prehod

Kako je Norveška postala svetovni model pri uporabi e-vozil?
16. 01. 2025 04.57Norveški cilj je, da bodo vsa nova vozila, prodana leta 2025, električna. To je kar desetletje prej kot katera koli država EU. A kaj se lahko druge evropske države naučijo od te nordijske države?

Kje iskati nasvete za uspešen študij v tujini?
17. 02. 2025 04.42Študij v tujini prinaša nove izzive, širi obzorja ter nudi priložnosti za osebni in profesionalni razvoj. Vendar pa je pred dejanskim odhodom treba marsikaj urediti ter pravočasno in premišljeno načrtovati. Preverite, kje iskati nasvete in vire, ki vam lahko pomagajo.

Toliko časa bomo plačevali nižjo omrežnino za gospodinjstva
06. 02. 2025 10.25DZ je s 44 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon, po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kot pravi koalicija, je treba tiste, ki so vlagali v zeleni prehod, zaščititi pred nesorazmernimi dvigi stroškov pozimi. Zakon bo začel veljati naslednji dan po objavi v uradnem listu.

Hrvaški profesor razkril podatke o cenah, ki jih spremlja že od leta 2017
27. 01. 2025 09.06Že od leta 2017 vodi dnevnik stroškov gospodinjstva. Ima tudi posebno aplikacijo za gorivo in avtomobile.

Kaj obremenjuje devetošolce, ko izbirajo, v katero srednjo šolo naj se vpišejo?
24. 01. 2025 04.13Devetošolci se v obdobju odločanja za srednjo šolo soočajo z različnimi dilemami, dvomi in vprašanji, ki so pogosto povezani z njihovo starostjo, omejenimi izkušnjami in negotovostjo glede prihodnosti. Tukaj je nekaj največjih zadev, ki jih običajno obremenjujejo.

Kako izbrati pravo srednjo šolo: nasveti za devetošolce in starše
22. 01. 2025 04.48Devetošolci, čas je za pomembno odločitev! Preberite nasvete, kako izbrati srednjo šolo, ki bo ustrezala vašim interesom, sposobnostim in prihodnjim ciljem.

To glede svetovne gospodarske rasti pravijo direktorji
22. 01. 2025 04.06Delež direktorjev, ki menijo, da se bo svetovna gospodarska rast v naslednjih 12 mesecih povečala, se je v zadnji raziskavi svetovalne družbe PricewaterhouseCoopers (PwC) povečal z 38 na 60 odstotkov. Podjetja ob tem načrtujejo povečano zaposlovanje in nadaljnje uvajanje umetne inteligence. Med tveganji za napoved ostaja inflacija.

Preverili smo: se z novim obračunavanjem omrežnine res ne splača več investirati v sončno elektrarno?
17. 01. 2025 04.30Nov sistem obračunavanja omrežnin je močno razburil javnost, še posebej presenečeni in razočarani so bili ob prejemu položnice za elektriko lastniki sončnih elektrarn, toplotnih črpalk in električnih avtomobilov. Mnogi, ki so razmišljali o investiciji v sončno elektrarno, so zato sedaj v dvomih, da se samooskrba res splača.

Leto 2025: kaj lahko pričakujemo na trgu dela
20. 12. 2024 07.43Slovenski trg dela ostaja v dobri kondiciji. Četudi se v nekaterih panogah, zlasti avtomobilski industriji, razmere zaostrujejo, večjih pretresov ni pričakovati. Mnogi delodajalci se bodo tako še naprej soočali z mankom kvalificirane delovne sile. Posledično se bo nadaljeval priliv tujih delavcev, kar bo še okrepilo izziv integracije.

Aktivno življenje v pokoju: kako ostati produktivni, finančno neodvisni in zadovoljni
10. 12. 2024 04.42Odkrijte, kako ohraniti aktivno življenje po upokojitvi. Ideje za hobije, dejavnosti in priložnosti za dodaten zaslužek, ki vam omogočajo finančno neodvisnost in osebno zadovoljstvo.

Ali je višja izobrazba še vedno ključ do uspeha?
28. 11. 2024 04.46V času hitrega tehnološkega razvoja in spreminjajočega se trga dela se postavlja vprašanje: ali je univerzitetna diploma še vedno najvarnejša pot do uspeha? Poglejmo prednosti in slabosti višje izobrazbe v primerjavi s praktičnimi strokovnimi znanji in veščinami. Preverimo ključne dejavnike, kot so zaposlitvene možnosti, plače, pomen mehkih veščin in vloga izobraževalnih institucij v digitalni dobi. Na koncu pa še smernice za tiste, ki se odločajo med univerzitetnim izobraževanjem in drugimi oblikami učenja.

Konkreten izračun: toliko bo štiričlansko družino stala izgradnja sončne elektrarne s hranilnikom energije
27. 11. 2024 04.19Tudi po ukinitvi sistema neto meritev sončna elektrarna ostaja ugodna alternativa klasičnim virom energije, še posebej v kombinaciji s hranilnikom energije. Preverili smo, koliko boste morali odšteti za tovrstno investicijo.

Ste vedeli, da se to dogaja v Zasavju? Posledice bomo čutili vsi
26. 11. 2024 08.44V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj. Pridobivanje fosilnih goriv je namreč temeljna dejavnost številnih regij po Evropi ter v svetu in opustitev brez konkretnega načrta za naprej lahko hitro vodi v družbeni ter gospodarski kolaps teh območij. Organizirano prestrukturiranje in pomoč Evrope sta zato nujna, kar kaže prav slovenski primer dobre prakse: Zasavje, nekoč izrazito premogovniška regija, se namreč danes uvršča med uspešnejše regije v okviru evropskega Mehanizma za pravični prehod, ki vključuje Sklad za pravični prehod.

Prehod v novo kariero: kako se prekvalificirati v digitalni dobi?
26. 11. 2024 04.24Prehod v novo kariero v digitalni dobi je dosegljiv z učenjem novih veščin in pridobivanjem certifikatov. Odkrijte ključne korake za prekvalifikacijo in uspeh v poklicih prihodnosti.

'Smo v geopolitično zelo zaostrenem obdobju in pred večjimi regulatornimi spremembami'
21. 11. 2024 04.15Cene energentov, kot so nafta, zemeljski plin in elektrika, so ključen dejavnik, ki vpliva na svetovno gospodarstvo in vsakdanje življenje ljudi. Vendar pa te cene niso zgolj odraz ponudbe in povpraševanja, temveč tudi zapletenega prepleta geopolitičnih dejavnikov. Od vojnih konfliktov in trgovinskih sankcij do političnih odločitev velikih proizvajalk nafte, geopolitični dogodki pogosto povzročijo nenadne skoke ali padce cen energentov.

Lastnike električnih vozil skrbi, kako jih bodo prodali in kam s staro baterijo
12. 11. 2024 04.09Kljub ambicioznim načrtom nemške avtomobilske industrije za prehod na električna vozila se sektor sooča z resnimi težavami. Prodaja električnih vozil je nižja, lastniki pa se sprašujejo, za kakšno ceno lahko prodajo svoje električne avtomobile.

Premik ure 2024 na zimski čas: zakaj še vedno vztrajamo pri premiku?
24. 10. 2024 04.17Evropska komisija je že pred leti predlagala ukinitev premikanja urinih kazalcev na zimski in poletni čas. Izvedla je celo anketo, v katerem času bi radi ostali prebivalci EU. A nato se je vse ustavilo. Tako da bomo spet prav kmalu premaknili ure na zimski čas. Kdaj? Preverite v članku.

Kako vam lahko umetna inteligenca pomaga pri zaposlitvi
20. 10. 2024 04.15Umetna inteligenca je postala ključno orodje za optimizacijo prijav na prosta delovna mesta in povečanje možnosti za zaposlitev.

Lani rekordna rast zaposlovanja v tem sektorju
09. 10. 2024 04.54Kitajska s 7,4 milijona delovnimi mesti tako predstavlja 46 odstotkov vseh delovnih mest v sektorju. Sledi EU z 1,8 milijona zaposlitvami ...

Kaj morate storiti pred upokojitvijo?
06. 10. 2024 04.42Upokojitev je pomemben mejnik v življenju vsakega delavca. Preden zaključite svojo poklicno pot, pa je pomembno, da se ustrezno pripravite na to novo življenjsko obdobje.

Študenti intenzivno iščejo nastanitev
26. 09. 2024 04.32Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) poudarja, da je bivanjska problematika ena največjih težav študentov. V Sloveniji od 80.000 študentov le 12 odstotkov oziroma šestina študentov biva v javnih ali zasebnih študentskih domovih. Polovica jih biva doma ali v lastni nepremičnini, tretjina pa jih išče stanovanje na trgu, so pojasnili v ŠOS.

Zakaj je Teslin Cybertruck tako poseben?
23. 09. 2024 10.40Elon Musk's Cybertruck, izdelan pod blagovno znamko Tesla, je električni poltovornjak (pickup), ki je bil prvič predstavljen novembra 2019. Gre za eno najbolj kontroverznih in pričakovanih vozil v zgodovini Tesle.

To so podjetja, ki so prejela zlato priznanje za inovativnost
11. 09. 2024 08.30Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je v okviru Dneva inovativnosti podelila nacionalna priznanja najbolj inovativnim podjetjem in inovatorjem, in sicer deset zlatih, 24 srebrnih, 12 bronastih priznanj, eno posebno priznanje za inovacijski izziv ter eno priznanje za prebojno invencijo. "Izbrali smo trajnost," so rdečo nit prireditve povzeli v GZS.

Zaključili ste z dopustom, sedaj pa se vas je lotilo to
29. 08. 2024 04.54Iz stanja ležernosti in odklopa se nenadoma znova znajdemo v morju obveznosti, nalog in vsakdanjega življenja. Nekateri ob tem doživijo šok, drugi celo depresijo.

Ali je to le trenutna modna muha ali naša nova realnost?
30. 07. 2024 04.15V današnjem svetu, kjer energijo uporabljamo za skoraj vse, postajajo trajnostne tehnologije in obnovljivi viri energije vse bolj pomembni. Ta premik k bolj zelenim, trajnostnim rešitvam ustvarja številne priložnosti za podjetniško naravnane posameznike, ki želijo izkoristiti nove trende in inovacije. Toda ali je ta premik resnično trajnosten ali pa gre le za trenutno modno muho? Ali obstajajo dolgoročne poslovne priložnosti v sektorju obnovljivih virov energije, ki bodo oblikovale prihodnost gospodarstva in okolja? V tem članku bomo raziskali potencial in trajnostnost teh priložnosti ter preučili, kaj to pomeni za podjetnike in vlagatelje.

Kaj storiti, ko se vrnete na delo bolj izčrpani kot ob odhodu na dopust?
05. 07. 2024 04.41Kronični stres na delovnem mestu lahko ovira naše načrte za dopust in regeneracijo. Kako ravnati, da ne pride do zloma?

Za pridobivanje praktičnih izkušenj študentov v gospodarstvu do 15 milijonov evrov
24. 06. 2024 08.52Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije je v uradnem listu objavilo razpis za sofinanciranje pridobivanja praktičnih izkušenj, znanj in kompetenc študentov v delovnem okolju v času študija ter za krepitev sodelovanja in prenosa znanja med visokošolskim sistemom in delovnim okoljem. Na voljo je do približno 15 milijonov evrov.

Za mala in srednja podjetja na voljo trije milijoni evrov za pridobitev certifikatov
24. 06. 2024 08.44Slovenski podjetniški sklad je v sodelovanju z gospodarskim ministrstvom objavil javni poziv za finančne spodbude prek vavčerjev za pridobitev certifikatov. Mikro, malim in srednjim podjetjem so na voljo trije milijoni evrov. Vloge so možne po digitalni poti, skrajni rok je konec marca 2028.

Kdaj bomo šli v pokoj? To predlaga pokojninska reforma
20. 06. 2024 09.25Vladna stran je s socialnimi partnerji neformalno začela pogovore o izhodiščih za pokojninsko reformo. Z njo želi zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in blaginjo upokojencev ter povrniti zaupanje v pokojninski sistem. Zagotavlja, da bo za upokojitev zadostovalo 40 let zavarovalne dobe in do leta 2028 60 let starosti, so dejali po pogovoru.

Slovenija na lestvici konkurenčnosti IMD nazadovala
18. 06. 2024 08.28Slovenija se je letos na lestvici konkurenčnosti švicarskega inštituta IMD med 67 državami uvrstila na 46. mesto, kar je štiri mesta slabše kot lani. Svojo uvrstitev je sicer poslabšala večina evropskih držav. Najbolj konkurenčne države so Singapur, Švica in Danska, sledita Irska in Hongkong, so raziskavo povzeli v Spiritu Slovenija.