stroški

Samodejna zamenjava omrežja v tujini: To so najbolj kritična področja
30. 06. 2022 05.00Če se odpravljate v države, ki niso del EU, potem previdno pri uporabi mobilnega telefona. Prav tako bodite previdni, če ste sicer v državi EU, a blizu meje z državo, ki ni članica Unije.

Big Bang, Groupe SEB in Ana Praznik skupaj za boljši jutri slovenskih otrok
28. 06. 2022 05.00V času, ko naša družba okreva po eni največjih humanitarnih kriz sodobnega časa, smo se v Big Bangu in Groupe SEB odločili, da s projektom Za boljši jutrislovenskim družinam pomagamo pri premagovanju življenjskih stisk.

Cene trajektov na Hrvaškem
22. 06. 2022 05.00Tudi vozovnice za trajekte, katamarane in avtobuse so se podražile.

Skrite finančne pasti na potovanjih
21. 06. 2022 09.58Ko načrtujemo proračun za potovanje v neko državo, pogosto upoštevamo najbolj vidne izdatke, ki vključujejo nakup letalske vozovnice, prenočišča, najem avtomobila, vstopnice za znamenitosti. Ko jih seštejemo, dobimo končno oceno stroškov – tako vsaj mislimo. A dodatni stroški, ki jih pri tem ne upoštevamo, se začnejo, še preden sploh odidemo od doma ...

Sodišče EU: Avstrijska ureditev o otroških dodatkih ni skladna s pravom EU
17. 06. 2022 06.00Indeksacija družinskih prejemkov in davčnih olajšav, po kateri državljani EU, ki delajo v Avstriji, njihovi otroci pa tam ne živijo, od leta 2019 prejemajo nižji otroški dodatek, je v neskladju s pravom Unije, je v tožbi Evropske komisije proti slovenski severni sosedi presodilo Sodišče EU. Sodba je pomembna tudi za slovenske delavce migrante. Sodišče EU je s tem sledilo mnenju generalnega pravobranilca Jeana Richarda de La Toura, ki ga je ta objavil letos januarja.

Selitev podjetja v tujino je zapletena in v praksi jih je malo
15. 06. 2022 05.00Podjetja se za selitev iz Slovenije v tujino odločajo zaradi različnih razlogov, med drugim zaradi več poslovnih priložnosti, večjih in boljših trgov, prijaznejšega poslovnega okolja, nižjih stroškov, cenejše delovne sile, manjših davkov in tudi drugih ugodnosti.

Preverite, ali ste med tistimi, ki jim letos poteče osebni dokument
14. 06. 2022 05.00Letos veljavnost poteče skoraj 126.000 osebnim izkaznicam in 58.000 potnim listom. Preverite, ali je vaš osebni dokument med njimi in ga še pravočasno zamenjajte. In še pozor: preverite tudi veljavnost osebnih dokumentov otrok.

Tudi v podjetništvu velja Darwinov evolucijski nauk
13. 06. 2022 05.00Gospodarski napredek je v današnji časih mogoč zgolj ob zelenem in digitalnem prehodu. "Podjetja brez digitalizacije ne bodo preživela, podobno kot niso, če so se pred 250 leti ob nastopu industrijske revolucije in prehodu iz ročne v strojno proizvodnjo spraševala, ali so stroji zares pomembni," je poudaril predstojnik Inštituta za podjetništvo in management malih podjetij na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Mariboru, prof. dr. Miroslav Rebernik.

Storite to, da vaše počitnice ne bodo uničene
13. 06. 2022 05.00Počitniške destinacije se že polnijo, doma se intenzivno pripravljamo na oddih – tudi v tujini. Kaj je treba storiti še pred odhodom, da vaše počitnice ne bodo po nepotrebnem uničene?

Dvig gotovine v državah, ki nimajo evra, in še druge zagate dopustnikov
09. 06. 2022 05.00Med počitnicami se sprostimo in pogosto nismo dovolj pozorni na varno plačevanje s plačilnimi karticami. Na kaj biti pozoren?

Kaj prinaša direktiva o minimalni plači v EU?
08. 06. 2022 05.00Francosko predsedstvo Svetu EU in pogajalci Evropskega parlamenta so dosegli politični dogovor o osnutku direktive o minimalni plači v EU. Kaj to pomeni za minimalno plačo v Sloveniji?

Nakup nepremičnine v tujini: tako je v Amsterdamu
07. 06. 2022 05.00Če je v Sloveniji zaradi visokih cen težko priti do stanovanja, se v Amsterdamu prerivajo, kdo bo dal več, saj povpraševanje presega ponudbo. Preberite si, koliko bi odšteli za garsonjero v okolici prestolnice Nizozemske in kakšen je tam postopek nakupa nepremičnine.

Delo v domovih za ostarele: plače pogosto pod minimalnimi
06. 06. 2022 05.00Delati v domovih za ostarele je lepo, navdihujoče, izpopolnjujoče. Številni zaposleni pravijo, da gre za poslanstvo, za pomoč sočloveku, za sočutje, skrb. Po drugi strani je delo zelo odgovorno, težko in zahtevno. Je večizmensko, dela se vse dni v tednu, v treh izmenah, ponoči, med prazniki, vikendi. Medtem so osnovne plače nizke in na začetku poklicne poti pri večini pod minimalnimi, soočajo se s kadrovskimi stiskami, preobremenjenostjo. Malo je zanimanja za delo s starejšimi in v domovih se že vrsto let soočajo s kadrovskimi težavami. Boren je odziv na razpise za delovna mesta in nekateri zaposleni odhajajo, ker v drugih dejavnostih dobijo službo z višjo plačo ter z boljšimi delovnimi pogoji in delovnikom.

Progresivna obdavčitev - kaj je in kje jo že imajo?
03. 06. 2022 05.00Zagovorniki progresivne obdavčitve pravijo, da plača manj davka zavezanec, ki ima manj, in obratno, da zavezanec, ki ima več, tudi več plača. Poudarjajo, da je prav tako in da gre za družbeno solidarnost. Nasprotniki po drugi strani izpostavljajo, da je premoženje že tako ali tako večkrat obdavčeno, da bodo na slabšem zavezanci, ki so si nekaj ustvarili in niso vsega sproti zapravili, da bo premoženje izgubljalo na vrednosti in da se vračamo v socializem. Kaj sploh je progresivna obdavčitev in kje jo že imajo? Preverite!

Želite vikend na Hrvaškem? Potem morate vedeti to
01. 06. 2022 05.00O vikendu na morju sanja večina Slovencev in ena od pogostih izbir je nakup nepremičnine na hrvaški obali. Bližina, lažje vzdrževanje in zanesljiv oddih so razlogi, ki Slovence prepričajo, da si omislijo svoj drugi dom na Hrvaškem. Se to izplača? Prednosti in slabosti? Razkrivamo v nadaljevanju.

Cene letalskega goriva se hitro zvišujejo, kaj bo z že plačanimi počitnicami?
31. 05. 2022 05.00Turistične agencije se soočajo z nepredvidljivo situacijo, ko se cene letalskega goriva hitro zvišujejo, to pa vpliva na stroške letalskih prevozov. V Relaxu in Palmi poudarjajo, da skušajo podražitve za svoje stranke kar se da omiliti, v primeru določenega zvišanja cene pa lahko potniki tudi odpovejo potovanje brez stroškov zanje.

Slovenec, ki živi in dela v Amsterdamu, o plači in stroških
31. 05. 2022 05.00Številni mislijo, da so v tujini boljše plače, a nobeden ne pomisli na stroške. Slovenec, ki živi in dela v Amsterdamu, nam je povedal, da ima tam približno enkrat večjo plačo, a preberite si v nadaljevanju, kakšni so življenjski stroški.

Tako se že zdaj pripravite na dražjo kurilno sezono
30. 05. 2022 05.00Cene energentov gredo v nebo in nič ne nakazuje, da se bodo umirile, kaj šele spustile. Po vsej verjetnosti se žal obeta draga prihodnja kurilna sezona z višjimi položnicami za elektriko in kurjavo. Zato je dandanes poleg vlaganja v obnovljive vire energije bolj kot kdaj koli prej ključno varčevati, k čemur pa lahko doprinese tudi čisto vsak posameznik.

Grški otok Mikonos in cene hrane
28. 05. 2022 05.00Ne le nastanitev in stroški poti do cilja – v dopustniški proračun je treba všteti tudi cene hrane v restavracijah, pijače v lokalih in seveda ceno sladoleda.

Američani o tem, katera hrana se najbolj draži
27. 05. 2022 05.00Poročilo o cenah hrane, ki ga je pripravilo ameriško ministrstvo za kmetijstvo, kaže, da se bodo letos podražila vsa živila, a le nekatera se bodo močno podražila. Gre za največje podražitve v zadnjih nekaj desetletjih.

Za toliko se je od oktobra lani podražilo goveje meso
24. 05. 2022 05.00Od oktobra lani se je goveje meso podražilo za 80 odstotkov, od marca letos se je za enak odstotek podražilo tudi svinjsko meso, pravi direktor Celjskih mesnin Izidor Krivec.

Takšna je davčna obremenitev stroškov dela
20. 05. 2022 05.00Od stroškov dela za zaposleno osebo, ki je lani zaslužila 67 odstotkov plače povprečne zaposlene osebe, je bilo 40,4 odstotka namenjenih za plačilo davčnih bremen, 59,6 odstotka pa za neto plačo.

Destinacije, ki veljajo za ugodnejše in so priljubljene pri Slovencih
18. 05. 2022 05.00Dopustovanje predstavlja v letnem družinskem proračunu precejšen zalogaj, ki pa je lahko manjši z nekaj načrtovanja in prilagajanja ter ob upoštevanju varčevalnih nasvetov in poznavanju določenih pravil. Preverite tudi, katere družinske destinacije so najbolj priljubljene pri Slovencih in katere veljajo za ugodnejše!

Tako se deli javni denar v Sloveniji
16. 05. 2022 05.00Država dobiva denar iz različnih virov, in sicer od davkov, prispevkov od plač in drugih dohodkov, premoženja, DDV-ja, dohodnine, trošarin in tudi Evropske unije. Ampak ali veste, kam gre javni denar? Preverite!

O tem se nekateri pari težko pogovarjajo
12. 05. 2022 05.00Poroka je zagotovo pomemben korak, ki prinaša veliko vidnih in nevidnih sprememb v življenje para. A še pred samim skokom v zakon je koristno razmisliti o načinu upravljanja s financami, kar je tema, ki se je mnogi izogibajo. A nikar. Pomembno je spregovoriti o bančnih računih, morebitnih posojilih, kreditnih karticah in varčevanju. S pogovorom o tako pomembnih temah se lahko pozneje izognemo številnim konfliktom, ki tako radi nastanejo skozi leta skupnega življenja.

Cene obrtniških del: kdo je najbolj podražil?
12. 05. 2022 05.00Občutno višje cene, podražitve energentov in vseh stroškov se poznajo povsod. Tudi pri obnovah in prenovah domov, kajti dražji so materiali in mojstri. In žal pocenitev ni na vidiku.

Cene kampiranja v Evropi
03. 05. 2022 05.00Poletje se približuje, ljubitelji kampiranja pa že iščejo primerne kampe za preživljanje počitnic – ob morju, jezerih, v gorah, tudi mestih.

Popoldanski s.p. – kdo ga lahko odpre?
28. 04. 2022 05.00Če se poigravate z idejo, da bi imeli popoldanski s.p., si v članku preberite, kdo ga lahko odpre, kakšne so obveznosti in podobno.

Furs: Tudi v tem primeru morate prijaviti račun pri tuji mobilni banki
27. 04. 2022 05.00Kakšne so razlike med mobilnimi tujimi bankami, ki so tudi pri nas vse bolj priljubljene, in klasičnimi bankami, ki prav tako ponujajo mobilno bančništvo? Predvsem mladi oziroma tisti, ki so bolj vešči novih tehnologij, se za tuje mobilne banke odločajo zaradi nizkih stroškov, pa tudi zaradi boljše uporabniške izkušnje. Kaj morate vedeti, če razmišljate o odprtju računa pri tovrstnih ponudnikih?

Investiral je 10 let prej in ima več kot 70.000 evrov, drugi ima skoraj 30.000 evrov manj
26. 04. 2022 05.00Poglejmo si primer: imamo dva vlagatelja, ki sta danes enako stara in enako naklonjena tveganju, zato oba vložita svojih 10.000 evrov privarčevanih sredstev v sklade s pričakovano petodstotno stopnjo donosa. Eden začne varčevati pri 25 letih, drugi 10 let pozneje pri 35 letih; oba pod enakimi pogoji. Zaradi obrestno obrestnega računa ima prvi pri 65 letih 70.400 evrov, drugi, ki je začel varčevati 10 let pozneje, pa ima 43.219 evrov.