Cekin.si

niso

Koristno

Kako bo dolgotrajni covid vplival na trg dela?

10. 09. 2021 05.00

Večletna ugodna gibanja na trgu dela je spomladi 2020 prekinila epidemija, ki je povzročila padec zaposlenosti in skokovito rast brezposelnosti. Razmere se izboljšujejo, povečuje se povpraševanje po delavcih in krepi se zaposlovanje brezposelnih. Registrirana brezposelnost v Sloveniji je dosegla raven pred epidemijo, povečalo se je povpraševanje po delavcih in delodajalci se v nekaterih dejavnostih že soočajo s pomanjkanjem delovne sile. Pred vrati pa je še en izziv - posledice dolgotrajnega covida.

Kariera

Delodajalske organizacije: Stroške testiranja naj krijejo zaposleni, čas testiranja naj se ne všteva v delovni čas

09. 09. 2021 14.57

V petih delodajalskih organizacijah menijo, da strošek testiranja zaposlenih na covid-19 ne more bremeniti delodajalcev. Zato so na vlado naslovili predlog za določitev pravnih podlag, na podlagi katerih bodo zaposleni, ki morajo na delovnem mestu izpolnjevati pogoj PCT, stroške testiranja krili sami.

Premoženje

Porabite več kot lani v enakem času? Niste edini

09. 09. 2021 05.00

Lani nam je denar kar ostajal na računu, zdaj pa so številni pohiteli in si privoščili, kolikor si pač lahko.

Gradnja

Gradbeni inšpektorji so na terenu. Kaj ugotavljajo?

07. 09. 2021 05.00

Gradbeni inšpektorji okoljskega inšpektorata so letos med nadzorom objektov v gradnji odkrili več kot 40 odstotkov nedovoljenih. Od 100 načrtovanih inšpekcijskih pregledov oz. nadzorov so uvedli 143 postopkov, od teh 133 upravnih in 10 prekrškovnih.

Kariera

Delo od doma skozi oči statističnega urada

06. 09. 2021 05.00

V drugi polovici junija sta se zvišala deleža zaposlenih, ki so delali vse dni v tednu na lokaciji delodajalca, in tistih, ki so bili vse dni v tednu odsotni z dela. Do sredine julija se je delež odsotnih z dela še zvišal, delež tistih, ki so delali vse dni na lokaciji delodajalca, pa znižal, ugotavlja statistični urad.

Igre na srečo

Eurojackpot: 5+1 gre v Slovenijo. Toliko denarja dobi srečnež

03. 09. 2021 22.45

Sicer niso milijoni, a s tem denarjem, ki ga je prejel nekdo v Sloveniji, si lahko lepo uredi življenje.

Koristno

Kdo bo moral državi vračati denarno pomoč?

03. 09. 2021 09.27

Država je v epidemiji covida-19 priskočila na pomoč podjetjem z različnimi oblikami pomoči. Nekaterih nato zaostreni pogoji poslovanja niso tako zelo prizadeli in bodo morali pomoč vrniti. Po prvi oceni Finančne uprave RS (Furs) gre za nekaj več kot štiri odstotke izplačane pomoči oz. skupaj nekaj manj kot 90 milijonov evrov.

Kariera

To se dogaja v slovenskem zdravstvu

03. 09. 2021 05.00

Zaradi povečanega števila odhodov in zapuščanja delovnih mest bi lahko pandemijo covid-19 na trgu dela poimenovali tudi obdobje množičnih odpovedi, pravijo gospodarstveniki. Po pojavu novega koronavirusa so namreč v različnih koncih sveta zaznali povečan trend menjavanja služb in odhodov zaposlenih iz različnih panog.

Koristno

'Že smo pokazali, da je varno potovanje možno, ampak moramo ponovno zgraditi zaupanje ljudi'

03. 09. 2021 05.00

Pandemija covida-19 je priložnost za prehod v trajnostni, odgovorni turizem, so prepričani udeleženci turističnega panela v okviru Blejskega strateškega foruma. Kot ključne za prihodnost evropskega turizma so izpostavili skupno vizijo, sodelovanje, zagotavljanje mobilnosti, podporo podjetjem in vlaganje v kadre.

Kariera

Kako skozi digitalne kanale izraziti spoštovanje?

02. 09. 2021 08.26

Se še spomnite, kako je bilo na delovnih srečanjih ali na delovnem mestu, še preden je udarila epidemija?

Nepremičnine

Postelj v študentskih domovih premalo, najemnine pri zasebnikih v večkratnike

02. 09. 2021 05.00

Študentje pred začetkom študijskega leta iščejo primerno nastanitev v kraju študija. V študentskih domovih je že vrsto let premalo mest – najslabše je v Ljubljani in Kopru – upravičenci pa morajo zanje izpolnjevati določene pogoje. Na odločitev, ali študentu sploh pripada bivanje v domu, namreč vplivajo materialni položaj njegove družine, oddaljenost študija in morebiten težak socialni ali zdravstveni položaj. In četudi študent izpolnjuje pogoje, zaradi prostorske stiske ni nujno, da bo dobil posteljo v domu. Preostane najem pri zasebniku, te najemnine pa so lahko štiri-, pet- ali celo šestkrat višje.

Kariera

Kaj storiti, če ste na delovnem mestu spregledani?

02. 09. 2021 05.00

Če se na delovnem mestu počutite spregledane, potem je zelo verjetno, da se v sebi borite z vrtiljakom različnih čustev. Nikomur ni lahko, če dela dobro, pa tega nihče ne opazi oz. ne nagradi. S tem imajo še posebej velike težave ljudje, ki se že v osnovi borijo z občutki manjvrednosti.

Koristno

Največji 'hiti' med destinacijami to jesen, po katerih povprašujejo Slovenci

31. 08. 2021 05.00

Bomo jeseni še lahko potovali in kam? V turističnih agencijah so optimistični in upajo na dobro jesen. Optimizem jim vliva tudi precejšnje zanimanje za potovanja pri ljudeh, ki so se s korono že naučili živeti, delati in potovati. Preverili smo, po katerih destinacijah je največ povpraševanja za jesenska potovanja.

Varna starost

'Nikoli se ne boste upokojili'

31. 08. 2021 05.00

Kakšna prihodnost čaka mlade?

Nepremičnine

Slovenci moramo za svoje stanovanje delati med 8 in 10 let

27. 08. 2021 05.00

Slovenci moramo delati med 8 in 10 let, da si lahko privoščimo lastno nepremičnino, upoštevajoč povprečno letno plačo in povprečno ceno kvadrature v državi, je pokazala nova analiza Deloitte. "Po omenjeni raziskavi so cene nepremičnin v Sloveniji glede na povprečno plačo res v zgornji polovici med vključenimi državami, a številke ne odstopajo tako zelo od povprečja, kot se pogosto prikazuje v javnosti," je poudaril direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami Boštjan Udovič. Ključni razlog za relativno visoke cene glede na plače medtem ostaja pomanjkanje stanovanj ob precej visokem povpraševanju. Se bo v prihodnje kaj spremenilo?

Koristno

Na to je treba biti pozoren, ko greste z avtom na dopust

26. 08. 2021 05.00

Večina Slovencev se na poletni oddih najraje odpravi z avtomobilom. Gre za praktično in neodvisno obliko dopustovanja, ki dovoljuje več prtljage kot na primer počitnice z vlakom, avtobusom ali letalom. Ima pa potovanje z avtomobilom tudi svoje pasti: poleg zastojev in čakalnih dob na mejnih prehodih lahko jekleni konjiček postane tudi zelo muhast, kar je najpogosteje posledica neustreznega vzdrževanja. Preverite, kako kar najbolj zmanjšati možnost nevšečnosti na poti in zakaj je pomembno, s čim odžejate vaše vozilo.

Koristno

Koliko nas je stala vojna v Afganistanu?

23. 08. 2021 08.00

Stroški ZDA in zavezniških sil za vojno v Afganistanu se merijo v trilijonih evrov oziroma tisočih milijardah. Daleč največje finančno breme vojaškega posredovanja v tej srednjeazijski državi so nosile Združene države Amerike. Slovenijo pa je sodelovanje v misiji zveze Nato v Afganistanu stalo dobrih 53 milijonov evrov.

Okvir pomoči

Pomoč je prišla, ko je bila najbolj potrebna

23. 08. 2021 05.00

»Varčuje se, ko denar je in ne, ko ga ni. In enako velja tudi pri delu. Dela se takrat, ko delo je – tudi, če to pomeni več kot 16 ur na dan.« David Burja je konec lanskega poletja, ob podpori svoje družine in žene Ribane Drenik, v Bršljinu pri Gostilni Čefidelj v Novem mestu odprl nov rekreativni center – boksarsko dvorano Kid Chocolate Gym.

Okvir pomoči

Na jesen se je treba pripraviti. Tako telesno kot psihično

23. 08. 2021 05.00

Med zdravstveno krizo je na prvem mestu (oziroma bi morala biti) skrb za lastno fizično in psihično zdravje. Med epidemijo so bili vadbeni centri prvi, ki so zapirali svoja vrata, in zadnji, ki so jih odpirali. Jih bodo novi boni rešili? Težko, menijo podjetniki, a upanje, da bodo ljudje prepoznali pomen gibanja, ostaja.

Kariera

Delovne naloge se kopičijo, vas pa se loteva panika?

20. 08. 2021 05.00

Ste zasuti z delovnimi nalogami, vmes pa vam še neprestano zvoni telefon in odgovarjate na elektronsko pošto? Vse je nujno, vse morate postoriti takoj? V članku predstavljamo nekaj tehnik za uspešno reševanje delovnih nalog in kako si ustvariti prijetno delovno vzdušje.

Koristno

"Kot mamica treh otrok močno, močno stiskam pesti, da bodo šole in vrtci odprti"

20. 08. 2021 05.00

Med pripravljanjem vseh številnih šolskih potrebščin za dva šolarja, za katere smo odšteli okoli 250 evrov, me je znova prešinila misel: "Kaj, če nas vnovič čaka večmesečno šolanje na daljavo?" Ker ... kljub cepivu, določenem deležu prebolelih in testiranju ni izključeno, da se bodo vnovič zapirale šole in vrtci. In omenjenega scenarija si verjetno nihče ne želi.

Premoženje

Brezdomcem dali več kot 4000 evrov. Kako so jih porabili?

19. 08. 2021 05.00

V Kanadi je potekal zanimiv eksperiment, ki je pokazal, da večina ljudi potrebuje le malo pozitivne spodbude in denarja, nato pa mir, da se lahko sami postavijo na noge in zaživijo.

Koristno

Izpolnjevanje pogoja PCT: Od kolektivne je treba preiti na individualno odgovornost vsakega posameznika

17. 08. 2021 16.00

Na Gospodarski zbornici Slovenije opozarjajo, da strošek hitrih testov ne sme iti v breme delodajalcev. "Vsak posameznik mora sprejeti odgovornost za svoje odločitve ter posledice, ki jih te prinašajo. Od kolektivne odgovornosti je treba preiti na individualno odgovornost vsakega posameznika. Le z višjim deležem precepljenosti prebivalstva pa bo mogoče doseči višjo imunost," dodajajo.

Koristno

So delavci na delovnem mestu dovolj dobro zaščiteni pred rakom?

16. 08. 2021 08.06

Ne nezgoda s strojem ali padec z višine – najpogostejši vzrok smrti, ki je povezan z delovnim mestom, je rak. V EU je namreč okoli 120.000 smrti na leto povezanih z izpostavljenostjo rakotvornim in mutagenim snovem na delovnem mestu. Številne smrti bi torej lahko preprečili že z ustrezno zaščito najbolj izpostavljenih delavcev. Ravno zato v EU poteka kampanja Ustavimo raka na delovnem mestu. Kako pa je to področje urejeno pri nas?

Kariera

Koliko mladih se ne izobražuje?

13. 08. 2021 05.00

Mladi se zavedajo, da je izobraževanje pomembno. A koliko mladih v Sloveniji je brez izobrazbe?

Kariera

Stroški hitrega testiranja za zaposlene po 23. avgustu v breme delodajalca

12. 08. 2021 14.17

Država od 23. avgusta več ne bo krila presejalnega testiranja s hitrimi antigenskimi testi na okužbo z novim koronavirusom. Tistim, ki se bodo morali testirali za potrebe opravljanja svojega dela, bo glede na zakon o varnosti in zdravju pri delu stroške testa kril delodajalec. Cena hitrega antigenskega testa bo predvidoma znašala 12 evrov.

Okvir pomoči

'Izdelki se prodajajo zaradi odličnega slovesa in dobrega oglaševanja'

12. 08. 2021 09.15

S temi besedami eno izmed skrivnosti dobrega in dolgoletnega poslovanja v njihovem družinskem podjetju Koželj d.o.o. Dob opisuje asist. Nina Poljšak, mag. farmacije. V podjetju se ponašajo z več kot 60-letno tradicijo predelave zdravilnih zelišč v gotove izdelke, ki se prodajajo izključno v lekarnah in specializiranih trgovinah, v njihovi trgovinici v Dobu pri Domžalah ter v njihovi spletni trgovini.

Koristno

Kaj je hitra moda?

11. 08. 2021 05.00

Podnebna aktivistka Greta Thunberg je svoj nastop na prvi naslovnici skandinavske izdaje modne revije Vogue izkoristila za kritiko hitre mode. Thunbergova je pri tem v intervjuju za revijo dejala, da že več let ni kupila novih oblačil.

Kariera

Luka Dončić: toliko je vredna pogodba, ki jo je podpisal s klubom Dallas Mavericks

10. 08. 2021 09.07

Luka Dončić se je z Dallasom dogovoril za 5-letno podaljšanje pogodbe.

Kriptovalute

Svojo ljubezen prodala za več kot 200.000 evrov

10. 08. 2021 05.00

Fenomen NFT ne pojenja – še naprej je na trgu vse mogoče in kupci plačujejo velike zneske za reči, ki niso otipljive. Tudi za ljubezen poljske vplivnice.

Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 989