Cekin.si

stroški dela

Nepremičnine

Na kaj paziti pri prenovi doma?

28. 04. 2021 08.08

Vse toplejši sončni dnevi ne prebudijo zgolj narave, temveč tudi ljudi, ki se polni svežega zagona lotijo klasičnih spomladanskih opravil. Nekateri se lotijo urejanja okolice doma, drugi imajo v načrtu večje projekte, morda celo prenovo domovanja. Vse zato, da bi se v lastnem domu počutili kar se da udobno in dolgoročno tudi privarčevali. Za izpolnitev obeh kriterijev je treba skrbno raziskati tržišče in izbrati kakovostne, učinkovite in trajnostno naravnane produkte, prijazne do okolja in ljudi.

Gradnja

Gradbeni zakon omogoča več možnosti legalizacije objektov

22. 04. 2021 05.00

Gradbeni zakon pod določenimi pogoji omogoča pridobitev dokumentacije za črne gradnje, ki so bile zgrajene brez ustreznih dokumentov. Legalizacija seveda tudi stane; zneski so odvisni od več dejavnikov in vključujejo tudi "kazni za črnograditeljstvo". Treba pa je tudi poudariti, da so tako izdana dovoljenja pogojna.

Koristno

To se je lani dogajalo z bolniško odsotnostjo. Kako kaže letos?

07. 04. 2021 07.03

Če ste pomislili, da bo zaradi epidemije covida-19 več bolniških odsotnosti, ste se ušteli. Podatki namreč kažejo ravno nasprotno: trend se je obrnil navzdol. Stroški zdravstvene blagajne in proračuna zaradi nadomestil so bili sicer lani kljub temu višji. Samo za izolacijo je denimo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja šlo 56,7 milijona evrov.

Premoženje

To se dogaja s cenami hrane

06. 04. 2021 05.00

Decembra 2020 so bile cene hrane globalno gledano najvišje v zadnjih šestih letih, kaže indeks cen hrane Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO). V svetovnem merilu so se meso in mlečni izdelki podražili za 1,7 in za 3,2 odstotka, že več let niso bile tako drage žitarice, rastlinska olja in sladkor.

Bivanje starostnikov

Oskrbovana stanovanja: prosilci lahko na vrsto za vselitev čakajo tudi več let

01. 03. 2021 06.52

Oskrbovana stanovanja v Sloveniji so zasedena in čakalne vrste so dolge; prosilci lahko na vrsto za vselitev čakajo tudi več let. V načrtu pa je povečanje njihovega števila – ponekod že gradijo, tako da bodo še letos na voljo nova.

Koristno

Trumpu grozi, da bo ob privilegije. Koliko pa prejemajo naši nekdanji predsedniki?

26. 01. 2021 08.37

Predsednik ZDA je po prenehanju mandata do konca življenja preskrbljen. Pripada mu namreč zajetna pokojnina, krijejo mu tudi stroške za pisarno, varovanje in potne stroške. A Trump bi lahko vse to izgubil, če ga bo senat obsodil podpihovanja vstaje. Kaj vse pa je po prenehanju mandata pripadlo Kučanu, Drnovšku in Türku?

Premoženje

847 evrov: je to dovolj, da se preživi mesec?

12. 01. 2021 10.57

Dvig minimalne plače bi vezali na študijo, ki je bila izdelana leta 2017 na podlagi cen iz leta 2016? Lidija Jerkič opozarja, da so minimalni življenjski stroški vsaj za 15 odstotkov višji od uradno izračunanih ter da bi morala biti minimalna plača najmanj 847 evrov.

Študenti

"150 evrov smo že davno porabili. Kaj pa hrana? Kopiranje materialov? Življenje?"

11. 01. 2021 05.00

Enkratni solidarnostni dodatek v višini 150 evrov je v prvem valu epidemije prejelo 53.895 študentov in tovrstna denarna pomoč v enaki višini je bila potrjena tudi s PKP 7. V študentskih organizacijah opozarjajo, da pomoč za mlade ni zadostna, in pričakujejo več ukrepov. Najbolj so prizadeti študenti, ki so ostali brez dela, ki se morajo sami preživljati, ki plačujejo najemnino, šolnino, ki finančno pomagajo staršem ...

Prva zaposlitev

Študent, ki je izgubil delo: "Z veliko zaskrbljenostjo gledam v prihodnost"

04. 01. 2021 05.00

"S pojavom novega koronavirusa so delodajalci na področju turizma začeli odpovedovati že za več mesecev vnaprej dogovorjena dela, zaradi česar sem čez noč ostal brez dohodka. Zato se sprašujem, kako bom v naslednjih mesecih lahko preživel in hkrati poravnal svoje obveznosti do fakultete. Prav tako je treba omeniti, da se je število prostih delovnih mest na študentskih servisih zmanjšalo oziroma del na področju turizma sploh ni več, zato z veliko zaskrbljenostjo gledam v prihodnost," piše študent.

Koristno

Kako so se turistične agencije prilagodile epidemiološkim razmeram?

15. 12. 2020 08.32

Po lanskem letu, ki je bilo rekordno za slovenski turizem, je letos ta sektor zaradi koronavirusa skoraj povsem obstal. Turistične agencije ponujajo velike popuste za prihodnja potovanja in pri rezervacijah od potnikov zahtevajo minimalne akontacije. Ljudje pa po njihovih izkušnjah bolj kot kdaj koli prej hrepenijo po potovanjih in počitnicah.

Kariera

Namesto minimalne plače bi imeli krizni dodatek?

10. 12. 2020 12.54

Trgovinska zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije ter Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije predlagajo, da se v okviru PKP 7 sprejme ukrep, na podlagi katerega bi vsi zaposleni v gospodarstvu, ki so prejemniki minimalne plače in delo tudi dejansko opravljajo, v letu 2021 prejeli mesečni krizni dodatek, ki bi bil oproščen plačila vseh davkov in prispevkov in ki bi ga v celoti plačala država. Denar bi torej šel iz davkoplačevalske blagajne.

Koristno

Nadomestila za uporabo lastnih sredstev ob delu na domu so različna

06. 11. 2020 06.52

Delo na domu postaja stalnica in nič ne kaže, da se bo v kratkem kaj spremenilo. Preverite, kaj vam mora delodajalec zagotoviti in kakšno povračilo stroškov vam pripada!

Kariera

Petra Mrhar: po 26 letih v poslu razmišljala, da bi zaprla

04. 11. 2020 08.07

"Stanje je zelo hudo. Ne vemo, ali bomo lahko šli delat ali ne," pravijo frizerji in kozmetiki, ki so od 24. oktobra zaradi epidemije že drugič letos morali začasno prekiniti z delom in zapreti svoje salone. A ker ljudje še vedno povprašujejo po njihovih storitvah, je znova v razmahu delo na črno. Vlado zato pozivajo, naj jim omogočijo opravljanje dejavnosti v salonih, kjer je za zaščito in varnost veliko bolje poskrbljeno kot pri delu na črno, ki poteka na domovih ljudi.

Kariera

7.027 evrov na mesec in plačani potni stroški – delo za ljubitelje narave

04. 11. 2020 05.45

Šest mesecev potepanja po dveh narodnih parkih, avtodom, po želji tudi asistent ... In zelo dobra plača.

Varna starost

Nižje pokojninske osnove: zakaj tolikšne razlike med ženskami in moškimi?

20. 10. 2020 10.13

Pokojninska vrzel med moškimi in ženskami v Sloveniji znaša 16 odstotkov. Zakaj?

Koristno

Kupcem vozovnic ponudili zimsko covid garancijo

20. 10. 2020 08.09

Smučarski center (SC) Cerkno se pripravlja na novo smučarsko sezono. Teče predprodaja sezonskih smučarskih vozovnic, pripravljajo žičniške naprave in opravljajo vzdrževalna dela na progah, hkrati pa spremljajo vse najnovejše ukrepe vlade in priporočila NIJZ. Kupcem sezonskih vozovnic nudijo tudi t. i. covid garancijo.

Koristno

'Privatizacija zdravstva je politično vprašanje, ki ima lahko velike socialne posledice'

19. 10. 2020 08.17

V združenju zdravstvenih zavodov podpirajo ukrepe, da bi čakalne vrste, ki so se še podaljšale zaradi covida-19, začasno reševali tudi zasebniki. "Sprašujemo pa se, ali se bodo tudi zdravstvene storitve na podlagi javnega razpisa izvajale po cenah, ki jih priznava ZZZS. V tem primeru se utegne zgoditi, da tudi zasebniki ne bodo kazali velikega interesa za izvajanje nekaterih storitev, saj so cene ZZZS povečini bistveno nižje od cen, ki jih izvajalci zaračunavajo samoplačnikom," je opozoril direktor Marjan Pintar.

Koristno

Se lahko delavca usposablja tudi, če v podjetju poteka delo od doma?

15. 10. 2020 15.01

Usposabljanje na delovnem mestu je priložnost, da se brezposelna oseba vključi v delovni proces in posledično hitreje in lažje pride do zaposlitve. Za usposabljanje na delovnem mestu je v letošnjem letu na voljo skoraj pet milijonov evrov. A zaradi koronavirusa so mnoga podjetja preklopila na delo od doma, številni so morali prekiniti delo in delavce poslati na čakanje. Se ti programi torej sploh izvajajo?

Kariera

Drastični ukrepi: vse do junija 2021 bodo delali od doma

12. 10. 2020 14.32

Vse več delodajalcev se zaveda, da v teh časih morajo maksimalno zaupati zaposlenim. Vsi se namreč trudijo, da ostanejo nad gladino - vodstva, da podjetje ne potone in beleži dobre rezultate, zaposleni pa, da ohranijo delovno mesto in da bo plača nespremenjena. Zato je delo od doma še kako primerno.

Koristno

Minimalna plača 2021: koliko več bi morali dobiti?

08. 10. 2020 12.34

Medtem ko delodajalci pozivajo k zamrznitvi rasti minimalne plače, sindikati vlado pozivajo, naj se postavi na stran šibkejših v delovnih razmerjih. Predloga o zamrznitvi plače tako ne podpirajo in se o njem niso pripravljeni pogajati, pač pa pričakujejo, da bo vlada sledila zakonu. Po zadnjih izračunih glede minimalnih življenjskih stroškov iz leta 2017 bi se bruto minimalna plača z januarjem dvignila na 1050 evrov bruto, kar je več kot 100 evrov več kot letos.

Koristno

10 centov na kilometer: za vse enako zaradi lažjega obračunavanja potnih stroškov?

02. 10. 2020 08.26

Svet za debirokratizacijo predlaga poenostavitev pri izračunu potnih stroškov na delo, in sicer v višini 10 centov na kilometer. Trenutno zaposleni običajno dobijo povrnjen najcenejši prevoz, obračunavanje potnih stroškov pa je precej zapleteno.

Koristno

Minimalna plača 2021: za delodajalce dvig trenutno nesprejemljiv

24. 09. 2020 09.13

"Leto 2021 ni leto za eksperimente, temveč za okrevanje," pravijo delodajalci, ki od vlade pričakujejo, da bo glede na razmere zaradi epidemije covid-19 zamrznila rast minimalnih plač. Kot pojasnjujejo, je vsak dvig minimalne plače trenutno zanje nesprejemljiv. Od 1. januarja se bo namreč minimalna plača začela zaračunavati po novi formuli in bo znašala najmanj 20 odstotkov nad minimalnimi življenjskimi stroški.

Kariera

Zvišanje stroškov dela za dejansko opravljeno delovno uro najizrazitejše v dejavnosti zdravstvo in socialno varstvo

21. 09. 2020 08.26

Stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro so bili v Sloveniji v drugem četrtletju 2020 za 8,8 odstotka višji kot v drugem četrtletju 2019.

Koristno

Za isto delo v Nemčiji, Avstriji, Italiji enkrat višja plača

11. 09. 2020 08.16

Med pandemijo covid-19 smo znova spoznali, kako pomembno je dobro zdravstvo in kako kadrovsko podhranjen je naš sektor zdravstva in nege. A ne le v Sloveniji, tudi drugod po Evropi v času, ko bojujemo bitko proti virusu, bolnišnice in domovi za starostnike mrzlično iščejo nove kadre. Pa je tujina še vedno privlačna za slovenske delavce?

Davki

Zaradi tega davka se nekateri bogataši že tresejo

07. 08. 2020 09.19

Bo ameriškemu senatorju Sandersu uspelo? Predlaga namreč zakon, s katerimi bi obdavčili zaslužke milijarderjev, ki so bili ustvarjeni v času pandemije. Nekateri so namreč v tem času zaslužili bolje kot pa pred zdravstveno krizo.

Koristno

Kazalniki zaupanja v gospodarskih panogah. Kako nam kaže?

28. 07. 2020 12.04

Kazalniki zaupanja so se julija 2020 na mesečni ravni v vseh gospodarskih panogah spet izboljšali.

Okvir pomoči

#OkvirPomoči: Gostje so odšli, ostali so stroški in delo

10. 07. 2020 07.45

Posledice koronavirusa čutimo po vsej Sloveniji, tako v urbanih naseljih kot na podeželju. Med dejavnosti, ki so najbolj prizadete, zagotovo sodita gostinstvo in turizem. Popoln upad povpraševanja je prizadel tudi turistične kmetije. Obiskali smo eno takih, prleško kmetijo Frank-Ozmec, kamor se najzvestejši gostje vračajo že skoraj štiri desetletja. K blažitvi težav jim bo v veliko pomoč projekt #OkvirPomoči, ki smo ga s partnerji zasnovali v NLB, da bi podjetnikom priskočili na pomoč pri reševanju posledic koronakrize.

Koristno

Spolne celice: nekateri z darovanjem služijo visoke zneske

07. 07. 2020 08.02

Po svetu veljajo različna pravila glede darovanja semena in jajčnih celic. Ponekod lahko darovalci prejmejo plačilo, drugje darujejo brezplačno zgolj zaradi želje pomagati sočloveku. Večinoma so omejitve, koliko otrok lahko spočne en darovalec, in pravila, da po morebitni smrti ne smejo več uporabiti darovanega. Ponekod pa je trg razpuščen, brez nadzora in ustrezne zakonodaje ter revni darovalci darujejo zaradi preživetja.

Koristno

Eni navdušeni, drugi opozarjajo na razsipnost

06. 07. 2020 09.58

Vojaška parada in referendum o ustavnih spremembah sta v Rusiji dvignila veliko prahu. Stroški so bili namreč velikanski, poraja pa se vprašanje, ali sta bila dogodka sploh potrebna. Če da, za koga.

Premoženje

Ta podjetja beležijo velikanske zaslužke

29. 06. 2020 09.09

Informacijska tehnologija je eno od gonil napredka, ki spreminja in izboljšuje naš vsakdan – kako komuniciramo, poslujemo, nakupujemo, preživljamo prosti čas in se zabavamo. To se je še kako pokazalo v času pandemije, saj so nam tehnološka podjetja ponudila številne rešitve ter olajšala delo in komunikacijo. Posledično ta podjetja beležijo velikanske zaslužke.

Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 989