stroški

Tudi te položnice bodo višje
22. 11. 2021 05.00Etažni lastniki bodo imeli zaradi uvajanja vodenja sredstev rezervnih skladov na ločenih fiduciarnih računih za vsako stavbo posebej bistveno višje stroške, saj sta odpiranje in vodenje računov povezana z neprimerljivo večjimi stroški, kot je npr. vodenje enega skupnega računa, opozarjajo v Združenju upravnikov nepremičnin. Obenem se nakazujejo višji stroški vodenja računov, kot so denimo prilivne in odlivne provizije, težavo pa predstavljajo tudi ležarine.

Izvršba: kdaj in koliko vam lahko odtrgajo od plače?
18. 11. 2021 08.55V teh težkih časih je vse več dolžnikov, med katerimi so tudi tisti z minimalno plačo. Zakon jim omogoča, da se lahko še vedno preživljajo, dokler odplačujejo svoje dolgove, saj je izvršba na plačo v teh primerih omejena.

Petčlanska družina o tem, koliko denarja namenijo za hrano
17. 11. 2021 08.21Znesek je med drugim odvisen od meseca, od samooskrbe in nihanja (sezonskih) cen, pa tudi, ali otroci hodijo v šolo in vrtec.

Katero ogrevanje bo najcenejše na dolgi rok?
12. 11. 2021 04.30Kurilna sezona, ki bo trajala med 210 in 240 dni, je v polnem zamahu. Zaradi znatnih podražitev energentov, ki se odražajo na položnicah, marsikdo resno razmišlja in išče cenejše možnosti ogrevanja. Prav ima, saj je skrajni čas za spremembo. Kaj je treba vedeti in pretehtati pred dokončno odločitvijo ob morebitni menjavi ali vzpostavitvi kurilnega sistema v novogradnji, je razložil energetski svetovalec mreže ENSVET Ludvik Hriberšek.

Okužba na potovanju vas lahko stane od nekaj sto do več deset tisoč evrov
11. 11. 2021 09.33Kljub neugodnim epidemiološkim razmeram mnogi tudi ta konec leta načrtujejo potovanje v tujino. A če se v tujini okužite z novim koronavirusom, lahko to predstavlja velike stroške, tudi če ne potrebujete hospitalizacije in nimate simptomov. Zato je priporočljivo, da sklenete ustrezno zavarovanje za tujino, ki vključuje tudi kritje v primeru covida-19. Na kaj je še treba biti pozoren pred potovanjem v tujino?

Kredit s spremenljivo ali fiksno obrestno mero v času inflacije?
08. 11. 2021 04.15Oživljanje gospodarstva po pojavu novega koronavirusa je prineslo tudi visoko inflacijo in podražitve. Med drugim so višje cene energentov, naftnih derivatov, hrane, oblačil in obutve ter tudi nepremičnin, medtem pa je ob rekordno nizkih obrestnih merah denar poceni in so ugodni stanovanjski krediti. Ampak ali bo tako tudi ostalo in kakšno bo dogajanje na nepremičninskem trgu?

Obisk dimnikarja vas lahko stane tudi več kot 40 evrov z DDV na uro
29. 10. 2021 08.16Dimnikarji ne prinašajo zgolj sreče, če se - kot narekuje stara vraža - ob pogledu nanje primemo za gumb, licencirani s svojo dejavnostjo skrbijo tudi za požarno in zdravstveno varnost ter posredno varujejo okolje. Obenem so njihovi obiski pomembni tudi zaradi prihranka, saj je ob rednih pregledih praviloma tudi manjša poraba goriva.

Zato se dražijo plin, elektrika, gorivo ...
27. 10. 2021 04.30Slišati je svarila, da bi moralo Evropo moralo najbolj skrbeti zaradi velikega porasta cen zemeljskega plina, tudi ker se je podražitev prenesla na ostale energente. Dražijo se gorivo, elektrika, premog, hrana in ostale osnovne življenjske dobrine. V ospredje znova prihajajo glasni pozivi, da mora Evropa postati bolj samooskrbna.

5 glavnih trendov, ki jih morajo poznati vsi lastniki spletnih trgovin
25. 10. 2021 04.30Trend spletnega nakupovanja se zadnjih nekaj let vztrajno povečuje in tudi v prihodnosti se obeta rast. Številne panoge namreč danes ustvarijo več kot dve tretjini svoje prodaje prek spleta. Zadnji podatki na spletnem mestu Statista zato ne presenečajo – skupna prodaja po vsem svetu znaša 2,276 bilijonov ameriških dolarjev!

V kateri dejavnosti so bili stroški dela najvišji?
22. 10. 2021 04.30Povprečni mesečni stroški dela na zaposleno osebo so lani znašali 2.498,73 evra. To je za kar 5 odstotkov več kot leta 2019.

Kdaj se bo inflacija začela umirjati?
21. 10. 2021 04.45Začaran krog. Višja inflacija draži oziroma višje cene pomenijo višjo inflacijo. Podražitve povzročijo manjšo potrošnjo, saj se potrošniki v negotovosti odzovejo z varčevanjem in "kupčkanjem" v strahu, da jim bo zmanjkalo denarja. Slabša potrošnja prinaša manj zaslužkov podjetjem in manj sredstev za zaposlene, negativni doprinos predstavljajo višji stroški, ki se prelivajo v cene, ob vsem so glasnejši pozivi k višanju plač. Našteto močno odstopa od ciljev denarnih politik, ki so med drugim postopno in počasnejše višanje cen, kar pušča tudi prostor za postopno in počasnejšo povišanje plač.

Kreganje zaradi denarja
20. 10. 2021 04.45Denar in skupne finance sta temi, zaradi katerih izbruhnejo številni spori. Na koncu tudi ločitve.

Kako varčevati z elektriko?
19. 10. 2021 04.30Glede na to, da se elektrika draži, smo za vas pripravili nekaj nasvetov, kako lahko zmanjšate njeno porabo.

To je dobro vedeti pred vzpostavitvijo spletne trgovine
15. 10. 2021 04.30Prepričanje, da moraš biti na spletu, sicer v poslovnem svetu dandanes ne obstajaš, se je v epidemiji izkazalo še za bolj resnično in pravilno. Številne trgovine so bile kar nekaj časa zaprte in trgovci so se razdelili na spletne in fizične. Prvi so lahko dokaj nemoteno delovali in prodajali, medtem ko so drugi čez noč ostali brez kupcev. Nekaj se jih je prilagodilo in sčasoma začelo poslovati po spletu, določeni pa so morali žal za vedno zapreti svoja vrata.

Skoraj 90 odstotkov starejših Slovencev biva tako
14. 10. 2021 08.35Veliko je starejših, ki jim je stanovanje v breme, saj je preveliko, stroški vzdrževanja pa so zanje previsoki. Zato je za varno staranje ključna prilagoditev nepremičnin, v katerih bivajo starejši, je bilo pred časom slišati na festivalu za tretje življenjsko obdobje.

Kako bosta upravljala z denarjem? Dosegla sta dogovor in oba sta več kot zadovoljna
11. 10. 2021 11.47To je bil eden od najtežjih pogovorov, kar sva jih imela, pravi mladenka.

'Ministrstvo in zbornica ne vesta, koliko zdravnikov specialistov je treba dodatno zagotoviti'
04. 10. 2021 10.15Računsko sodišče je ugotovilo, da ministrstvo za zdravje in zdravniška zbornica od začetka leta 2008 do konca septembra 2019 nista poskrbela za ugotavljanje dejanskih potreb po zdravnikih niti za ugotavljanje razlogov za pomanjkanje po posameznih specialnostih. Tako nista mogla poskrbeti za to, da bi se uspešno odpravljali razlogi za pomanjkanje.

5 trikov za manjšo porabo
04. 10. 2021 05.00V članku predstavljamo pet varčevalnih trikov za vsakogar. Le z enim lahko na mesec privarčujete 50 evrov.

Med stroški študija tudi literatura in ostali pripomočki
01. 10. 2021 05.00Novo študijsko leto. To za študente pomeni tudi nakup literature in ostale stroške, povezane s študijem. Vse to mnogim študentom predstavlja velik finančen zalogaj, še posebej tistim, ki morajo zaradi narave svojega študija kupiti tudi dodatne pripomočke in ne zgolj knjig, je opozoril Damjan Vinko iz fundacije Študentski tolar.

Neprofitna stanovanja: med epidemijo ni bilo večje plačilne nediscipline
01. 10. 2021 05.00V Sloveniji primanjkuje več kot 9000 javnih najemnih stanovanj, med katerimi so tudi neprofitna, namenjena socialno šibkejšim. Ponekod jih gradijo in bodo kmalu vseljiva, a jih vsaj za zdaj ne bo dovolj, da bi zadostili vsem potrebam, prošnjam in povpraševanju. Če najemnik neprofitnega stanovanja ne plačuje najemnine ali tekočih stroškov, lahko sicer po opominih in izčrpanih vseh drugih možnostih pomoči sledi prisilna izselitev. Če ugotovijo, da ni več upravičenec, pa neprofitno najemnino spremenijo v tržno in lahko najemnik še naprej živi v stanovanju.

K letni inflaciji so septembra največ prispevali dražji naftni derivati
01. 10. 2021 05.00Cene življenjskih potrebščin so se septembra na letni ravni v povprečju za 2,4 odstotka zvišale, na mesečni pa za 0,1 odstotka znižale. K letni inflaciji so največ prispevale višje cene naftnih derivatov, k mesečni deflaciji pa nižje cene počitniških paketov, ugotavljajo v statističnem uradu.

Marsikaj lahko sami storimo za okolje. Je lažje v hiši ali v bloku?
17. 09. 2021 05.00Kaj lahko na enostaven, hiter način in brez večjega truda vsak posameznik naredi za varovanje okolja, za naravo, za planet Zemljo, so pojasnili na Snagi Maribor, Marjetici Koper, Komunali Kranj in Komunali Novo mesto. Preverite tudi, kako odgovarjajo na dvome, da sta ločevanje in predelava v končni fazi lahko celo dražja!

Pokojninsko varčevanje: zaposlenim je treba pomagati načrtovati
17. 09. 2021 05.00Za razvoj in krepitev pokojninskega varčevanja sta nujna zaupanje in transparentnost, so poudarili razpravljavci na investicijski konferenci. Izvršni direktor Evropskega organa za zavarovanja in poklicne pokojnine (Eiopa) Fausto Parente je dodal še razumevanje, zato se trudijo, da bi ljudem ponudili dobre informacije.

Kako bo dolgotrajni covid vplival na trg dela?
10. 09. 2021 05.00Večletna ugodna gibanja na trgu dela je spomladi 2020 prekinila epidemija, ki je povzročila padec zaposlenosti in skokovito rast brezposelnosti. Razmere se izboljšujejo, povečuje se povpraševanje po delavcih in krepi se zaposlovanje brezposelnih. Registrirana brezposelnost v Sloveniji je dosegla raven pred epidemijo, povečalo se je povpraševanje po delavcih in delodajalci se v nekaterih dejavnostih že soočajo s pomanjkanjem delovne sile. Pred vrati pa je še en izziv - posledice dolgotrajnega covida.

Največji 'hiti' med destinacijami to jesen, po katerih povprašujejo Slovenci
31. 08. 2021 05.00Bomo jeseni še lahko potovali in kam? V turističnih agencijah so optimistični in upajo na dobro jesen. Optimizem jim vliva tudi precejšnje zanimanje za potovanja pri ljudeh, ki so se s korono že naučili živeti, delati in potovati. Preverili smo, po katerih destinacijah je največ povpraševanja za jesenska potovanja.

Zato zlato v negotovih časih ostaja varna naložba
25. 08. 2021 05.00Svetovno gospodarstvo se po krizi ob pandemiji covid-19 počasi vendarle postavlja na noge. Stanje v gospodarstvu je sicer še negotovo, plače rastejo počasneje kot življenjski stroški, banke so previdne pri posojilih, vrednost delnic niha, denar je poceni, pozitivne obresti so izjemno nizke, grozi inflacija. Medtem ostaja visoko povpraševanje po žlahtnih kovinah, predvsem zlatu. Ampak, kako zlatu vselej, tudi v zelo turbulentnih časih, uspe ohranjati status varne naložbe?

Koliko nas je stala vojna v Afganistanu?
23. 08. 2021 08.00Stroški ZDA in zavezniških sil za vojno v Afganistanu se merijo v trilijonih evrov oziroma tisočih milijardah. Daleč največje finančno breme vojaškega posredovanja v tej srednjeazijski državi so nosile Združene države Amerike. Slovenijo pa je sodelovanje v misiji zveze Nato v Afganistanu stalo dobrih 53 milijonov evrov.

Na jesen se je treba pripraviti. Tako telesno kot psihično
23. 08. 2021 05.00Med zdravstveno krizo je na prvem mestu (oziroma bi morala biti) skrb za lastno fizično in psihično zdravje. Med epidemijo so bili vadbeni centri prvi, ki so zapirali svoja vrata, in zadnji, ki so jih odpirali. Jih bodo novi boni rešili? Težko, menijo podjetniki, a upanje, da bodo ljudje prepoznali pomen gibanja, ostaja.

'Takšna je moja plača v Švici'
16. 08. 2021 05.00Vsak, ki sliši, da Milan V. v Švici zasluži 5500 evrov bruto, pomisli, kakšen srečnež je. Da je Milan pravi bogataš. Toda ...

Začnite zbirati denar. Toliko vas bo stalo ogrevanje
13. 08. 2021 08.26Težko je napovedati, kakšna zima nas čaka, kako dolga in huda bo. A glede na lansko kurilno sezono, ki je bila dolga, je pametno, da se tudi na letošnjo čim bolje pripravimo. Koliko energentov boste potrebovali, je sicer odvisno predvsem od velikosti in energetske učinkovitosti vašega doma. Delno pa tudi od energentov, saj imajo ti različne energetske vrednosti.