učenje

Na razgovorih naj vam ne bo nerodno
03. 08. 2023 04.45Zaposlili ste se na novem delovnem mestu – polni pričakovanj, navdušenja in pozitivne energije. A kaj kmalu ugotovite, da to delovno mesto ali delovno okolje ni pravo za vas. In do tega zaključka pridete le po nekaj tednih nove zaposlitve. Kako ravnati? Večini je namreč nerodno priznati, da so sprejeli novo službo in v tako kratkem času želijo oditi.

Lahko se naučite, kako varčevati
25. 07. 2023 04.45Vsega se lahko naučimo! Upravljanja z denarjem, varčevanja in investiranja. Le odločiti se je treba, da si želite varčevati. Predstavljamo vam, kako začeti in kako vztrajati. Varčevanje ima tudi kopico pozitivnih koristi.

Kako zaslužiti z umetno inteligenco, kot je na primer ChatGPT?
20. 07. 2023 04.45"Umetna inteligenca bo največji ustvarjalec bogastva in že sedaj obstajata dva načina za zaslužek," je dejal milijonar Matt Higgins.

Preverite, kaj storiti, če imate dovolj in si želite sprememb
06. 07. 2023 05.00Različni so vzroki, zakaj se nekdo odloči menjati poklic, kariero in službo. Lahko ga vodi želja po novih izzivih, po uresničitvi sanj, višji plači, boljših delovnih pogojih, razlog so lahko naveličanost, slabi odnosi pri prejšnjem delodajalcu, nizko plačilo, nezaposljivost na trgu dela, zdravstvene težave ... Prekvalifikacija lahko poteka na različne načine: v obliki formalnega svetovanja, tečaja, delavnice, veliko pa obenem pomaga karierno svetovanje.

Ali so imeli srečo in so denar podedovali?
23. 06. 2023 09.28Opazujete jih in ob tem razmišljate, le kako jim uspe. Večinoma gre za ljudi, ki prihajajo iz družin, v katerih so aktivno upravljali osebno premoženje in to znanje prenašali tudi na svoje otroke. Slednji sedaj že imajo lastne družine in nadaljujejo s tem, kar so se naučili že v mladosti. Gre za družine, ki držijo skupaj in si pomagajo. Gradijo za prihodnost – tudi svojih potomcev.

Iskanje investitorja: katere so najpogostejše napake podjetnika pri iskanju investitorja in pri odnosih z investitorji?
12. 06. 2023 04.00V tretjem delu si bomo pogledali, kaj so najpogostejši razlogi, da podjetje ne pridobi investitorja oziroma da kljub uspešno pridobljeni investiciji komunikacija med podjetnikom in investitorjem ne poteka po načrtih.

5 korakov do učinkovitega učenja
25. 05. 2023 04.30Učenje ni vedno enostavno, vendar obstajajo načini, kako postati bolj učinkovit pri tem. Ta članek vam ponuja pet korakov in nasvete za učinkovito učenje.

Kako uspeti na delovnem mestu v tujini? Tukaj so nasveti in triki
24. 05. 2023 05.32Ponujamo nekaj praktičnih nasvetov vsem tistim, ki se odločate za odhod v tujino. Delo v tujini je namreč lahko velik izziv.

Ljudje, ki so v življenju nenehno uspešni, si običajno delijo teh 10 lastnosti
23. 05. 2023 04.30Uspeh se le redko zgodi po naključju. Treba je vedeti, kaj je vaš cilj in kako ga želite doseči. V članku boste odkrili lastnosti, ki jih običajno kažejo uspešni ljudje.

Melania Trump razkrila načrte
11. 05. 2023 09.23Čeprav se je že od nekdaj špekuliralo, da Melania Trump ne mara biti v središču pozornosti in da ji je delo prve dame ZDA odveč, je Slovenka iz Sevnice, ki je poročena z Donaldom Trumpom, dejala, da bi ji bilo v čast znova prevzeti te obveznosti. Kaj bi počela tokrat?

'Veliko ljudi, ki so v šoli dobivali slabe ocene, je danes zelo uspešnih pri svojem delu'
11. 05. 2023 08.18Ni vse v ocenah, pravi učitelj Jernej Jakob, ki dodaja, da šele danes vidi, koliko stvari je zamudil v otroštvu, ker so mu bile takrat najpomembnejše ocene oz. šolski uspeh.

Duševne stiske v porastu. Kako naj se odzovejo delodajalci?
18. 04. 2023 14.17Osnovno psihološko zdravje se omogoča že z ustreznim vodenjem organizacije. Duševne stiske delavcev se namreč pojavljajo tudi zaradi tega, ker ni jasnih pravil, ker ni jasnih ciljev, ker procesi niso jasno postavljeni in se ne ve, kaj kdo dela in česa ne, ker ni jasnega nagrajevanja in je plačilo nepravično.

'V Sloveniji le redki zaposlitveni razgovori takšni, kot bi morali biti'
31. 03. 2023 13.44Pogovarjali smo se s strokovnjakinjo za kadre Lauro Smrekar, ki je razkrila svoje izkušnje z mladimi iskalci zaposlitve.

Ustvarili so ChatGPT, zdaj napovedujejo superinteligenco
27. 03. 2023 04.00OpenAI se ne bo ustavil le pri ChatGPT. Nastali so tudi drugi modeli, cilj podjetja pa je superinteligenca.

Velik uspeh slovenskih srednješolcev
23. 03. 2023 08.00Kaj storite s predmeti, ki so še povsem brezhibni, a jih ne uporabljate več? Nekateri končajo na podstrešju, drugi so založeni v omarah, tretji svoj žalostni konec dočakajo v smeteh. Zelo redko se (pro)dajo naprej, s tem pa se po nepotrebnem obremenjuje okolje. Da bi trend obrnili na bolje, se je skupina srednješolcev iz šestih evropskih držav sredi Ljubljane lotila prav posebne akcije, ki ima velik potencial, da postane globalna praksa.

Od ideje do dobrega posla: idej je veliko, a kako najti 'pravo'?
22. 03. 2023 04.00Iskanje in razvijanje poslovne ideje je lahko prav zabavno, če si predstavljate, da ste Sherlock Holmes in želite najti težave (izzive) ali potrebe na trgu. Vašo kreativnost boste tako usmerili v iskanje in ustvarjanje rešitev, ki jih ljudje potrebujejo in so zanje pripravljeni tudi plačati. Konec koncev, vsak mesec je treba plačati račune in ni lepšega zadovoljstva, kot delati tisto, kar vas veseli in vam hkrati zagotavlja finančno varnost.

Za te dijake so spremenili vpisne pogoje
14. 03. 2023 05.49Dijaki z opravljeno poklicno maturo in petim predmetom se bodo lahko na vse dodiplomske in enovite magistrske študijske programe študijskega leta 2023/2024 vpisovali pod enakimi pogoji. Ministrstvo je sprejelo dveletni prehodni rok pri vpisu, ki bo veljal za vse javne univerze.

Ne boste verjeli, kam odhajajo učitelji ...
09. 03. 2023 04.00V Sloveniji primanjkuje od 4000 do 5000 učiteljev na osnovnih in srednjih šolah, po pogovorih z vodstvi šol ocenjujejo v SVIZ. Največje je pomanjkanje učiteljev matematike, fizike, računalništva, kemije in tehnike ter za poučevanje strokovno teoretičnih predmetov, izvajanje praktičnega pouka in dodatno strokovno pomoč. Nanizani se raje odločajo za bolje plačane službe v gospodarstvu, vodstva šole pa kadrovsko stisko rešujejo z zaposlovanjem študentov in nadomeščanjem učiteljev brez ustrezne strokovne izobrazbe.

Prednosti e-študija v primerjavi s tradicionalnim študijem
01. 03. 2023 03.15Se še vedno odločate med spletnim in tradicionalnim študijem? Preverite nasvete v članku, če želite izvedeti več o prednostih e-študija v primerjavi s tradicionalnim izobraževanjem. E-študij vam lahko ponudi vse to!

Kateri bodo najbolj iskani poklici v naslednjih 10 letih?
03. 02. 2023 04.45Vpis na želeno fakulteto je za tiste, ki imajo jasno vizijo o svoji karierni poti, precej lahek, a takih 'srečnežev' je izjemno malo. Od te odločitve je namreč v veliki meri odvisna prihodnost posameznika, zato zahteva tehten razmislek in preudarno ravnanje. Poleg napovedi o najbolj iskanih poklicih v prihodnjih letih so maturantom pri končni odločitvi v veliko pomoč informativni dnevi posameznih fakultet. Kam se torej trenutno najbolj splača vpisati?

'Zavlačevanje je tipična značilnost nadarjenih brez primernih izzivov'
27. 01. 2023 03.30Smo v obdobju, ko se otroci devetošolci in najstniki v četrtih letnikih srednjih šol sprašujejo, kako naprej. Kaj je moj poklic, kaj poslanstvo in za kaj sem nadarjen oz. nadarjena? Kako naj ravnajo starši? Kako prepoznati, za katero stvar si nadarjen oz. je nadarjen tvoj otrok? Ali je nadarjenost dovolj, da se usmeriš v določen poklic?

Tudi vaš otrok misli, da denar raste na drevesu?
22. 12. 2022 03.45Številni starši svojih otrok ne naučijo osnov finančne pismenosti in ravnanja z denarjem. Težava je tudi v tem, da so morda sami na tem področju zelo šibki. Nekateri namreč ne razumejo niti tega, da ne morejo porabiti več denarja, kot ga zaslužijo. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, kako otroka pripraviti na življenje.

Ugodnosti za brezposelne
01. 12. 2022 03.45Če ste brezposelni in prijavljeni na zavodu za zaposlovanje, imate določene ugodnosti, na primer brezplačno članarino v knjižnicah, popust pri nakupu Urbane in drugo.

Pri 16 brezdomka, pri 19 lastnica nepremičnine
28. 10. 2022 04.45Ko je doma povedala, da je ženska, so jo starši želeli poslati na zdravljenje. Odločila se je, da zapusti dom. Najprej je pristala na ulici, nato pa je svoje življenje s pomočjo dobrih ljudi spravila v red.

To bo izboljšalo kognitivne sposobnosti vašega otroka
26. 10. 2022 05.00Kako do boljših ocen? Preprosto.

Poglejte, kako je učiteljica Ana Cerar opremila učilnico
28. 09. 2022 05.00Da je klasična učilnica lahko resnično dolgočasna in ne motivira k učenju, vedo povedati tudi starejši, ki so svojo izobraževalno pot zaključili že pred desetletji. A kaj, ko je marsikatera slovenska učilnica še vedno videti prav tako – zastarelo. Toda sprememb si očitno želijo tudi učitelji – med njimi je tudi Ana Cerar. Odločila se je, da bo ukrepala in da bo na šoli, kjer poučuje, opremila inovativno učilnico. Da to lahko stori, ji je seveda dovolil ravnatelj, ki pa je najprej zahteval strokovno utemeljitev ideje. Kako se je rodila ideja, kako je prenova potekala in kako sedaj v novi učilnici poteka pouk, si preberite v nadaljevanju!

Izvenšolske dejavnosti lahko predstavljajo tudi velik strošek
26. 09. 2022 05.00Šole imajo praviloma bogat in raznovrsten nabor brezplačnih interesnih dejavnosti. Nekaj pa jih je treba plačati in primer družine s tremi otroki, ki vsi poleg brezplačnih interesnih dejavnosti obiskujejo tudi plačljive, pokaže, da zanje skupno odštejejo skoraj 300 evrov na mesec.

Vztrajnost pri otroku – kako jo doseči?
23. 09. 2022 04.45Lahko ste še tako vztrajni in se trudite pri vzgoji svojih otrok, a zagotovila za otrokov uspeh ni. Kaj torej starši uspešnih otrok počnejo drugače od drugih?

S temi veščinami boste uspešnejši in premožnejši
15. 09. 2022 08.16Če vas tega že niso naučili starši, bi bilo dobro, da se veščin, o katerih bo govora v tem članku, naučite sami, saj so osnova življenja. Če imate doma otroke, jim naredite uslugo in jih čim prej pripravite na mirno in uspešno življenje, in sicer tako, da tudi njih naučite spodaj omenjenih veščin.

Zakaj je potrebna digitalizacija v šolstvu?
22. 08. 2022 05.00Digitalizacija v šolstvu - nekateri se je bojijo, saj menijo, da bodo otroci ostali brez pomembnih znanj, kot je na primer pisanje z roko, spet drugi pozdravljajo korak naprej, ki ga bomo morali slej ko prej storiti. Kdo pa že ponuja znanje v digitalni obliki in kaj lahko še v tem šolskem letu pričakujemo?