hrana

Skušajo zmanjšati tekoče stroške, saj nimajo dovolj denarja
23. 03. 2021 05.00Po svetu je vse več ljudi, ki zategujejo pas. Tako iz Avstrije poročajo, s kakšnimi finančnimi težavami se soočajo tamkajšnja gospodinjstva.

Ceneje kot v domu za ostarele
12. 03. 2021 05.00Poleg najemnine za oskrbovana stanovanja je treba plačati tudi druge stroške, denimo za nujno 24-urno pomoč, morebitno dodatno nego, pomoč pri urejanju, čiščenje, pranje, dostavo kosila, elektriko, vodo, kurjavo, odvoz smeti ... Dodatni stroški lahko znašajo več deset evrov mesečno, a vseeno ne presegajo višine oskrbnine v domu za starejše.

Kupci so bili tiho, ko mama ni imela dovolj denarja za hrano. Le en moški je ukrepal
10. 03. 2021 09.14Med epidemijo so se številni znašli v stiski. Ostali so brez dela, zaslužka in prihrankov. Kako pomembno je, da smo pozorni na sočloveka, priča zgodba mame, ki se je na blagajni trgovine znašla v hudi stiski. Zgodba je iz tujine, a iz nje se lahko učimo tudi mi. Stopimo skupaj in si pomagajmo.

Tudi vi nakupujete živila v spletni trgovini?
10. 03. 2021 08.35Mnogi prebivalci so ob izbruhu covida-19 lani spomladi prvič preizkusili možnost spletnega nakupovanja živil in drugih osnovnih potrebščin. Trgovci opažajo, da tudi v drugem valu epidemije trend spletnega nakupovanja vztraja. V TZS ob tem izpostavljajo pomen povezanosti klasične oz. fizične trgovine s spletnim nakupovanjem.

Potniki iz nočne more: kdo na zasebnih letalih povzroča največ preglavic?
29. 01. 2021 10.17Številni bogataši imajo nemogoče zahteve: plačajo najem letala, a z zahtevami močno pretiravajo. Prav tako se jim ne zdi pomembno, če na letalu kaj uničijo. Preverite, kako se bogataši vedejo na zasebnih letalih.

"150 evrov smo že davno porabili. Kaj pa hrana? Kopiranje materialov? Življenje?"
11. 01. 2021 05.00Enkratni solidarnostni dodatek v višini 150 evrov je v prvem valu epidemije prejelo 53.895 študentov in tovrstna denarna pomoč v enaki višini je bila potrjena tudi s PKP 7. V študentskih organizacijah opozarjajo, da pomoč za mlade ni zadostna, in pričakujejo več ukrepov. Najbolj so prizadeti študenti, ki so ostali brez dela, ki se morajo sami preživljati, ki plačujejo najemnino, šolnino, ki finančno pomagajo staršem ...

Tega med prazniki ne počnite
31. 12. 2020 05.45Čas praznovanja je tu, številni so napolnili hladilnike. A s hrano ravnajte previdno in preudarno. Naj je čim manj konča v smeteh.

'Halo, ste tam?'
31. 12. 2020 05.45Izključene kamere, izključeni mikrofoni. Tišina, ko postavite vprašanje. Kaj smo se v teh mesecih naučili o sestankih na daljavo?

S hčerko živeli od državne pomoči, zdaj družbi bogato vrača
23. 12. 2020 15.00Življenje 'matere' Harryja Potterja je klasična zgodba od revščine do bogastva. Njena starša si nista mogla privoščiti univerzitetne izobrazbe, sama je kot mama samohranilka več let živela z državno finančno pomočjo in bila deležna ducata zavrnitev založnikov. Potem pa je praktično čez noč postala ena najuspešnejših in najbolj branih avtoric v zgodovini sveta. To je pot od bede do slave znamenite J. K. Rowling.

'Kmetje so obupani'
02. 12. 2020 13.55Predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Roman Žveglič je opozoril, da so kmetje obupani, pri čemer predvsem manjše kmetije vse pogosteje razmišljajo o opuščanju dejavnosti. Nekatere se celo zadolžujejo za pokrivanje tekočih stroškov. "Smo na točki, ko lahko poceni uvoz uniči slovensko rejo," je izpostavil.

Toliko slovenskega vina izvozimo na Kitajsko
06. 11. 2020 07.40Da je slovensko vino nekaj posebnega, vedo tudi v tujini. V katere države ga največ izvozimo in koliko slovenskega vina gre na Kitajsko, preverite v članku.

Ali lahko delavec, ki opravlja delo na domu, koristi višjo silo zaradi varstva otroka?
30. 10. 2020 08.55Ob podaljšanju počitnic se postavlja vprašanje, na podlagi česa bodo starši doma s šolarji ob podaljšanju počitnic: bodo morali vzeti dopust ali so doma zaradi nujnega varstva otroka? Pojasnjujejo na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.

Od nasada orehov do linije bio žitnih obrokov in kakavovega napitka
30. 10. 2020 06.00Tina Berlec in Mark Kališnik imata doma otroka, zato vesta, kako pomembna je zdrava in uravnotežena hrana. Obiskal ju je novinar oddaje Svet na Kanalu A in preveril, kako sta dobila idejo za izdelek, ki navdušuje mlade in tudi tiste malce starejše. Več v videoprispevku.

Si moramo narediti zaloge hrane? To odgovarjajo na ministrstvu
20. 10. 2020 13.50Spet je v naši državi razglašena epidemija. Kaj to pomeni za preskrbo s hrano? Vemo namreč, da je v prvem valu epidemije stanje v državi vplivalo na agroživilsko verigo ter na nekatera druga področja, povezana s kmetijstvom.

Ste v službi na kavi in sladkarijah?
17. 09. 2020 08.37Kaj naj bi za zajtrk in kosilo pojedel nekdo, ki opravlja fizična dela, in nekdo, ki večino časa sedi? Tako odgovarja Mojca Cepuš, svetovalka za zdravo prehrano in hujšanje ter certificirana nutricistka.

Hrana se je podražila
31. 08. 2020 14.21Statistični urad je znova postregel z zanimivi podatki. Poglejmo, kaj je Surs ugotovil glede cen hrane.

#OkvirPomoči: Koronavirus je spodbudil trajnostni razvoj
21. 08. 2020 06.00Pandemija koronavirusne bolezni je človeštvu prinesla tudi nekaj pozitivnega. Nekoliko nas je streznila, da smo postali pozornejši na dogajanje v okolju in se vprašali, kako s svojim ravnanjem vplivamo nanj. Postali smo bolj naklonjeni iskanju rešitev, ki bodo omogočile trajnostne sisteme, ki so sposobni preživeti dolgoročno, brez škodljivih vplivov na okolje.

Ob ponedeljkih, torkih in sredah bo britanska vlada subvencionirala prehranjevanje
04. 08. 2020 08.22V akcijo je vključenih okoli 72.000 restavracij, kavarn in pubov, gosti pa bodo lahko jedli po polovični ceni, preostali del bo s subvencijami pokrila država.

#OkvirPomoči: Prihodki so čez noč upadli
31. 07. 2020 08.09Kmetijstvo se med karanteno zaradi epidemije koronavirusa ni smelo ustaviti, saj je morala biti zagotovljena nemotena oskrba s hrano. Zato je morda kar težko razumeti, kako velike težave so imela podjetja v tej panogi.

Domači gosti zdaj odkrivajo tisto, kar so tuji vedeli že dolga leta – naša hrana je vrhunska
28. 07. 2020 08.09V času epidemije se je v Sloveniji pokazalo, kako pomembna je samooskrba oz. živilsko predelovalna industrija pri preskrbi Slovencev s hrano.

Zakaj so slovenski inšpektorji uničili skoraj 421 kilogramov sadja in zelenjave?
15. 07. 2020 15.28Inšpektorji za hrano so od sredine maja do sredine julija v nadzoru nad sledljivostjo in označevanjem sadja in zelenjave na stojnicah izvedli 292 pregledov in pregledali 235 zavezancev. Največ neskladnosti so ugotovili pri splošni označenosti sadja in zelenjave. Odvzeli in uničili so 420,8 kilograma sadja in zelenjave.

Osem ur z masko, v vročini in ves čas v gibanju. Te dni ni tako enostavno delati v gostinstvu
14. 07. 2020 05.44Ko je v Sloveniji izbruhnil novi koronavirus in so pristojni razglasili epidemijo, so bili gostinski lokali med prvimi, ki so morali zapreti svoja vrata. Lastniki in zaposleni so se soočili z izgubo prihodkov. Zdaj, ko so končno spet zagnali posel, pa s strahom spremljajo, kako se v Sloveniji veča število okuženih. Kaj se bo zgodilo, sprašujejo, a nekega končnega odgovora ni, saj se razmere spreminjajo iz dneva v dan.

#OkvirPomoči: Gostje so odšli, ostali so stroški in delo
10. 07. 2020 07.45Posledice koronavirusa čutimo po vsej Sloveniji, tako v urbanih naseljih kot na podeželju. Med dejavnosti, ki so najbolj prizadete, zagotovo sodita gostinstvo in turizem. Popoln upad povpraševanja je prizadel tudi turistične kmetije. Obiskali smo eno takih, prleško kmetijo Frank-Ozmec, kamor se najzvestejši gostje vračajo že skoraj štiri desetletja. K blažitvi težav jim bo v veliko pomoč projekt #OkvirPomoči, ki smo ga s partnerji zasnovali v NLB, da bi podjetnikom priskočili na pomoč pri reševanju posledic koronakrize.

Zaračunavanje 'korona storitve': ali je pri nas takšna praksa sploh dovoljena?
10. 07. 2020 07.04Špance je najprej prizadela stroga karantena, ko se je javno življenje končno vrnilo in so se odprli restavracije in lokali, pa so potrošnike doletele podražitve. Mnogi gostinci so namreč začeli zaračunavati tako imenovano "korona storitev". Pri nas takšne prakse v Zvezi potrošnikov Slovenije še niso zaznali. Tržni inšpektorat pa je jasen: zaračunavanje posebnega dodatka na računu bi pomenilo uporabo nepoštene poslovne prakse. A to še ne pomeni, da dodatnih stroškov, ki jih imajo zaradi epidemije, gostinci niso prevalili na potrošnike.

Blejsko jezero: kje se lahko kopate in kje boste plačali visoko kazen?
09. 07. 2020 09.01Na Obali je kar veliko ljudi, tako da se številni odločajo za obisk rek in jezer. Ker je bilo pretekla leta Blejsko jezero polno tujih turistov in je tam vladala nepopisna gneča, je morda zdaj pravi trenutek za obisk Bleda in kopanja v jezeru. A previdno, da vas to ne bo drago stalo.

Poglejte, kaj vse se je podražilo in za koliko
07. 07. 2020 08.04Sadje je dražje, preverite pa, zakaj so šle cene gor.

Spoznajte brata Elona Muska. Tudi on je uspešen
23. 06. 2020 10.37Kimbal je mlajši brat Elona Muska. Sicer ni tako bogat kot Elon, a tudi njemu ne gre tako slabo. Ukvarja se z vertikalnim kmetovanjem.

Delil pomoč ter upal na podporo in molk javnosti
05. 06. 2020 08.41V času velike gospodarske krize v ZDA je Al Capone odprl ljudsko kuhinjo, v kateri je ponujal tople obroke številnim, ki so ostali brez dela in prihodkov. Je to spregovoril dobrotnik v njegovem srcu? Ne, pravzaprav je imel Capone malce drugačne načrte.

Dela je toliko, da bi lahko delali 24 ur na dan, vsak dan
27. 05. 2020 08.20V ZDA so zaradi izbruha novega koronavirusa zaprli kar nekaj obratov za predelavo mesa, cene v trgovinah so se začele višati. Kupci so se zato odločili za manjše mesarije ...

Bi morali to imeti tudi v slovenskih trgovinah?
08. 05. 2020 08.07Na Finskem v trgovinah testirajo posebne ročke za odpiranje hladilnikov s hrano.