epidemija

Ig: v lokalu so počeli to in dobili 4000 evrov kazni
02. 12. 2021 12.50Inšpektorji so bili znova na terenu in preverjali izvajanje ukrepov. Napisali so eno kazen v višini 4000 evrov in izrekli kar 19 opozori. Obiskali so tudi večstanovanjske stavbe in preverjali, ali so nameščena razkužila.

Ministrstvo poziva delodajalce, naj zaposlenim uredijo to!
18. 11. 2021 11.17Pristojno ministrstvo je ta mesec vsem delodajalcem poslalo poziv k odrejanju dela na domu in dopolnitve ocene tveganja z nošenjem zaščitne maske.

Rekordna rast cen stanovanjskih nepremičnin
18. 11. 2021 04.30Cene stanovanj in hiš so po marčevski oživitvi nepremičninskega trga pospešeno rasle. V prvem polletju so se v primerjavi z enakim obdobjem lani zvišale za okoli osem odstotkov, kar je najvišja polletna rast od časov pred krizo nepremičninskega trga leta 2008, ugotavlja Geodetska uprava RS (Gurs).

To se dogaja v zasebnem in javnem sektorju
15. 11. 2021 04.45Delež zaposlenih, ki je oktobra delal od doma, je primerljiv s predkoronskimi ravnmi. Medtem se četrtina zaposlenih sooča s slabšimi delovnimi razmerami kot pred izbruhom epidemije, predvsem v javnem sektorju. Med zaposlenimi v zasebnem sektorju pa beležijo več menjav in izgub delovnih mest, v raziskavi ugotavlja družba Valicon.

'Samozaposleni naj prejmejo toliko nadomestila za čas karantene'
11. 11. 2021 04.45V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije znova opozarjajo, da so samozaposleni še vedno brez nadomestila za čas karantene. Kaj predlagajo pristojnemu ministrstvu?

Tako je Furs pobral za 62.600 evrov kazni
09. 11. 2021 04.45V katerih dejavnostih je bilo največ nepravilnosti, in sicer na področju izpolnjevanja PCT-pogojev, nošenja mask in na področju razkužil?

Pogoj PCT: inšpektorji bodo s preverjanji nadaljevali
05. 11. 2021 14.25Cilj nadzorov ni kaznovanje ali celo zapiranje dejavnosti, pač pa ozavestiti trgovce in potrošnike, da brez spoštovanja ukrepov epidemije ni možno zajeziti, pravijo na tržnem inšpektoratu.

Največji slovenski medijski hiši RTV Slovenija in POP TV bosta združili moči v skupni oddaji o covidu-19
05. 11. 2021 13.56Splošna epidemiološka slika v Sloveniji se ne izboljšuje, ravno nasprotno, močno se povečuje število okuženih, priča smo tudi številnim, neslavnim rekordom. Nebrzdano širjenje okužb in dozdajšnje pretekle izkušnje od nas zahtevajo strogo in dosledno upoštevanje zaščitnih ukrepov ter navodil strokovnjakov.

Kdaj se bo inflacija začela umirjati?
21. 10. 2021 04.45Začaran krog. Višja inflacija draži oziroma višje cene pomenijo višjo inflacijo. Podražitve povzročijo manjšo potrošnjo, saj se potrošniki v negotovosti odzovejo z varčevanjem in "kupčkanjem" v strahu, da jim bo zmanjkalo denarja. Slabša potrošnja prinaša manj zaslužkov podjetjem in manj sredstev za zaposlene, negativni doprinos predstavljajo višji stroški, ki se prelivajo v cene, ob vsem so glasnejši pozivi k višanju plač. Našteto močno odstopa od ciljev denarnih politik, ki so med drugim postopno in počasnejše višanje cen, kar pušča tudi prostor za postopno in počasnejšo povišanje plač.

Kako do kredita kljub slabi bilanci?
18. 10. 2021 08.47V zadnjih letih smo bili priča spremembam, ki so usodno vplivale na marsikatero podjetje, kar pa ne pomeni, da se mora končati tudi vaša poslovna zgodba. Naredite načrt, s katerim boste uspešno premagali svoje finančne težave, v katerih ste se trenutno znašli in s katerimi se danes bori vse več mikropodjetnikov ter poiščite zmagovalno pot do uspeha.

Neprofitna stanovanja: med epidemijo ni bilo večje plačilne nediscipline
01. 10. 2021 05.00V Sloveniji primanjkuje več kot 9000 javnih najemnih stanovanj, med katerimi so tudi neprofitna, namenjena socialno šibkejšim. Ponekod jih gradijo in bodo kmalu vseljiva, a jih vsaj za zdaj ne bo dovolj, da bi zadostili vsem potrebam, prošnjam in povpraševanju. Če najemnik neprofitnega stanovanja ne plačuje najemnine ali tekočih stroškov, lahko sicer po opominih in izčrpanih vseh drugih možnostih pomoči sledi prisilna izselitev. Če ugotovijo, da ni več upravičenec, pa neprofitno najemnino spremenijo v tržno in lahko najemnik še naprej živi v stanovanju.

Kvadratni meter celo do 10.000 evrov
30. 09. 2021 05.00V srbski prestolnici so začeli beležiti neverjeten porast cen nepremičnin. Tamkajšnja nepremičninska posrednica je opozorila, da lastniki pretiravajo in da ustvarjajo kaos na trgu.

UKC Ljubljana poziva na pomoč. Toliko bi plačali študentom, če pridejo pomagat
14. 09. 2021 11.55Epidemiološke razmere se izrazito slabšajo in dogaja se tisto, česar smo se najbolj bali – bolnišnice se polnijo.

Kako bo dolgotrajni covid vplival na trg dela?
10. 09. 2021 05.00Večletna ugodna gibanja na trgu dela je spomladi 2020 prekinila epidemija, ki je povzročila padec zaposlenosti in skokovito rast brezposelnosti. Razmere se izboljšujejo, povečuje se povpraševanje po delavcih in krepi se zaposlovanje brezposelnih. Registrirana brezposelnost v Sloveniji je dosegla raven pred epidemijo, povečalo se je povpraševanje po delavcih in delodajalci se v nekaterih dejavnostih že soočajo s pomanjkanjem delovne sile. Pred vrati pa je še en izziv - posledice dolgotrajnega covida.

Porabite več kot lani v enakem času? Niste edini
09. 09. 2021 05.00Lani nam je denar kar ostajal na računu, zdaj pa so številni pohiteli in si privoščili, kolikor si pač lahko.

'Ne predstavljam si, da bo nekdo plačal za hitri test 12 evrov, da bo lahko spil kavo za dva evra na terasi gostilne'
07. 09. 2021 13.53V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije so opozorili, da mora država omogočiti brezplačno (samo)testiranje zaposlenim in tudi potrošnikom, sicer se bo število strank oz. gostov prepolovilo, dejavnosti pa se bodo izvajale na črno in brez ustrezne zaščite.

Kdo bo moral državi vračati denarno pomoč?
03. 09. 2021 09.27Država je v epidemiji covida-19 priskočila na pomoč podjetjem z različnimi oblikami pomoči. Nekaterih nato zaostreni pogoji poslovanja niso tako zelo prizadeli in bodo morali pomoč vrniti. Po prvi oceni Finančne uprave RS (Furs) gre za nekaj več kot štiri odstotke izplačane pomoči oz. skupaj nekaj manj kot 90 milijonov evrov.

'Že smo pokazali, da je varno potovanje možno, ampak moramo ponovno zgraditi zaupanje ljudi'
03. 09. 2021 05.00Pandemija covida-19 je priložnost za prehod v trajnostni, odgovorni turizem, so prepričani udeleženci turističnega panela v okviru Blejskega strateškega foruma. Kot ključne za prihodnost evropskega turizma so izpostavili skupno vizijo, sodelovanje, zagotavljanje mobilnosti, podporo podjetjem in vlaganje v kadre.

To se dogaja v slovenskem zdravstvu
03. 09. 2021 05.00Zaradi povečanega števila odhodov in zapuščanja delovnih mest bi lahko pandemijo covid-19 na trgu dela poimenovali tudi obdobje množičnih odpovedi, pravijo gospodarstveniki. Po pojavu novega koronavirusa so namreč v različnih koncih sveta zaznali povečan trend menjavanja služb in odhodov zaposlenih iz različnih panog.

Kako skozi digitalne kanale izraziti spoštovanje?
02. 09. 2021 08.26Se še spomnite, kako je bilo na delovnih srečanjih ali na delovnem mestu, še preden je udarila epidemija?

Delodajalci s strahom opazujejo trend, ki se je začel širiti med delavci
01. 09. 2021 08.47Od ponedeljka do četrtka – si predstavljate, da bi lahko tako delali? Štiridnevni delovni teden postaja hit med delodajalci v Španiji, na Novi Zelandiji, Japonskem, Danskem in Islandiji. Zakaj?

'Nikoli se ne boste upokojili'
31. 08. 2021 05.00Kakšna prihodnost čaka mlade?

Zato zlato v negotovih časih ostaja varna naložba
25. 08. 2021 05.00Svetovno gospodarstvo se po krizi ob pandemiji covid-19 počasi vendarle postavlja na noge. Stanje v gospodarstvu je sicer še negotovo, plače rastejo počasneje kot življenjski stroški, banke so previdne pri posojilih, vrednost delnic niha, denar je poceni, pozitivne obresti so izjemno nizke, grozi inflacija. Medtem ostaja visoko povpraševanje po žlahtnih kovinah, predvsem zlatu. Ampak, kako zlatu vselej, tudi v zelo turbulentnih časih, uspe ohranjati status varne naložbe?

Na jesen se je treba pripraviti. Tako telesno kot psihično
23. 08. 2021 05.00Med zdravstveno krizo je na prvem mestu (oziroma bi morala biti) skrb za lastno fizično in psihično zdravje. Med epidemijo so bili vadbeni centri prvi, ki so zapirali svoja vrata, in zadnji, ki so jih odpirali. Jih bodo novi boni rešili? Težko, menijo podjetniki, a upanje, da bodo ljudje prepoznali pomen gibanja, ostaja.

"Kot mamica treh otrok močno, močno stiskam pesti, da bodo šole in vrtci odprti"
20. 08. 2021 05.00Med pripravljanjem vseh številnih šolskih potrebščin za dva šolarja, za katere smo odšteli okoli 250 evrov, me je znova prešinila misel: "Kaj, če nas vnovič čaka večmesečno šolanje na daljavo?" Ker ... kljub cepivu, določenem deležu prebolelih in testiranju ni izključeno, da se bodo vnovič zapirale šole in vrtci. In omenjenega scenarija si verjetno nihče ne želi.

'Stroške testiranja naj nosi država, in ne delodajalec'
13. 08. 2021 11.35Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je na stroko in vlado naslovila prošnjo, da za zajezitev epidemije covida-19 sprejmeta ukrepe, ki bodo bolj življenjski in lažje izvedljivi. V zbornici menijo, da bi bilo treba tedensko testiranje zaposlenih odpraviti, v vsakem primeru pa mora stroške testiranj nositi država, in ne delodajalec.

Kako me je epidemija stisnila v kot
09. 08. 2021 12.20Ta epidemija in vse, kar je prišlo z njo, je res nekaj posebnega. Ni bilo enostavno in še vedno ni, a mi je pri marsikaterem vprašanju odprla oči. Ne gre za vprašanja smisla življenja in moje biti, temveč sem prišla do spoznanja, da v življenju absolutno preveč kompliciramo. Zadeve so zelo preproste, mi pa smo tisti, ki jih pripeljemo do ekstrema.

Razlike v cenah nepremičnin po Sloveniji so velike
05. 08. 2021 13.46Promet z nepremičninami se je v koronskem letu 2020 zmanjšal, cene nepremičnin pa so rasle naprej. V začetku tega leta je po normalizaciji poslovanja število transakcij poskočilo in bilo aprila na približno enaki ravni kot v letu pred epidemijo. Rast cen se je še nekoliko pospešila, so sporočili z geodetske uprave.

Milijoni bi lahko ostali na cesti
03. 08. 2021 07.59V ZDA se je iztekel moratorij na deložacije najemnikov, ki zaradi pandemije niso zmogli plačevati obveznosti. Moratorija niso podaljšali, tako da najemniki trepetajo, kdaj jim bodo potrkali na vrata in jih vrgli na cesto.

Vozniki avtobusov: Ali se res mora zgoditi tisto najhujše?
03. 08. 2021 05.00Sindikat voznikov avtobusov Slovenije opozarja na nevzdržne razmere za delo voznikov avtobusov. Kljub stavki leta 2017 se ni zgodilo nič za njihovo bolj varno delo in spodobno plačilo, pravijo in resornega ministra sprašujejo, "ali se bo res moralo zgoditi tisto najhujše", da se bo zganil in ukrepal, da vozniki ne bodo tako obremenjeni.