elektronski

Zato bodo morali nekateri starši vračati mesečni temeljni dohodek
29. 03. 2021 08.31Nekateri samozaposleni, ki so v letu 2020 uveljavljali skrajšani delovni čas zaradi starševstva in ki so prejeli pomoč v obliki mesečnega temeljnega dohodka, bodo morda morali zaradi uporabe formul za izračun povprečnih mesečnih prihodkov vračati prejeto pomoč.

Skupni davčni dolg je vse nižji in znaša 998 milijonov evrov
26. 03. 2021 05.00Na javnem seznamu davčnih dolžnikov je 29 fizičnih in 21 pravnih oseb, ki državi dolgujejo med milijon in 10 milijonov evrov iz naslova neplačanih davkov. Sicer pa skupni davčni dolg zadnja leta vztrajno pada in Finančna uprava je vse uspešnejša pri pobiranju prispevkov.

Kje in kako bomo letos dopustovali?
24. 03. 2021 05.00Čeprav si še nihče si ne upa z gotovostjo napovedati, kako bo v glavni turistični sezoni, so priprave optimistično v polnem teku. V luči pandemije se uvajajo digitalna zelena potrdila, ki bodo vsebovala informacije o cepljenju, prebolelosti ali negativnem testu, kar bo odpravilo obvezno karanteno, spodbudilo vnovični zagon turizma in omogočilo večjo svobodo gibanja. Iskanje rešitev za lažje potovanje pa medtem spremljajo opozorila pristojnih pred (pre)hitrim sproščanjem ukrepov za zajezitev pandemije samo zaradi nastopa turistične sezone.

Ko vam 'ljubezen' pobere ves denar
24. 03. 2021 05.00Spletna mesta za zmenke, kontakti prek družbenih omrežij, pisma na elektronski naslov ... Vse to uporabljajo sleparji, da bi odkrili novo žrtev, ki jo bodo finančno izželi.

Morate podaljšati osebni dokument? Preverite čakalne dobe na UE
23. 03. 2021 16.52Na 58 upravnih enotah po Sloveniji v času epidemije veljajo začasni ukrepi za preprečevanje širjenja nalezljive bolezni covid-19. To pomeni, da se moramo za obisk upravne enote predhodno naročiti po telefonu, elektronski pošti ali klasični pošti. Kako to poteka v praksi in koliko časa je treba čakati na termin?

Poklici, s katerimi boste v letu 2021 le stežka našli službo
22. 03. 2021 05.00Za določene poklice ni povpraševanja in se le stežka najde služba, čeprav imajo iskalci zaposlitve ustrezna znanja, izobrazbo, kompetence in veščine. Preverite, za katere med delodajalci ni povpraševanja in kako lahko pomagajo na Zavodu za zaposlovanje!

Skušate delati, a vas nenehno nekdo moti?
19. 03. 2021 05.00Vsi poznamo tisti občutek, ko nas sredi intenzivnega dela nekaj zmoti. Pisk, da smo prejeli novo elektronsko sporočilo, klic sodelavca ali naročnika, nujen sestanek ... Delo, ki bi lahko opravili v roku ene ure, se nenadoma sprevrže v štiriurno agonijo.

Tudi to so zdravstveni delavci. Zdravijo, delajo sklece in znajo z orožjem
15. 03. 2021 05.00Zlatko Kvržić je bil pred leti zaposlen na reševalni postaji Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana in vmes je bil pogodbeni rezervist Slovenske vojske. Sčasoma je v njem dozorela želja, "da bi za stalno deloval v službi domovine", in tedaj se je odločil za prestop v Vojaško zdravstveno enoto.

Krediti prek spleta – zakaj so nevarni?
12. 03. 2021 05.00Na spletu obstajajo številni oglasi o ugodnih kreditih. A ti vodijo v še večjo stisko in finančno škodo, opozarjajo pri projektu Varni na internetu.

Ceneje kot v domu za ostarele
12. 03. 2021 05.00Poleg najemnine za oskrbovana stanovanja je treba plačati tudi druge stroške, denimo za nujno 24-urno pomoč, morebitno dodatno nego, pomoč pri urejanju, čiščenje, pranje, dostavo kosila, elektriko, vodo, kurjavo, odvoz smeti ... Dodatni stroški lahko znašajo več deset evrov mesečno, a vseeno ne presegajo višine oskrbnine v domu za starejše.

Večje količine infektivnih odpadkov prinašajo višje stroške odvozov
10. 03. 2021 07.16Med epidemijo covid-19 nastaja več bolnišničnih odpadkov, predvsem zaradi več kontaminirane zaščitne opreme. Prevzemniki zagotavljajo, da zaenkrat popolnoma obvladujejo odpadke, ki jih zbirajo in nato odstranjujejo, a hkrati ne izključujejo tveganja nastanka težav.

Razmišljate o službi v tujini? Povpraševanje med epidemijo umirjeno, a ne ustavljeno
08. 03. 2021 05.00Tudi v času pandemije covid-19 je bilo povpraševanje tujih delodajalcev po slovenskih delavcih. Preverite, kateri poklici so najbolj iskani čez mejo, kakšnim pogojem morate običajno zadostiti, kaj je treba preveriti in urediti pred odhodom v tujo državo ter kje vam lahko pomagajo z nasveti in podatki!

Toliko vam mora po dvigu minimalne plače ostati po plačilu obroka posojila
05. 03. 2021 05.00Dvig minimalne plače vpliva na kreditno sposobnost potrošnikov. Po ocenah članic Združenja bank Slovenije bo dodatnih 10 do 15 odstotkov komitentov postalo kreditno nesposobnih, ostalim se bo kreditna sposobnost poslabšala. V Banki Slovenije pa medtem zato ne pričakujejo velikega vpliva na posojilno aktivnost.

Te banke uvajajo ležarine tudi za fizične osebe. Pojasnjujejo, zakaj!
03. 03. 2021 05.00V NLB in SKB bodo z aprilom začeli zaračunavati ležarine za fizične osebe za visoka stanja na računih, junija jim bodo sledili tudi v NKBM. Banke, ki uvajajo negativne obrestne mere, nameravajo komitentom predstaviti alternativne naložbe in po analizi Banke Slovenije bo šla večina denarja predvidoma v vezane vloge. Druge slovenske banke medtem skrbno spremljajo dogajanje na bančnem trgu in za zdaj ne načrtujejo podobnih ukrepov. A vse je odvisno od tega, kako dolgo bo trajalo obdobje nizkih obrestnih mer in kako se bodo odzivale konkurenčne banke, napovedujejo analitiki Banke Slovenije.

Do konca meseca tudi izplačilo solidarnostnega dodatka študentom v tujih visokošolskih zavodih
27. 02. 2021 05.00Ministrstvo za izobraževanje je v skladu z zakonom o dodatnih ukrepih za omilitev posledic covida-19 v predpisanem roku, do 15. februarja, prejelo 1914 vlog za izplačilo solidarnostnega dodatka študentom, ki se izobražujejo v tujini. Za vloge, pregledane v prvem paketu, bodo dodatek nakazali do 28. februarja, in sicer 903 študentom v skupnem znesku 135.450 evrov.

Dogecoin – iz šale na račun bitcoina do več kot petih milijard
26. 02. 2021 07.17Kriptovaluta dogecoin z logotipom lovskega psa japonske pasme shiba inu je nastala kot spletna šala na račun bitcoina. Ustanovila sta ga računalniška programerja Billy Markus in Jackson Palmer in ga konec leta 2013 poslala v kriptosvet. Kmalu je pridobil lepo virtualno skupnost – v 30 dneh od lansiranja je Dogecoin.com obiskalo že več kot milijon spletnih uporabnikov, leta 2018 je bila njegova tržna kapitalizacija že okoli dve milijardi ameriških dolarjev, konec januarja 2021 pa je že presegla pet milijard.

Brezposelni in socialno ogroženi: koliko lahko dobijo pomoči?
18. 02. 2021 08.02Po interventnih ukrepih je namenjenih tudi več milijonov evrov pomoči za brezposelne in socialno ogrožene. Kdo so upravičenci, ali lahko prejem pomoči vpliva na višino socialnega prejemka in kako je z obdavčitvijo, so razložili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Prihodnost je "zelena" in v Sloveniji so prvič spodbude za "zelene" delodajalce
17. 02. 2021 04.45V svetu globalnih sprememb je nujen prehod na okolju prijazno ekonomijo, da preprečimo ali vsaj omilimo nevarne okoljske spremembe. Povsod, kjer je le mogoče, je ključno ustvarjati zelena delovna mesta, poklice, pri katerih podjetja, delodajalci in zaposleni ščitijo okolje in z delom karseda minimalno vplivajo na naš planet in ga maksimalno varujejo. Edini planet, ki ga imamo. Ker ... situacija je resna.

Najem stanovanja: številni se odločajo za najem prek sklada, saj si želijo varnosti
15. 02. 2021 09.05Glavni razlogi za oddajo prijave za najem stanovanja v lasti Stanovanjskega sklada RS so najem za nedoločen čas, varen najem in zaupanja vreden najemodajalec.

Osebni stečaj: se tako znebimo vseh dolgov?
09. 02. 2021 04.45Leta 2020 je več kot 2500 Slovencev razglasilo osebni stečaj. A treba se je zavedati, da osebni stečaj ni nujno način, s katerim bi se prezadolženi dolžnik znebil dolgov, saj ne more vselej doseči odpisa dolgov. Glavni cilj je namreč sorazmerno poplačati upnike. Stečajnemu dolžniku se že ob začetku postopka omeji poslovna sposobnost in ne sme več samovoljno razpolagati s svojim premoženjem. Med postopkom se proda vse, tudi družinska hiša ali stanovanje, čeprav v njem morda živi z družino, v stečajno maso pa lahko spada tudi del plače. Obetajo pa se spremembe; med drugim se bo predvidoma zaostril kriterij za odpust obveznosti.

'Prvič se dogaja, da ljudje ne sprašujejo po cenah, ampak kam lahko gredo'
05. 02. 2021 09.24Pandemija je turizem pahnila v najtežjo krizo do sedaj, kar je vplivalo na drastični padec v globalnem in evropskem turizmu. A ljudje so željni potovanj, na kar kaže tudi to, da je zanimanje za letalske vozovnice in nastanitve poskočilo takoj po začetku cepljenja po svetu. Kako bomo potovali? Bomo potrebovali covidne potne liste ali bodo testiranja dovolj? Na katere goste računa Slovenija?

Primeri obdavčitve kriptovalut: zneski so lahko tudi izredno visoki
03. 02. 2021 04.45Globalna pandemija covida-19 in z njo povezano izogibanje fizičnim stikom bosta po ocenah poznavalcev še spodbudila razvoj digitalnega denarja. Kriptovalute so priljubljene tudi med Slovenci in imamo nekaj kriptomilijonarjev. Vse lepo in prav. A težava je, ker trgovanje in rudarjenje z virtualnim denarjem ni optimalno urejeno, saj lahko oseba veliko zasluži s kriptovalutami, pa vseeno ne bo plačala davka od dobička iz kapitala od odsvojitve virtualnih valut. A spremembe so na vidiku - načrtuje se nadzor in obdavčitev dobičkov tudi fizičnih oseb.

Sodne dražbe odslej tudi v elektronski obliki
02. 02. 2021 10.27S 1. februarjem je začel delovati portal e-dražbe, v sklopu katerega so na enem mestu objavljene aktualne dražbe slovenskih sodišč. Prvo spletno draženje pri prodaji nepremičnin v izvršilnih postopkih bo možno v začetku marca.

Da državi ne boste plačali preveč! Izračunajte, kaj se vam bolj izplača
02. 02. 2021 07.06Slovenci največkrat uveljavljamo davčno olajšavo za otroke, vzdrževani pa so lahko tudi zakonci, zunajzakonski partnerji, starši in vnuki. Preverite, kaj se zgodi, če "pozabite" pravočasno uveljavljati olajšavo, in kaj, če se starša ne znata zediniti, kdo izmed njiju bo uveljavljal olajšavo!

Upokojitev po PKP 7 lahko privede do višje odpravnine
01. 02. 2021 15.35Ali se bodo delodajalci sploh odločali za možnost odpovedi delovnega razmerja ob izpolnitvi pogojev za starostno upokojitev po PKP 7, ki posledično predvideva višje odpravnine, ali bodo raje čakali, da bodo zaposleni ob nastopitvi pogojev za starostno upokojitev sami odpovedali delovno razmerje? Koliko se bodo delodajalci odločali za tovrstno možnost in ali bo "prisilnih upokojitev" več v javnem kot zasebnem sektorju, bo pokazal čas.

Letos je treba biti pri pripravi davčnega obračuna še posebej pozoren
01. 02. 2021 04.45Letošnji davčni obračuni se bodo razlikovali od obračunov preteklih let predvsem zaradi prejete državne pomoči. Samostojni podjetniki morajo biti v prvi vrsti pozorni na to, ali izpolnjujejo upravičenost do te pomoči, svetujejo na Zbornici računovodskih servisov.

Notar o predporočni pogodbi: Lahko se sklene kadar koli, tudi po poroki
18. 01. 2021 04.45V Sloveniji jih je bilo v letu 2019 sklenjenih 96, v letu 2020 pa 108 predporočnih pogodb in notar Bojan Podgoršek pričakuje, da se bo njihovo število povečevalo. Preverite, zakaj je po njegovem mnenju pogodba priporočljiva za vse pare!

26 zaposlenih skupaj dalo odpoved, šef ostal v šoku
16. 01. 2021 08.44Ni jim prisluhnil, brez obvestila jim je znižal plačo, ni se odzival na klice ... Nato pa so se zaposleni v restavraciji odločili, da je konec.

Odšla na Irsko in danes obžaluje le eno ...
15. 01. 2021 07.46Psihologinja po izobrazbi je pri 47 letih zapustila rodno Hrvaško in si poiskala službo na Irskem. "Si lahko predstavljate državo, kjer cenijo delo in človeka ne glede na starost, spol, raso in vero? No, to je Irska!" je povedala.

"150 evrov smo že davno porabili. Kaj pa hrana? Kopiranje materialov? Življenje?"
11. 01. 2021 05.00Enkratni solidarnostni dodatek v višini 150 evrov je v prvem valu epidemije prejelo 53.895 študentov in tovrstna denarna pomoč v enaki višini je bila potrjena tudi s PKP 7. V študentskih organizacijah opozarjajo, da pomoč za mlade ni zadostna, in pričakujejo več ukrepov. Najbolj so prizadeti študenti, ki so ostali brez dela, ki se morajo sami preživljati, ki plačujejo najemnino, šolnino, ki finančno pomagajo staršem ...