niso

Sestrica je nenadoma izginila. Strah, ki ga je takrat doživel, mu ni dal miru
20. 05. 2021 18.45Star je komaj 19 let, ima pa že lastno podjetje. Skupaj s še tremi sodelavci izdelujejo pametno kresničko, ki lahko staršem in otrokom olajša življenje.

Pozor! S 1. julijem začnejo veljati nova pravila o DDV pri e-trgovanju
20. 05. 2021 15.41Kaj to pomeni za podjetja in kaj za potrošnike? Tako so nova pravila razložili na finančni upravi.

Carinski postopek paketov: to se bo zgodilo po 1. juliju
19. 05. 2021 09.59Če naročate blago iz tretjih držav, vas lahko doletijo dodatni stroški. Za pakete, vredne nad 22 evrov, je treba plačati davek, za manj vredne pošiljke pa vam lahko zaračunajo carinski postopek. To se običajno zgodi, če na paketu niso razvidni vsi potrebni podatki, in takrat vas pozovejo k posredovanju dodatnih informacij. Preverite, kaj se zgodi, če ne posredujete zahtevanih podatkov. In še nekaj – s poletjem prihaja novost: obdavčene bodo tudi pošiljke, vredne manj kot 22 evrov.

Kako opravljati delo, ki ga ne marate?
19. 05. 2021 05.00"Delaj tisto, kar te osrečuje in te zanima." Odličen nasvet, a bodimo realni - ali res lahko vsi na svetu delamo le v tistih službah, ki so nam všeč? Ali res lahko kar vsi služimo denar le z delom, v katerem uživamo? Ne, večina nima te sreče. In ta članek je prav za njih.

Starši sinu pred leti kupili dve delnici Amazona
19. 05. 2021 05.00Sedaj bo sin del tega denarja vložil v nakup nepremičnine. Njegova starša sta namreč nadaljevala z vlaganjem.

V Sloveniji posebna viza za digitalne nomade ne obstaja
18. 05. 2021 10.04Naša soseda Hrvaška je začela intenzivno kampanjo, s katero želi v svojo državo privabiti digitalne nomade. Kaj pa Slovenija? Ali jim ponuja posebne vize? Ali na gospodarskem ministrstvu obstaja pobuda, ki bi morda tovrstne delavce privabila v naše okolje?

Junija predvidoma začetek sistematičnega cepljenja zaposlenih v gospodarstvu
18. 05. 2021 05.00V skladu z nacionalno strategijo cepljenja proti covidu-19 bodo po državi v naslednjih tednih začeli intenzivneje izvajati sistematično cepljenje zaposlenih v gospodarstvu. Zagon cepljenja je predviden v začetku junija. Nekaj ključnih informacij za podjetja so pripravili na ministrstvu za zdravje.

Ministrstvo podpira odpravo posledic varčevalnih ukrepov za upokojence
17. 05. 2021 05.00Ministrstvo za finance podpira odpravo posledic varčevalnih ukrepov za upokojence. Ker dodatne uskladitve še niso povsem odpravile negativnih učinkov na pokojnine, si bodo prizadevali poiskati ustrezne rešitve. Kar je bilo vzeto, mora biti vrnjeno, menijo.

Epidemija: eni mojstri so imeli veliko več, drugi pa občutno manj dela
17. 05. 2021 05.00Med epidemijo covida-19 smo še posebej ob popolnih zaprtjih države veliko več časa preživeli skupaj doma. Nekateri so se tudi zato ravno zdaj lotili prenove, vzdrževalnih del in drugega potrebnega, da bi bilo bivanje karseda prijetnejše. Posledično je močno naraslo povpraševanje po nekaterih mojstrih, medtem ko so drugi utrpeli precejšen upad.

Nič več avtomatičnih obvestil o neplačilu prispevkov. Vlogo morate oddati sami
14. 05. 2021 05.00Delodajalcev, ki ne plačujejo plač in prispevkov, je čedalje manj. Kaj pa v resnici pomeni za zaposlenega, če nima plačanih prispevkov? Kakšne so posledice glede delovne dobe, zavarovanj, pokojnine? In še: kako lahko preverite, ali imate plačano vse, kar vam pripada iz naslova plače?

Epidemija v betonski džungli in zakaj je na podeželju lepše
14. 05. 2021 05.00Ko je bila epidemija na svojem vrhuncu, so številni bežali iz velikih mest na podeželje. Nekam, kjer so lahko lažje zadihali in imeli več svobode gibanja.

Domačija Butul in njihov nenavaden, a uspešen pristop k poslovanju
13. 05. 2021 18.45Črt Butul se s kulinariko ukvarja že vrsto let. Ko zaradi ukrepov za zajezitev epidemije na domačiji niso mogli več sprejemati gostov v Manžanu pri Kopru, je Črt s svojo mamo in očetom njihove pridelke zbral v spletni trgovini. Kar skozi okno svojega stanovanja v Ljubljani pa je te predajal strankam, ki so ob zaprtju trgovin iskale tovrstne izdelke.

Draži se praktično vse: baker, jeklo, les, olja, nafta, hrana ...
13. 05. 2021 16.43Številna podjetja se že vse od lanskega leta spopadajo s težavami pri nabavi surovin, materialov in polizdelkov. Zamude so ponekod večmesečne, v nebo pa so poskočile tudi cene. Preverili smo, kaj so razlogi za to, kje so največje težave in kako bomo to občutili potrošniki.

'Ves čas poslušamo grožnje, koliko časa bo trajalo okrevanje'
11. 05. 2021 08.44Koliko časa bo trajalo okrevanje? Nam grozi finančna kriza? Kako naj podjetnik ravna v takšnem, s strahom nabitem vzdušju? V družini Perger menijo, da je treba sedaj biti še bolj proaktiven, drzen in inovativen.

Letos verjetno ne bo slovenskih jabolk
10. 05. 2021 05.00Slovenski sadjarji se že osmo leto zapored spopadajo s težavami; letos je katastrofalna pozeba verjetno uničila pridelek celotnih sadovnjakov. "V letošnjem letu smo bili tudi mi deležni izjemno hude pozebe. Tako nizkih temperatur – minus 12 stopinj Celzija – v aprilu niso zabeležili že več desetletij. Kljub vsem novim ukrepom, ki smo jih uvedli proti pozebi (oroševanje) na naši kmetiji, bomo imeli, kot vse kaže, 100-odstotni izpad pridelka jabolk. Celo ozimna žita so bila prizadeta od tako hudega mraza, o čemer se še nikoli ni govorilo. Škode je ogromno," opozarja ekološki sadjar Jaka Kastelic. Veseli bodo vsake državne pomoči, predvsem finančne za vsaj delno pokritje stroškov, ki bodo nastali z oskrbo nasadov kljub izpadu pridelka.

Cene hrane tudi aprila višje
07. 05. 2021 05.00Mednarodne cene hrane so se aprila zvišale 11. mesec zapored in dosegle najvišjo raven od maja 2014, ugotavlja Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO). Na mesečni ravni se je najbolj podražil sladkor, po padcu v marcu se je znova podražilo tudi žito.

Kako delodajalci preverjajo delo pod vplivom alkohola ali drog?
06. 05. 2021 08.31Delo pod vplivom alkohola, drog ali drugih opojnih substanc je prepovedano, je jasna zakonodaja. A praksa je drugačna. Ponekod je to kar velik problem in sindikate preseneča, da se delodajalci ne odločajo za ostrejše ukrepe oziroma pogostejša preverjanja. Kdo opravlja tovrstna testiranja in kdo se zanje odloča?

Ali lahko prekličete dopust, ki vam ga je delodajalec že potrdil?
06. 05. 2021 05.00Letos je načrtovanje dopustov kar naporno. Kam sploh lahko gremo, pod kakšnimi pogoji, ali bomo ob odpovedi rezervacije dobili vplačani denar nazaj? Kaj pa se zgodi, če vam delodajalec že potrdi dopust, vi pa ga želite iz osebnih razlogov odpovedati? Pojasnjujeta pravnici ZSSS.

Kdo bi moral vračati državno pomoč?
06. 05. 2021 05.00Ministrstvo za finance je nekoliko omililo pogoje za izračun prihodkov v lanskem letu in s tem morebitno obvezo vračanja državne pomoči po protikoronskih zakonih. Pri izračunu padca prihodkov se tistim subjektom, ki so lani zaposlovali ali vlagali, to upošteva.

Pogajanja za boljše delovne pogoje
03. 05. 2021 05.00Kako se pripraviti na pogajanja o hibridnem načinu dela ali o delu od doma. Nekaj nasvetov v članku.

Izračun bruto plače čistilke, ki je zaposlena pri zasebniku in ki dela v okviru javnega naročila v zdravstvenem zavodu
03. 05. 2021 05.00Dodatke, določene s protikoronsko zakonodajo, so prejeli zaposleni v bolnišnicah, ne pa tudi čistilke, zaposlene pri zasebnikih, čeprav so prav tako čistile tudi na covidnih oddelkih v "sivih" in "rdečih" conah. Bodo po sprejemu PKP 9 nepravičnosti odpravljene in bodo tudi one dobile dodatke?

Med epidemijo je postalo jasno, kako malo je potrebno za dobro počutje na delovnem mestu
01. 05. 2021 05.00"Kako si? Potrebuješ kaj?" Nadrejeni lahko s preprostim vprašanjem ustvari boljše počutje na delovnem mestu.

Večji delodajalec napotuje zaposlene na testiranje v občino, kjer živijo, ker je tako test brezplačen. Potnih stroškov pa ne plača
30. 04. 2021 07.37Pred praznikom dela smo preverili, kako je z delavskimi pravicami v času korone. Številnim delavcem so bile v zadnjem letu kratene pravice. Inšpektorji in sindikalisti so največ kršitev zaznali pri izplačilu plač in odrejanju dopustov, pa tudi pri nezakonitem prenehanju pogodb. Inšpektorji so lani izrekli za več kot štiri milijone evrov glob. Trend kršitev pa se nadaljuje tudi letos.

Lani umrlo 17 delavcev. Med njimi tudi dve ženski
30. 04. 2021 05.00Vsako leto se številni delavci na delovnih mestih poškodujejo. Kako je bilo lani? Delovni inšpektorji so razkrili, da je lani umrlo 17 delavcev, med njimi tudi dve delavki. Pred tem smo v Sloveniji smrtno poškodbo delavke zadnjič zabeležili leta 2017.

Furs opozarja: zagrožena globa je od 250 do 400 evrov
29. 04. 2021 05.00Finančna uprava opozarja, da imate tisti, ki ste informativni izračun dohodnine prejeli v prvem paketu, le še do petka čas za ugovor. Prav tako ne pozabite: zavezanci, ki do izdaje informativnega izračuna dohodnine niso uveljavljali posebne olajšave za vzdrževane družinske člane, lahko to storijo še v ugovoru.

Ponudba študentskega dela upadla za 90 odstotkov
28. 04. 2021 08.09Stroški, povezani s študijem, so čedalje višji in študente je hudo prizadela še epidemija covida-19, ko je ponudba študentskega dela upadla za do 90 odstotkov, skoraj celotno študijsko leto je potekalo na daljavo in večina se je morala izseliti iz študentskih domov.

Vsak peti Avstrijec načrtuje dopust v tujini
28. 04. 2021 05.00Kar 39 odstotkov Avstrijcev letos sploh ne načrtuje poletnih počitnic.

Potovanje v tujino med prvomajskimi prazniki
23. 04. 2021 12.21Res morate čez mejo? Andrej Šter vse, ki bi radi praznike preživeli na Hrvaškem, opozarja, da ta država trenutno beleži visoko število okužb.

Znova lahko koristite turistične bone. Toda ...
22. 04. 2021 13.27Odpiranje gostinskih in nastanitvenih dejavnosti pod določenimi pogoji je pred prihajajočimi prvomajskimi prazniki po besedah državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu Simona Zajca dobrodošel premik v smeri ponovnega zagona in revitalizacije panoge. V nastanitvenih obratih bo znova mogoče koristiti tudi turistične bone.

Gradbeni zakon omogoča več možnosti legalizacije objektov
22. 04. 2021 05.00Gradbeni zakon pod določenimi pogoji omogoča pridobitev dokumentacije za črne gradnje, ki so bile zgrajene brez ustreznih dokumentov. Legalizacija seveda tudi stane; zneski so odvisni od več dejavnikov in vključujejo tudi "kazni za črnograditeljstvo". Treba pa je tudi poudariti, da so tako izdana dovoljenja pogojna.