elektronski

Krompirjeve počitnice: vam pripada povračilo ob odpovedi rezervacije?
21. 10. 2020 05.45Prihajajo jesenske krompirjeve počitnice, ko so številni Slovenci že tradicionalno vzeli dopust in si privoščili družinski oddih s svojimi otroki. A letos bo drugače. Po vnovični razglasitvi epidemije so bili mnogi primorani odpovedati rezervacije, ki so jih opravili še pred novimi ukrepi za zajezitev širitve novega koronavirusa. Preverite, kako je z vračilom denarja ob odpovedi rezervacij!

'Privatizacija zdravstva je politično vprašanje, ki ima lahko velike socialne posledice'
19. 10. 2020 08.17V združenju zdravstvenih zavodov podpirajo ukrepe, da bi čakalne vrste, ki so se še podaljšale zaradi covida-19, začasno reševali tudi zasebniki. "Sprašujemo pa se, ali se bodo tudi zdravstvene storitve na podlagi javnega razpisa izvajale po cenah, ki jih priznava ZZZS. V tem primeru se utegne zgoditi, da tudi zasebniki ne bodo kazali velikega interesa za izvajanje nekaterih storitev, saj so cene ZZZS povečini bistveno nižje od cen, ki jih izvajalci zaračunavajo samoplačnikom," je opozoril direktor Marjan Pintar.

27 epidemiologov prej raziskovalo 15, 20, 30 okužb. Danes pa ...
13. 10. 2020 05.45Zaradi pojava novega koronavirusa epidemiologi pri nas in tudi po svetu že nekaj mesecev nepretrgoma garajo. Iščejo stike okuženih, odrejajo karantene, izdelujejo epidemiološke načrte ... Vse za zajezitev širjenja virusa. A dejstvo je, da smo bili v Sloveniji že prej epidemiološko podhranjeni, zdaj pa imajo epidemiologi vsak dan več dela. Preverite, kako rešujejo kadrovsko stisko in s kakšnim ravnanjem lahko pomagate!

Preverite, koliko zasluži negovalka ostarelih. Zaposleni odhajajo, novi ne pridejo
12. 10. 2020 05.45Delo zaposlenih v domovih za ostarele je odgovorno, težko in zahtevno, plače pa so nizke in včasih komaj dosežejo minimalno, čeprav delajo vse dni v tednu, v treh izmenah, tudi nočne, praznike, vikende, nedelje. V domovih za ostarele že dolgo opozarjajo, da bi jih morali bolje nagraditi in da si zaslužijo več. Tudi zato imajo lahko kadrovske težave, ko zaposleni odhajajo, ker dobijo boljšo službo z višjo plačo, in ko ne morejo dobiti novega zaposlenega.

Nasveti, kako pametno poslovati v koronakrizi
09. 10. 2020 06.00Z nasveti, kako poslovati v koronakrizi, se boste lažje obdržali, zadržali obstoječe projekte, delovali tudi ob morebitnem zmanjšanem obsegu in se lažje vrnili na stare tirnice po končani krizi. Za katero - mimogrede - nihče ne zna in si ne upa napovedati, koliko časa bo trajala. Ker v resnici nihče ne ve.

Koronakriza: narašča elektronski šport
07. 10. 2020 09.01Kako pandemija vpliva na športno industrijo?

Vsak Slovenec bo konec leta 2020 predvidoma dolžan več kot 18.000 evrov
07. 10. 2020 08.24Epidemija covida-19 in ukrepi za spopad z njo so skopali globoko luknjo v javne finance. Za lažjo predstavo - javni dolg je konec lanskega leta znašal 31,74 milijarde evrov, kar je bilo 15.335 evrov na državljana. Na finančnem ministrstvu pa ocenjujejo, da bo konec leta 2020 vsak državljan dolžan skoraj 3000 evrov več.

Ali bi lahko pacient zahteval povračilo stroškov nujne zdravstvene obravnave pri zasebniku, ki ga je obiskal, ker ni mogel priti do javnega izvajalca?
05. 10. 2020 08.24Zaradi ukrepov za omejitev širitve novega koronavirusa nenaročeni pacienti ne morejo več vstopiti v zdravstveni dom ali bolnišnico, da bi se morda osebno naročili, odnesli napotnico ali uredili kaj drugega potrebnega pri zdravniku. Nekateri so se znašli v brezizhodni situaciji, saj zdravnika niso mogli priklicati in morda tudi ni bilo njegovega (dovolj hitrega) odziva na elektronsko pošto. A dejstvo je, da je bilo telefonskih klicev več kot običajno in da na elektronsko pošto praviloma odgovarjajo po ordinacijskem času. Preverite, na koga se lahko obrnete, če ne morete priti do zdravnika!

10 centov na kilometer: za vse enako zaradi lažjega obračunavanja potnih stroškov?
02. 10. 2020 08.26Svet za debirokratizacijo predlaga poenostavitev pri izračunu potnih stroškov na delo, in sicer v višini 10 centov na kilometer. Trenutno zaposleni običajno dobijo povrnjen najcenejši prevoz, obračunavanje potnih stroškov pa je precej zapleteno.

Pri zasebnikih so krajše vrste, a si jih lahko privočijo samo premožnejši
30. 09. 2020 08.20Med epidemijo so morali zobozdravniki zapreti ordinacije in številnim odpovedati vnaprej dogovorjene termine, na katere so že prej čakali dolgo časa. Po vnovičnem odprtju lahko zaradi omejitev dnevno sprejmejo manj bolnikov, a pospešeno si prizadevajo nadoknaditi izgubljeno.

Komu koristi predlog o delu upokojencev?
25. 09. 2020 08.25Strateški svet za debirokratizacijo predlaga, da bi lahko upokojenci po upokojitvi še naprej delali in da bi lahko poleg plače prejemali tudi celotno pokojnino. Zdaj lahko delajo, a omejeno in pogosto na račun svoje pokojnine. Obenem lahko starejši delajo in ostanejo v službi, čeprav so že izpolnili pogoje za starostno upokojitev. Delodajalci jim ne morejo prekiniti delovnega razmerja in jih prisiliti v upokojitev. Komu koristi predlog in kaj ima delo upokojencev z debirokratizacijo?

Vendarle se obeta pomoč za samozaposlene. Preverite, kakšna!
22. 09. 2020 08.18Sprva se je zdelo, da je vlada ob pripravi novega protikoronskega paketa pozabila na samostojne podjetnike. A stvari se očitno premikajo in spreminjajo na bolje. Preverite, kako bodo predvidoma poskrbeli (tudi) za samozaposlene!

Samozaposleni ne dobijo nič, če so v karanteni
14. 09. 2020 08.36"Upam, da mi ne bo treba v karanteno in da bom lahko delala. Že tako ali tako zaslužim malo, zgolj za preživetje," skrbi frizerko. V primeru odrejene karantene mora zapreti salon in biti doma. Je ena izmed 94.000 samozaposlenih, ki niso upravičeni do nadomestila ali kakršne koli drugačne državne pomoči, če jim je odrejena karantena.

Toliko odraslih Slovencev nosi čelado na kolesu
07. 09. 2020 08.25V Sloveniji so čelade obvezne za vse kolesarje do 18. leta starosti in pri pripravi nove zakonodaje je bilo veliko polemik, ali bi morale biti obvezne za vse. Novela zakona za zdaj ne viša starostne meje za kolesarje, po novem pa bodo predvidoma obvezne čelade tudi za vse mladoletne voznike e-skirojev.

Velika družina ob nakupu vozila dobila vračilo skoraj 40.000 evrov
28. 08. 2020 06.00Velike družine so lahko ob nakupu družinskega vozila oproščene plačila davka na motorna vozila. Višina zneskov se razlikuje in je najpogosteje po 200, 400, 800 evrov na družino. A znesek ni omejen navzgor in lani je bil najvišji povrnjen davek na prestižno vozilo skoraj 40.000 evrov.

Nekateri imajo vedno premalo denarja. Tudi ob dveh povprečnih plačah in podedovanem stanovanju
27. 08. 2020 06.00Ste že kdaj doživeli, da vam je kdo tožil, kako ima prenizko plačo in da komaj preživi, nato pa ste ugotovili, da imate vi nižjo plačo in da živite prav super?

'On si je privoščil vse, kar si je želel, ona je ostajala doma, saj ni imela'
20. 08. 2020 06.00V dobrem in slabem. V zdravju in bolezni. V revščini in bogastvu. Pri zadnjem se v zakonu velikokrat zalomi.

"Skrbi me, priznam. Upam, da bodo šli otroci lahko v šolo"
17. 08. 2020 06.00"Ojoj, zmešalo se mi bo, če bo novo šolsko leto znova potekalo na daljavo. Težko si predstavljam, kako mi bo uspelo s tremi šolarčki – prvošolcem, tretješolcem in petošolcem, hkrati pa bom morala še delati od doma," mi je zadnjič potožila prijateljica.

Slovenka na Hrvaškem: Zaenkrat ne kaže, da bi se morali predčasno vrniti, a nikoli se ne ve
07. 08. 2020 08.11Pretekla leta smo nastanitev rezervirali že januarja ali februarja, saj smo s tremi otroki želeli nekaj primernega, cenovno "normalnega" in predvsem blizu plaže. Povem vam, da smo v preteklosti večkrat naleteli na odgovore ponudnikov, češ da imajo v iskanem terminu praviloma zadnja dva tedna julija ali prva dva tedna avgusta že vse rezervirano celo leto vnaprej. Tokrat je bilo drugače.

'Šli smo na hrvaško obalo'
27. 07. 2020 08.17Pred domačo hišo v bogati senci košate krošnje češnje pijem ledeno limonado pred odhodom na dopust. Otroci pakirajo še zadnje igrače ter se poslavljajo od babice in dedka. Vseeno gremo na Hrvaško. Čeprav sem bila še prejšnji teden, no, v resnici še pred dvema dnevoma skeptična, ali bomo sploh (lahko) šli. Dnevno preštevanje novookuženih, srečanje premierjev, svarila stroke ... Novi koronavirus je tokrat močno, močno zaznamoval priprave na dopust.

"Tudi mi smo unovčili bone. No, vsaj njihov manjši del"
23. 07. 2020 13.20Tudi mi smo prejšnji vikend prvič unovčili turistične bone. No, vsaj večino mojega bona, medtem ko v celoti ostaja možev bon in boni treh otrok, torej 350 evrov plus še mojih preostalih 30, kar je skupno še 380 evrov za ponudnike nastanitev v Sloveniji. Če mene vprašate, precej davkoplačevalskega denarja za petčlansko družino.

Apartma nižje kategorije, nočitev pa stane 120 evrov
21. 07. 2020 09.33Številni se sprašujejo, kako lahko nočitev v apartmaju nižje kategorije stane kar 120 evrov.

Po vnovičnem odprtju knjižnic je bilo nekaj več zamudnikov
14. 07. 2020 08.47Med zaprtjem knjižnic so "mirovale" zamudnine. Preverili smo, kdaj so jih znova začeli zaračunavati in če so imeli morda po vnovičnem odprtju več pritožb zaradi zamudnin. Knjižnice so sicer precej razumevajoče in skušajo vselej doseči dogovor. Če ni odziva, pa najhujše zamudnike čaka izterjava.

Spolne celice: nekateri z darovanjem služijo visoke zneske
07. 07. 2020 08.02Po svetu veljajo različna pravila glede darovanja semena in jajčnih celic. Ponekod lahko darovalci prejmejo plačilo, drugje darujejo brezplačno zgolj zaradi želje pomagati sočloveku. Večinoma so omejitve, koliko otrok lahko spočne en darovalec, in pravila, da po morebitni smrti ne smejo več uporabiti darovanega. Ponekod pa je trg razpuščen, brez nadzora in ustrezne zakonodaje ter revni darovalci darujejo zaradi preživetja.

Pari po vsem svetu vsako leto plačujejo visoke zneske, da bi lahko postali starši
01. 07. 2020 07.57V eni najrevnejših evropskih držav in od vojne prizadeti Ukrajini cveti posel z nadomestnim materinstvom, saj lahko nadomestne matere z eno nosečnostjo zaslužijo večletno plačo. Preverite, kako je nadomestno materinstvo urejeno v Sloveniji!

Ta podjetja beležijo velikanske zaslužke
29. 06. 2020 09.09Informacijska tehnologija je eno od gonil napredka, ki spreminja in izboljšuje naš vsakdan – kako komuniciramo, poslujemo, nakupujemo, preživljamo prosti čas in se zabavamo. To se je še kako pokazalo v času pandemije, saj so nam tehnološka podjetja ponudila številne rešitve ter olajšala delo in komunikacijo. Posledično ta podjetja beležijo velikanske zaslužke.

Epidemija je spremenila princip čakalnih vrst, ki pa nikakor ni rešitev
23. 06. 2020 11.14V zadnje pol leta ste zagotovo opazili dolge čakalne vrste. Začelo se je v veselem decembru, januarja so bile na bencinskih servisih vinjete iskano blago, v čakalnici pri zdravniku pa je v februarju in marcu vedno veselo. In to brez zapletov s koronavirusom. Zdaj so namreč pri zdravnikih precej krajše vrste. Piše: Marko Bucić.

Naj se med krizo odločimo za depozite ali sklade?
22. 06. 2020 06.01Depoziti ali skladi? Depoziti so primernejši za ustvarjanje likvidnostne rezerve, ki je v teh časih nujna. Če pa želite dolgoročno varčevati, potem je bolje, da izberete sklade. Številni pa se sprašujejo, ali naj se med krizo odločijo za sklade ali depozite.

Finančna svetovalka odgovarja Slovencem, ali je sedaj pravi čas za vlaganje
15. 06. 2020 08.25V tem času se soočamo z novo globalno in finančno krizo, zato ni presenetljivo, da so ljudje večinoma zaskrbljeni, ampak to obdobje prinaša tudi številne nove priložnosti, še posebej na področju vlaganja. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Zavod za zaposlovanje obvestil delodajalce: Sedaj lahko oddate vloge
12. 06. 2020 12.28Subvencija za skrajšani polni delovni čas je namenjena ohranitvi delovnih mest z dodelitvijo pomoči podjetjem, ki zaposlenim začasno ne morete zagotavljati dela iz poslovnih razlogov. Sedaj lahko delodajalci tudi oddajo vloge.