Cekin.si

stroški dela

Investicije

Investiral je 10 let prej in ima več kot 70.000 evrov, drugi ima skoraj 30.000 evrov manj

26. 04. 2022 05.00

Poglejmo si primer: imamo dva vlagatelja, ki sta danes enako stara in enako naklonjena tveganju, zato oba vložita svojih 10.000 evrov privarčevanih sredstev v sklade s pričakovano petodstotno stopnjo donosa. Eden začne varčevati pri 25 letih, drugi 10 let pozneje pri 35 letih; oba pod enakimi pogoji. Zaradi obrestno obrestnega računa ima prvi pri 65 letih 70.400 evrov, drugi, ki je začel varčevati 10 let pozneje, pa ima 43.219 evrov.

Premoženje

Kako izračunati neto plačo?

19. 04. 2022 09.17

V Sloveniji imamo bruto sistem plač, kar pomeni, da delodajalec poleg neto zneska za zaposlenega plača tudi obvezne prispevke in odvede dohodnino. Preverite, koliko je njegov strošek pri minimalni in pri povprečni plači ter kakšne olajšave vam pripadajo.

Koristno

Gorivo se draži, potni stroški ostajajo enaki. Je čas za dvig povračila?

28. 03. 2022 05.00

Sindikati menijo, da je čas za povišanje povračila stroškov prevoza na in z dela. Prizadevajo si, da se izplačilo prevoza na delo usklajuje z inflacijo in rastjo cen, zato da bi zaposleni prejeli realno povračilo. Na finančnem ministrstvu poudarjajo na vpliv obveznosti delodajalcev do delavcev, v Združenju delodajalcev pa vlado in sindikate pozivajo k skupni mizi.

Kariera

Martin Korošec: Kjer je vaš čas, je vaš denar

28. 02. 2022 10.12

Radovednost nas žene naprej, zato se ne zapirajte pred novimi izzivi in znanji, če si želite uspeha. Opremite se s pogumom, samozavestjo in se odločite za akcijo. Tako preprosto je lahko. O številnih priložnostih na spletu, novih trendih, ustvarjanju lastne blagovne znamke, dobi influencerstva in še in še, smo se pogovarjali tudi z Martinom Korošcem.

Koristno

Mikrokrediti le za mikro in mala podjetja, ne pa tudi srednje velika podjetja

11. 01. 2022 04.45

Slovenski podjetniški sklad je popravil konec lanskega leta objavljen javni razpis za mikrokredite iz sredstev Sklada skladov SID banke. Do sredstev bodo upravičena mikro in mala podjetja, ne pa tudi srednje velika podjetja, kot so sprva zapisali.

Poklici

Ta poklic je na 3. mestu poklicev, za katere imajo delodajalci največ težav pri iskanju kadra

20. 12. 2021 04.45

Delodajalci so za naslednjega pol leta predvideli, da bodo potrebovali 1.332 varilcev. Slednji so na četrtem mestu po pogostosti napovedanih zaposlitev. Zavod za zaposlovanje bo še naprej izvajal programe, s katerimi se lahko brezposelni prekvalificirajo v varilce. Kako pa težave z iskanjem izkušenih varilcev rešujejo v podjetju Akrapovič? Preberite, kaj so povedali za Cekin.si.

Premoženje

10 najpogostejših finančnih napak, ki jih počnemo

03. 12. 2021 09.19

Vsi si želimo mirnega življenja brez skrbi glede denarja. Številni ga imajo kar veliko, a so kljub temu vedno na robu prepada. Kako je to mogoče, se boste vprašali.

Premoženje

S 1. decembrom se je podražilo vse to

01. 12. 2021 12.11

V Ljubljani je od 1. decembra dražje ogrevanje iz sistema daljinskega ogrevanja. Energetika Ljubljana je namreč za 25,98 odstotka zvišala variabilni del cene toplote, kar se bo na računih uporabnikov odrazilo kot 20-odstotna podražitev ogrevanja. Petrol pa bo zvišal cene električne energije in zemeljskega plina.

Naslovnica

Nepremičnine: Je čas za prodajo, nakup ali investicijo?

22. 11. 2021 08.16

Trend dvigovanja cen stanovanjskih nepremičnin, ki smo ga lahko opazovali v Sloveniji v času pandemije in dela od doma, je bil še bolj opazen v razvitih ekonomijah. Od ZDA prek Velike Britanije in celo do Kitajske sega razcvet povpraševanja po stanovanjskih nepremičninah. Globalne cene so se povišale izjemno hitro, povpraševanje pa je ponekod pripeljalo do pravih nepremičninskih vojn.

Nepremičnine

Tudi te položnice bodo višje

22. 11. 2021 05.00

Etažni lastniki bodo imeli zaradi uvajanja vodenja sredstev rezervnih skladov na ločenih fiduciarnih računih za vsako stavbo posebej bistveno višje stroške, saj sta odpiranje in vodenje računov povezana z neprimerljivo večjimi stroški, kot je npr. vodenje enega skupnega računa, opozarjajo v Združenju upravnikov nepremičnin. Obenem se nakazujejo višji stroški vodenja računov, kot so denimo prilivne in odlivne provizije, težavo pa predstavljajo tudi ležarine.

Nepremičnine

Katero ogrevanje bo najcenejše na dolgi rok?

12. 11. 2021 04.30

Kurilna sezona, ki bo trajala med 210 in 240 dni, je v polnem zamahu. Zaradi znatnih podražitev energentov, ki se odražajo na položnicah, marsikdo resno razmišlja in išče cenejše možnosti ogrevanja. Prav ima, saj je skrajni čas za spremembo. Kaj je treba vedeti in pretehtati pred dokončno odločitvijo ob morebitni menjavi ali vzpostavitvi kurilnega sistema v novogradnji, je razložil energetski svetovalec mreže ENSVET Ludvik Hriberšek.

Krediti

Kredit s spremenljivo ali fiksno obrestno mero v času inflacije?

08. 11. 2021 04.15

Oživljanje gospodarstva po pojavu novega koronavirusa je prineslo tudi visoko inflacijo in podražitve. Med drugim so višje cene energentov, naftnih derivatov, hrane, oblačil in obutve ter tudi nepremičnin, medtem pa je ob rekordno nizkih obrestnih merah denar poceni in so ugodni stanovanjski krediti. Ampak ali bo tako tudi ostalo in kakšno bo dogajanje na nepremičninskem trgu?

Koristno

Obisk dimnikarja vas lahko stane tudi več kot 40 evrov z DDV na uro

29. 10. 2021 08.16

Dimnikarji ne prinašajo zgolj sreče, če se - kot narekuje stara vraža - ob pogledu nanje primemo za gumb, licencirani s svojo dejavnostjo skrbijo tudi za požarno in zdravstveno varnost ter posredno varujejo okolje. Obenem so njihovi obiski pomembni tudi zaradi prihranka, saj je ob rednih pregledih praviloma tudi manjša poraba goriva.

Kariera

V kateri dejavnosti so bili stroški dela najvišji?

22. 10. 2021 04.30

Povprečni mesečni stroški dela na zaposleno osebo so lani znašali 2.498,73 evra. To je za kar 5 odstotkov več kot leta 2019.

Koristno

Kdaj se bo inflacija začela umirjati?

21. 10. 2021 04.45

Začaran krog. Višja inflacija draži oziroma višje cene pomenijo višjo inflacijo. Podražitve povzročijo manjšo potrošnjo, saj se potrošniki v negotovosti odzovejo z varčevanjem in "kupčkanjem" v strahu, da jim bo zmanjkalo denarja. Slabša potrošnja prinaša manj zaslužkov podjetjem in manj sredstev za zaposlene, negativni doprinos predstavljajo višji stroški, ki se prelivajo v cene, ob vsem so glasnejši pozivi k višanju plač. Našteto močno odstopa od ciljev denarnih politik, ki so med drugim postopno in počasnejše višanje cen, kar pušča tudi prostor za postopno in počasnejšo povišanje plač.

Koristno

To je dobro vedeti pred vzpostavitvijo spletne trgovine

15. 10. 2021 04.30

Prepričanje, da moraš biti na spletu, sicer v poslovnem svetu dandanes ne obstajaš, se je v epidemiji izkazalo še za bolj resnično in pravilno. Številne trgovine so bile kar nekaj časa zaprte in trgovci so se razdelili na spletne in fizične. Prvi so lahko dokaj nemoteno delovali in prodajali, medtem ko so drugi čez noč ostali brez kupcev. Nekaj se jih je prilagodilo in sčasoma začelo poslovati po spletu, določeni pa so morali žal za vedno zapreti svoja vrata.

Premoženje

Kako bosta upravljala z denarjem? Dosegla sta dogovor in oba sta več kot zadovoljna

11. 10. 2021 11.47

To je bil eden od najtežjih pogovorov, kar sva jih imela, pravi mladenka.

Kariera

'Ministrstvo in zbornica ne vesta, koliko zdravnikov specialistov je treba dodatno zagotoviti'

04. 10. 2021 10.15

Računsko sodišče je ugotovilo, da ministrstvo za zdravje in zdravniška zbornica od začetka leta 2008 do konca septembra 2019 nista poskrbela za ugotavljanje dejanskih potreb po zdravnikih niti za ugotavljanje razlogov za pomanjkanje po posameznih specialnostih. Tako nista mogla poskrbeti za to, da bi se uspešno odpravljali razlogi za pomanjkanje.

Najem

Neprofitna stanovanja: med epidemijo ni bilo večje plačilne nediscipline

01. 10. 2021 05.00

V Sloveniji primanjkuje več kot 9000 javnih najemnih stanovanj, med katerimi so tudi neprofitna, namenjena socialno šibkejšim. Ponekod jih gradijo in bodo kmalu vseljiva, a jih vsaj za zdaj ne bo dovolj, da bi zadostili vsem potrebam, prošnjam in povpraševanju. Če najemnik neprofitnega stanovanja ne plačuje najemnine ali tekočih stroškov, lahko sicer po opominih in izčrpanih vseh drugih možnostih pomoči sledi prisilna izselitev. Če ugotovijo, da ni več upravičenec, pa neprofitno najemnino spremenijo v tržno in lahko najemnik še naprej živi v stanovanju.

Študenti

Med stroški študija tudi literatura in ostali pripomočki

01. 10. 2021 05.00

Novo študijsko leto. To za študente pomeni tudi nakup literature in ostale stroške, povezane s študijem. Vse to mnogim študentom predstavlja velik finančen zalogaj, še posebej tistim, ki morajo zaradi narave svojega študija kupiti tudi dodatne pripomočke in ne zgolj knjig, je opozoril Damjan Vinko iz fundacije Študentski tolar.

Koristno

Kako bo dolgotrajni covid vplival na trg dela?

10. 09. 2021 05.00

Večletna ugodna gibanja na trgu dela je spomladi 2020 prekinila epidemija, ki je povzročila padec zaposlenosti in skokovito rast brezposelnosti. Razmere se izboljšujejo, povečuje se povpraševanje po delavcih in krepi se zaposlovanje brezposelnih. Registrirana brezposelnost v Sloveniji je dosegla raven pred epidemijo, povečalo se je povpraševanje po delavcih in delodajalci se v nekaterih dejavnostih že soočajo s pomanjkanjem delovne sile. Pred vrati pa je še en izziv - posledice dolgotrajnega covida.

Investicije

Zato zlato v negotovih časih ostaja varna naložba

25. 08. 2021 05.00

Svetovno gospodarstvo se po krizi ob pandemiji covid-19 počasi vendarle postavlja na noge. Stanje v gospodarstvu je sicer še negotovo, plače rastejo počasneje kot življenjski stroški, banke so previdne pri posojilih, vrednost delnic niha, denar je poceni, pozitivne obresti so izjemno nizke, grozi inflacija. Medtem ostaja visoko povpraševanje po žlahtnih kovinah, predvsem zlatu. Ampak, kako zlatu vselej, tudi v zelo turbulentnih časih, uspe ohranjati status varne naložbe?

Premoženje

'Takšna je moja plača v Švici'

16. 08. 2021 05.00

Vsak, ki sliši, da Milan V. v Švici zasluži 5500 evrov bruto, pomisli, kakšen srečnež je. Da je Milan pravi bogataš. Toda ...

Kariera

Stroški hitrega testiranja za zaposlene po 23. avgustu v breme delodajalca

12. 08. 2021 14.17

Država od 23. avgusta več ne bo krila presejalnega testiranja s hitrimi antigenskimi testi na okužbo z novim koronavirusom. Tistim, ki se bodo morali testirali za potrebe opravljanja svojega dela, bo glede na zakon o varnosti in zdravju pri delu stroške testa kril delodajalec. Cena hitrega antigenskega testa bo predvidoma znašala 12 evrov.

Kariera

Kaj se dogaja s povračili stroškov prevoza na delo?

13. 07. 2021 05.00

Sindikati so kritični do sprememb uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja. S spremembo je vlada "grobo posegla v pravice zaposlenih v zasebnem sektorju na področju povračila stroškov prevoza na delo in z dela," so prepričani. Marsikdo bo prejemal nižje povračilo, so opozorili v sporočilu za javnost.

Okvir pomoči

Niso kmetje krivi za višje cene

12. 07. 2021 05.00

Slovensko kmetijstvo je v nezavidljivim položaju, še posebej glede na napovedi za naslednje mesece, ki niso dobre. Svet namreč trepeta pred novimi različicami koronavirusa, epidemiološke razmere se ponekod hitro slabšajo, vse skupaj pa bo znova vplivalo na dobavo, dostopnost in cene surovin.

Varna starost

Kaj se bo zgodilo s prenizko izplačanimi pokojninami v letih od 2010 do 2015?

17. 06. 2021 09.56

Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) se zavzema za diferencirano izredno usklajevanje pokojnin samo za tiste zavarovance, pri katerih še niso bili v celoti odpravljeni zaostanki pri usklajevanju pokojnin, ki so rezultat preteklih posegov v redne uskladitve.

Kariera

Stroški dela so se najbolj zvišali v zdravstvu in socialnem varstvu. Tam so namreč prejeli številne dodatke

10. 06. 2021 05.00

Stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro so bili v Sloveniji v prvem četrtletju 2021 za 11,4 odstotka višji kot v prvem četrtletju 2020.

Koristno

Letos verjetno ne bo slovenskih jabolk

10. 05. 2021 05.00

Slovenski sadjarji se že osmo leto zapored spopadajo s težavami; letos je katastrofalna pozeba verjetno uničila pridelek celotnih sadovnjakov. "V letošnjem letu smo bili tudi mi deležni izjemno hude pozebe. Tako nizkih temperatur – minus 12 stopinj Celzija – v aprilu niso zabeležili že več desetletij. Kljub vsem novim ukrepom, ki smo jih uvedli proti pozebi (oroševanje) na naši kmetiji, bomo imeli, kot vse kaže, 100-odstotni izpad pridelka jabolk. Celo ozimna žita so bila prizadeta od tako hudega mraza, o čemer se še nikoli ni govorilo. Škode je ogromno," opozarja ekološki sadjar Jaka Kastelic. Veseli bodo vsake državne pomoči, predvsem finančne za vsaj delno pokritje stroškov, ki bodo nastali z oskrbo nasadov kljub izpadu pridelka.

Premoženje

Ponudba študentskega dela upadla za 90 odstotkov

28. 04. 2021 08.09

Stroški, povezani s študijem, so čedalje višji in študente je hudo prizadela še epidemija covida-19, ko je ponudba študentskega dela upadla za do 90 odstotkov, skoraj celotno študijsko leto je potekalo na daljavo in večina se je morala izseliti iz študentskih domov.

Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 989