prehod

Tako bo po novem na hrvaški meji
07. 04. 2022 15.30Hrvaška bo v soboto odpravila skoraj vse protikoronske ukrepe. Uporaba maske bo obvezna le še v zdravstvu in socialnovarstvenih ustanovah, ne pa več v javnem prevozu in trgovinah. Lažji bo tudi prehod državne meje, saj ob vstopu v Hrvaško ne bodo več zahtevali covidnega potrdila, so sporočili s hrvaškega notranjega ministrstva.

Poslovanje Skupine Pošta Slovenije v 2021 med najuspešnejšimi v zadnjih letih
29. 03. 2022 05.00Skupina Pošta Slovenije v lanskem poslovnem letu po nedokončnih in nerevidiranih podatkih ustvarila 17,6 mio EUR dobička.

Kam se lahko obrnete, če ste brez osebnega zdravnika?
07. 02. 2022 04.45131.000 zavarovancev nima izbranega osebnega zdravnika, saj jih je preprosto premalo. Najhuje je v velikih mestih in nove paciente sprejema le še peščica. Razlogi so različni in tudi ukrepi obstajajo, a ni čarobne paličice in pozitivnega učinka ne bo čez noč.

Slovenska avtomobilska industrija na prelomnici in pred številnimi izzivi
02. 02. 2022 04.45Avtomobilska industrija se v zadnjih nekaj letih sooča z največjimi izzivi v svoji zgodovini. Potrebne so spremembe, prilagoditve, posodobitve in prehoda na digitalno ter zeleno. Tudi v Sloveniji, kjer v prihodnost vseeno zrejo z optimizmom.

Delodajalec plača kandidatu, ki pride na razgovor
28. 01. 2022 04.45Pomanjkanje delovne sile je tako hudo, da se morajo delodajalci spomniti inovativnih načinov, da potencialne nove delavce sploh privabijo na zaposlitveni intervju. Nekateri so ugotovili, da je treba sprejeti odločne ukrepe, sicer bodo ostali brez delavcev.

Podjetja, ne zamudite te priložnosti
26. 01. 2022 04.45S spodbudami v letu 2022 želi gospodarsko ministrstvo okrepiti položaj, moč in vpliv slovenskih malih, srednjih in tudi velikih podjetij v globalnih in domačih verigah vrednosti, stimulirati medsebojno povezovanje podjetij in s tem prenos znanja in razvojnih idej v prakso ter pospešiti nujno potrebno razvojno investicijsko aktivnost podjetij.

Se bodo delavci sploh še kdaj vrnili v gostinstvo?
20. 01. 2022 04.45Prejšnji mesec smo na Cekin.si preverili, kako hudo je pomanjkanje varilcev na slovenskem trgu, januar pa smo namenili kadru v gostinstvu. Tega je bilo težko dobiti že pred epidemijo, sedaj pa je na trgu zelo hudo. Kader (natakarji, kuharji, kuhinjski pomočniki in drugi) je pod pritiski koronakrize "migriral" v druge panoge. Kako množično? Se bodo delavci sploh še kdaj vrnili v gostinstvo? Kako hudo je na terenu in kako reševati te težave?

Tako lahko štiričlanska družina prihrani več kot 1500 evrov na leto
08. 12. 2021 07.50Na vprašanja o smotrnosti postavitve sončne elektrarne na družinski hiši je odgovarjal energetski svetovalec. Razložil je, da lahko štiričlanska družina prihrani več kot 1500 evrov na leto, kako je s prodajo in odjemanjem iz javnega omrežja ter kakšne spremembe se obetajo po prehodu z letnega na mesečno obračunavanje.

Katero ogrevanje bo najcenejše na dolgi rok?
12. 11. 2021 04.30Kurilna sezona, ki bo trajala med 210 in 240 dni, je v polnem zamahu. Zaradi znatnih podražitev energentov, ki se odražajo na položnicah, marsikdo resno razmišlja in išče cenejše možnosti ogrevanja. Prav ima, saj je skrajni čas za spremembo. Kaj je treba vedeti in pretehtati pred dokončno odločitvijo ob morebitni menjavi ali vzpostavitvi kurilnega sistema v novogradnji, je razložil energetski svetovalec mreže ENSVET Ludvik Hriberšek.

Zato se dražijo plin, elektrika, gorivo ...
27. 10. 2021 04.30Slišati je svarila, da bi moralo Evropo moralo najbolj skrbeti zaradi velikega porasta cen zemeljskega plina, tudi ker se je podražitev prenesla na ostale energente. Dražijo se gorivo, elektrika, premog, hrana in ostale osnovne življenjske dobrine. V ospredje znova prihajajo glasni pozivi, da mora Evropa postati bolj samooskrbna.

5 glavnih trendov, ki jih morajo poznati vsi lastniki spletnih trgovin
25. 10. 2021 04.30Trend spletnega nakupovanja se zadnjih nekaj let vztrajno povečuje in tudi v prihodnosti se obeta rast. Številne panoge namreč danes ustvarijo več kot dve tretjini svoje prodaje prek spleta. Zadnji podatki na spletnem mestu Statista zato ne presenečajo – skupna prodaja po vsem svetu znaša 2,276 bilijonov ameriških dolarjev!

Podjetja, ki ne bodo trajnostno naravnana, v prihodnosti ne bodo preživela
18. 10. 2021 12.29Koncept trajnosti zajema procese in prakse, ki zmanjšujejo negativne vplive na okolje, v enaki meri pa zajema tudi odgovoren gospodarski razvoj in širšo socialno pravičnost. Aktivno in pozitivno se odraža v podjetništvu, ki vedno bolj preudarno koristi naravne, človeške in tehnološke vire. Vprašanje, ali kot podjetje razmišljati o vpeljavi trajnostih procesov, pravzaprav ni več stvar debate. Velja nasprotno. Reševanje izzivov, ki nastajajo pod vplivom podnebnih sprememb, pomembnost zmanjševanja onesnaženosti zraka, vode in tal, zmanjšano izkoriščanje delovne sile in povečevanje lokalne vključenosti ter družbene enakosti se je prelevilo ustvarjanje dodane vrednosti – tako lokalih kot globalnih podjetij.

'Že smo pokazali, da je varno potovanje možno, ampak moramo ponovno zgraditi zaupanje ljudi'
03. 09. 2021 05.00Pandemija covida-19 je priložnost za prehod v trajnostni, odgovorni turizem, so prepričani udeleženci turističnega panela v okviru Blejskega strateškega foruma. Kot ključne za prihodnost evropskega turizma so izpostavili skupno vizijo, sodelovanje, zagotavljanje mobilnosti, podporo podjetjem in vlaganje v kadre.

Ste že poskusili nagrajeno slovensko bučno olje, ki ga pridelujejo v središču Pomurja?
13. 07. 2021 11.35V središču Pomurja, le streljaj od Moravskih Toplic, leži naselje Bogojina. Tam na pobočju vzpetine, kjer Bogojinske gorice prehajajo v Goričko, se bohoti znamenita Plečnikova mojstrovina, cerkev Gospodovega vnebohoda, eden najbolj zanimivih arhitekturnih dosežkov 20. stoletja in najbolj znamenito svetišče Pomurja. Dodelana do potankosti vas v svojo notranjost povabi skozi star glavni vhod, nad katerim bdi zvonik z značilnimi Plečnikovimi oblikami, v notranjosti pa vas sprejme starokrščanska arhitektura s kamnitimi stebri in lesenim stropom, ki ga krasijo izdelki prekmurskih lončarjev.

To vse je treba urediti pred odhodom na dopust na Hrvaško
16. 06. 2021 05.00Če smo v naši družini še lani apartma rezervirali v sredo in na dopust na hrvaški otok odpotovali že čez dva dni v petek, je letos drugače. Lani je bilo denimo mogoče tik pred zdajci in v višku sezone dobiti dober apartma ob morju za nizko ceno, letos pa smo ob iskanju že zdaj zaznali večjo zasedenost in tudi višje cene.

Od polnoči vstop na Hrvaško možen takoj po končanem cepljenju
11. 06. 2021 13.08Državljani članic EU bodo od polnoči na Hrvaško brez omejitev lahko potovali takoj, ko se bodo cepili z drugim odmerkom cepiva proti covidu-19, je potrdil hrvaški notranji minister Davor Božinović. Na Hrvaškem, kjer se še naprej zmanjšuje število novih okužb, bodo v soboto obratovalni čas gostinskih lokalov podaljšali do polnoči.

Draži se praktično vse: baker, jeklo, les, olja, nafta, hrana ...
13. 05. 2021 16.43Številna podjetja se že vse od lanskega leta spopadajo s težavami pri nabavi surovin, materialov in polizdelkov. Zamude so ponekod večmesečne, v nebo pa so poskočile tudi cene. Preverili smo, kaj so razlogi za to, kje so največje težave in kako bomo to občutili potrošniki.

Tako se letos pripravljamo na dopust. Oziroma se ne
07. 05. 2021 05.00Leta pred epidemijo smo načrtovali poletni dopust januarja ali najpozneje februarja, da smo dobili nastanitev po naši izbiri, in takrat smo ob rezervaciji za našo petčlansko družino tudi že delno vplačali najem. Letos je drugače – v resnici sploh še nismo niti pregledovali ponudbe, saj je situacija vsaj za nas še bolj negotova kot lani.

Policisti večinoma izrekli opozorila, to svetujejo za praznični konec tedna
01. 05. 2021 05.00Policisti pravijo, da v veliki večini primerov izrekajo le opozorila. Svetujejo tudi, kako naj ravnamo ob prazniku dela.

Na Hrvaškem od polnoči veljajo nekoliko spremenjeni ukrepi na meji
01. 05. 2021 05.00Hrvaški štab civilne zaščite je včeraj potrdil, da bodo podaljšali večino protikoronskih ukrepov, od polnoči pa na meji že veljajo nekoliko omiljeni ukrepi za vstop v državo, ko gre za veljavnost antigenskih testov ter potnike, ki so preboleli covid-19 in so se enkrat cepili.

Ponudba študentskega dela upadla za 90 odstotkov
28. 04. 2021 08.09Stroški, povezani s študijem, so čedalje višji in študente je hudo prizadela še epidemija covida-19, ko je ponudba študentskega dela upadla za do 90 odstotkov, skoraj celotno študijsko leto je potekalo na daljavo in večina se je morala izseliti iz študentskih domov.

Tako bi se postopno zviševala splošna olajšava
16. 04. 2021 12.34Kaj naj bi se od 1. januarja 2022 zgodilo na področju davčnega sistema?

Kje in kako bomo letos dopustovali?
24. 03. 2021 05.00Čeprav si še nihče si ne upa z gotovostjo napovedati, kako bo v glavni turistični sezoni, so priprave optimistično v polnem teku. V luči pandemije se uvajajo digitalna zelena potrdila, ki bodo vsebovala informacije o cepljenju, prebolelosti ali negativnem testu, kar bo odpravilo obvezno karanteno, spodbudilo vnovični zagon turizma in omogočilo večjo svobodo gibanja. Iskanje rešitev za lažje potovanje pa medtem spremljajo opozorila pristojnih pred (pre)hitrim sproščanjem ukrepov za zajezitev pandemije samo zaradi nastopa turistične sezone.

Šefi in vodje v času covida-19
18. 03. 2021 05.54Vsaka kriza nam nekaj vzame, a nas tudi veliko nauči. In v pandemiji covida-19 ni prav nič drugače. Lahko se pritožujemo, obupujemo, kažemo s prstom na druge in iščemo krivce ali pa se skušamo prilagoditi danim okoliščinam in se kaj novega naučiti. V tej krizi se je za še posebej pomembno izkazala vloga vodje, ki se je prav tako moral prilagoditi novim razmeram.

To so novosti glede prehajanja meje
07. 03. 2021 05.00Nove različice SARS-CoV-2 predstavljajo grožnjo, da se bodo razmere v naši državi znova poslabšale. Zato se je vlada odločila, da bo zaostrila pogoje za prehajanje meje. Te začnejo veljati že jutri, torej 8. marca.

Prihodnost je "zelena" in v Sloveniji so prvič spodbude za "zelene" delodajalce
17. 02. 2021 04.45V svetu globalnih sprememb je nujen prehod na okolju prijazno ekonomijo, da preprečimo ali vsaj omilimo nevarne okoljske spremembe. Povsod, kjer je le mogoče, je ključno ustvarjati zelena delovna mesta, poklice, pri katerih podjetja, delodajalci in zaposleni ščitijo okolje in z delom karseda minimalno vplivajo na naš planet in ga maksimalno varujejo. Edini planet, ki ga imamo. Ker ... situacija je resna.

Kaj se je za slovenske potrošnike spremenilo po brexitu?
12. 02. 2021 09.02Kako je z davki, carinami, potovanji, selitvijo in študijem v Združenem kraljestvu po brexitu? Zbrali smo nekaj sprememb, ki neposredno vplivajo na slovenske potrošnike in ljudi, ki želijo v prihodnje potovati ali poslovati na Otoku.

Ne želijo več državne pomoči, ampak si želijo delati
22. 01. 2021 04.45Na seji skupščine Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) so poslanci skupščine, obrtniki in podjetniki, gostili gospodarskega ministra Zdravka Počivalška. Poslanci so ga pozvali k takojšnjemu odprtju vseh storitvenih dejavnosti, Počivalšek pa je napovedal, da bi ob ugodni epidemiološki sliki utegnili vse storitvene dejavnosti odpreti že prihodnji teden.

Novi izračun minimalne plače
05. 01. 2021 05.00S 1. januarjem se za izračun minimalne plače uporablja nova formula, na podlagi katere bo morala za najmanj 20, a ne za več kot 40, odstotkov presegati izračunane minimalne življenjske stroške. Po trenutnem izračunu bi neto minimalna plača znašala 736 evrov.

Zakaj stroji naših staršev še vedno delujejo, novejši pa se tako pogosto kvarijo?
15. 12. 2020 05.45Število okvar bele tehnike, denimo pralnih strojev in hladilnikov, se je v zadnjih sedmih letih povečalo za približno pet odstotkov, je pokazala raziskava. "Ugotovitve so izjemno zaskrbljujoče, če upoštevamo, da medtem danes še vedno brez večjih težav delujejo nekatere naprave, ki so jih kupile naše mame in babice," pravi evropska poslanka Biljana Borzan.