitev iz Slovenije v tujino odločajo zaradi različnih razlogov, med drugim zaradi več poslovnih priložnosti, večjih in boljših trgov, prijaznejšega poslovnega okolja, nižjih stroškov, cenejše delovne sile, manjših davkov in tudi drugih ugodnosti.

Tudi v podjetništvu velja Darwinov evolucijski nauk
13. 06. 2022 05.00Gospodarski napredek je v današnji časih mogoč zgolj ob zelenem in digitalnem prehodu. "Podjetja brez digitalizacije ne bodo preživela, podobno kot niso, če so se pred 250 leti ob nastopu industrijske revolucije in prehodu iz ročne v strojno proizvodnjo spraševala, ali so stroji zares pomembni," je poudaril predstojnik Inštituta za podjetništvo in management malih podjetij na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Mariboru, prof. dr. Miroslav Rebernik.

Kako do vlagateljev v Sloveniji?
08. 06. 2022 05.00Tudi v Sloveniji se krepi ponudba finančnih spodbud za zagonska podjetja. Poleg že več let uveljavljenih javnih investicij in ugodnih posojil, ki jih zagotavlja Slovenski podjetniški sklad, se krepijo tudi zasebni in novi dodatni javni viri financiranja. Potencialni vlagatelji pa poleg denarja nudijo tudi dragocene nasvete, izkušnje in povezave, ki so ključni za uspeh na poslovni poti.

Delo v domovih za ostarele: plače pogosto pod minimalnimi
06. 06. 2022 05.00Delati v domovih za ostarele je lepo, navdihujoče, izpopolnjujoče. Številni zaposleni pravijo, da gre za poslanstvo, za pomoč sočloveku, za sočutje, skrb. Po drugi strani je delo zelo odgovorno, težko in zahtevno. Je večizmensko, dela se vse dni v tednu, v treh izmenah, ponoči, med prazniki, vikendi. Medtem so osnovne plače nizke in na začetku poklicne poti pri večini pod minimalnimi, soočajo se s kadrovskimi stiskami, preobremenjenostjo. Malo je zanimanja za delo s starejšimi in v domovih se že vrsto let soočajo s kadrovskimi težavami. Boren je odziv na razpise za delovna mesta in nekateri zaposleni odhajajo, ker v drugih dejavnostih dobijo službo z višjo plačo ter z boljšimi delovnimi pogoji in delovnikom.

Progresivna obdavčitev - kaj je in kje jo že imajo?
03. 06. 2022 05.00Zagovorniki progresivne obdavčitve pravijo, da plača manj davka zavezanec, ki ima manj, in obratno, da zavezanec, ki ima več, tudi več plača. Poudarjajo, da je prav tako in da gre za družbeno solidarnost. Nasprotniki po drugi strani izpostavljajo, da je premoženje že tako ali tako večkrat obdavčeno, da bodo na slabšem zavezanci, ki so si nekaj ustvarili in niso vsega sproti zapravili, da bo premoženje izgubljalo na vrednosti in da se vračamo v socializem. Kaj sploh je progresivna obdavčitev in kje jo že imajo? Preverite!