zdravje na delovnem mestu

Tudi vi v službi počnete to?
03. 09. 2024 04.43V službi preživimo velik del svojega življenja, po nekaterih ocenah celo tretjino svojega aktivnega časa. Dolgotrajno sedenje in nepravilna drža pred računalnikom, nepravilno dvigovanje težkih predmetov, nezdrava prehrana ter številne druge navade lahko dolgoročno škodujejo našemu zdravju. Zato je izredno pomembno, da za svoje zdravje skrbimo tudi med delovnim časom. Če imamo delodajalca, ki razume in podpira zdrav življenjski slog svojih zaposlenih, je ta naloga precej lažja.

Primeri, kako so velika podjetja uvedla 'pravico do odklopa'
09. 08. 2024 13.47Slovenski delodajalci morajo ustrezne ukrepe glede pravice do odklopa sprejeti do 16. novembra 2024, v nasprotnem sledi denarna kazen. Predstavljamo nekaj primerov dobre prakse iz tujine.

Pošta po zagotovilih vodstva zagotavlja ukrepe za varno delo v času vročine
02. 08. 2024 12.53V Pošti Slovenije si po zagotovilih vodstva prizadevajo za čim bolj varno in zdravo delovno okolje. "Zaradi obvladovanja tveganj, ki se lahko pojavijo ob povišani temperaturi zraka na prostem, imamo sprejete tako splošne kot dodatne ukrepe za varno delo v času povišanih temperatur oz. vročine," so zapisali.

Pravilnik o ročnem premeščanju bremen stopil v veljavo. Kaj morajo storiti delodajalci?
01. 08. 2024 08.46Z današnjim dnem je po letu dni prehodnega obdobja kljub nasprotovanju delodajalske strani v uporabi nov pravilnik o ročnem premeščanju bremen, katerega osrednji cilj je zajeziti tveganja, ki vodijo do kostno-mišičnih obolenj. Ta so v Sloveniji vzrok za četrtino bolniških odsotnosti, pogosto vodijo tudi v invalidnosti.

Delavci razkrili, kaj pričakujejo od delodajalcev
29. 07. 2024 04.16Neomejeno število dni dela od doma, prijetni sodelavci, sadje in prigrizki na delovnem mestu? Čeprav se vse te ugodnosti slišijo mamljivo, je pravi odgovor na vprašanje, kaj zaposlene pritegne in zadrži pri določenem delodajalcu, veliko enostavnejši – denar. Ja, plača in nagrade in bonusi in visoka božičnica in še višji regres.

V tem primeru ste dolžni opraviti nadurno delo
15. 07. 2024 04.16Vse o nadurnem delu na enem mestu – od katerih skupin delavcev mora delodajalec pridobiti pisno soglasje o nadurnem delu?

Bi tudi vi imeli tako v službi?
11. 07. 2024 04.30Ko se zaposleni ne boji povedati svojega mnenja ali narediti napake, takrat lahko ekipa doseže velike preboje. Psihološka varnost je namreč ključna za to, da si zaposleni upajo ustvarjalno razmišljati. A kako jo lahko dosežemo?

Kaj storiti, ko se vrnete na delo bolj izčrpani kot ob odhodu na dopust?
05. 07. 2024 04.41Kronični stres na delovnem mestu lahko ovira naše načrte za dopust in regeneracijo. Kako ravnati, da ne pride do zloma?

Tik preden zaključite s službo, storite to
04. 07. 2024 04.13Se tudi vam dogaja, da se nikakor ne znate odklopiti od službenih obveznosti? Čeprav si želite in čutite, da bi bilo to dobro tako za vaše psihično kot fizično zdravje? V nadaljevanju članka vam predstavljamo nekaj preprostih trikov, ki bi vam lahko olajšali odklop.

Prihajajo visoke temperature, sindikati delodajalcem sporočajo to!
18. 06. 2024 12.06Konfederacija sindikatov 90 v času visokih temperatur delodajalce poziva k ustreznim ukrepom za zaščito delavcev. Po njihovih izračunih je z vidika varnosti in zdravja pri delu ob vročini izrazito ogrožena več kot polovica delovno aktivnih. Delodajalcem med drugim svetujejo, naj zmanjšajo intenzivnost dela in delavcem zagotovijo osvežilne napitke.

Zdrava prehrana na delovnem mestu: Nasveti za pripravo zdravih obrokov in prigrizkov
17. 06. 2024 04.15Kako lahko s premišljeno pripravo zdravih obrokov in prigrizkov izboljšate svoje prehranjevalne navade na delovnem mestu? Preverite nasvete v članku.

Skoraj polovica žensk dejala, da se v službi ali na poti v oz. iz službe ne počuti varno
15. 06. 2024 04.34Večina podjetij letos ni dosega napredka na področju enakosti spolov, kaže najnovejša raziskava družbe Deloitte, v kateri je sodelovalo 5000 žensk iz 10 držav. Na njihov karierni razvoj so bolj kot lani vplivali stres, dolg delovnik, domače obveznosti, varnost, nevključujoče vedenje in telesno zdravje, so sporočili.

Zdrava delovna okolja: kako ustvariti prostor, ki spodbuja dobro počutje zaposlenih
10. 06. 2024 04.34V današnjem hitrem tempu življenja zaposleni preživijo večino svojega časa na delovnem mestu. Zato je ključnega pomena, da delodajalci ustvarijo zdrava delovna okolja, ki spodbujajo dobro počutje in produktivnost zaposlenih. Zdrava delovna okolja ne le izboljšujejo zadovoljstvo zaposlenih, temveč tudi povečujejo njihovo zvestobo in zmanjšujejo stopnjo absentizma.

'Tihi obup' na delovnem mestu: kaj je in kako ga premagati?
07. 06. 2024 04.00Niste zadovoljni s svojim delom? Vas preveva "tihi obup"?

Imajo dobro plačo, a vseeno bežijo drugam. Zakaj?
04. 06. 2024 07.53Česa vaši zaposleni ne marajo in zakaj kljub dobri plači odhajajo drugam? Velik zaslužek namreč še ne pomeni, da bodo delavci zadovoljni. Trenutno jim je pomembnejše, da je na delovnem mestu dobro vzdušje, da so spoštovani in kako službeno življenje vpliva na njihovo duševno zdravje.

Preprečevanje bolečin v hrbtu na delovnem mestu: Nasveti za ergonomsko delovno okolje
03. 06. 2024 04.05Bolečine v hrbtu so ena najpogostejših težav, s katerimi se soočajo zaposleni, ki večino delovnega dne preživijo sede. Slaba drža, neprimerna oprema in pomanjkanje gibanja lahko vodijo v kronične bolečine, ki zmanjšujejo produktivnost in kakovost življenja. Vendar lahko z nekaj preprostimi ukrepi ustvarite ergonomsko delovno okolje, ki bo preprečevalo bolečine v hrbtu in izboljšalo vaše splošno počutje.

Obvladovanje depresije na delovnem mestu: Strategije za ohranjanje duševnega zdravja
30. 05. 2024 04.26Depresija je resna motnja razpoloženja, ki lahko močno vpliva na produktivnost, zadovoljstvo in splošno dobro počutje zaposlenih. Zaradi stigme in pomanjkanja ozaveščenosti se številni zaposleni soočajo z depresijo v tišini, kar lahko poslabša njihovo stanje. Zato je ključnega pomena, da delodajalci in zaposleni sprejmejo ustrezne ukrepe za obvladovanje depresije na delovnem mestu.

Hrup na delovnem mestu: tvegan faktor za zdravje delavcev, a podcenjen
29. 05. 2024 08.35Strokovnjaki so na konferenci Izzivi hrupa in glasnosti opozorili na škodljivost hrupa na delovnem mestu in pri tem izpostavili podcenjevanje prekomernega hrupa v delovnih okoljih. Okvara sluha je po njihovih navedbah najpogostejša poklicna bolezen v EU.

Preprečevanje glavobolov na delovnem mestu: Nasveti za zmanjšanje napetosti in utrujenosti
27. 05. 2024 04.35Glavoboli so pogosta težava, ki prizadene številne zaposlene in negativno vpliva na njihovo produktivnost in dobro počutje na delovnem mestu. Vzroki za glavobole so lahko različni, od stresa in napetosti do slabe ergonomije in pomanjkanja počitka. Vendar obstajajo učinkoviti načini za preprečevanje in lajšanje glavobolov, ki jih je mogoče vključiti v vsakdanje delovne navade.

Zdrava delovna okolja za delavce z alergijami: ustvarjanje čistih in varnih delovnih prostorov
23. 05. 2024 04.35Alergije so vse pogostejše stanje, ki prizadene številne zaposlene. Izpostavljenost alergenov, kot so prah, plesni in kemikalije, lahko povzroči resne zdravstvene težave in negativno vpliva na produktivnost in dobro počutje na delovnem mestu. Zato je ključnega pomena, da delodajalci ustvarijo čista in varna delovna okolja, ki bodo zmanjšala tveganje za alergijske reakcije.

Obvladovanje stresa pri delu s strankami: Tehnike za obvladovanje konfliktov in težavnih situacij
20. 05. 2024 04.30Delo s strankami je lahko izjemno izčrpavajoče in stresno, še posebej v konfliktnih ali težavnih situacijah. Nerazrešeni konflikti lahko vodijo v povečan stres, izgorelost in negativno vplivajo na produktivnost in zadovoljstvo zaposlenih. Zato je ključnega pomena, da se naučimo učinkovitih tehnik za obvladovanje stresa in reševanje konfliktov pri delu s strankami.

Obvladovanje anksioznosti na delovnem mestu: Tehnike sproščanja za zmanjšanje stresa
17. 05. 2024 04.06Anksioznost in stres sta pogosta spremljevalca sodobnega delovnega življenja. Nenehni pritiski, roki in visoka pričakovanja lahko vodijo v kronično anksioznost, ki negativno vpliva na produktivnost, počutje in zdravje zaposlenih. Vendar obstajajo učinkovite tehnike sproščanja, ki lahko pomagajo obvladovati anksioznost in stres na delovnem mestu.

Zaposleni z ADHD: znaki in kako ravnati?
14. 05. 2024 11.43ADHD imajo tudi odrasli - kakšni so znaki, da se zaposleni na delovnem mestu morda sooča z ADHD?

Eksoskelet ali kakšna je prihodnost fizičnih delavcev?
09. 05. 2024 04.15Kako delavcem omogočiti, da delajo čim dlje in brez poškodb?

Kako naj se pogovorim s svojim nadrejenim o preobremenjenosti s prekomernim delom?
15. 04. 2024 04.00Ko se soočate s preobremenjenostjo in prekomernim delom, je pomembno, da se pogovorite s svojim nadrejenim o tej težavi. Takšen pogovor vam omogoča, da izrazite svoje skrbi in poiščete rešitve za zmanjšanje obremenitve.

Številne delavke v menopavzi dajejo odpovedi, saj nimajo podpore delodajalcev
11. 04. 2024 04.04Simptomi, povezani z menopavzo, so lahko zelo naporni. Številne delavke pravijo, da nimajo podpore delodajalcev, zato jim ne preostane drugega, kot da zapustijo svoje delovno mesto. Ali res mora biti tako?

Triki za premagovanje zaspanosti na delovnem mestu
05. 04. 2024 04.52Spomladanska utrujenost vam lahko zagode tudi na delovnem mestu. Namesto da posežete po peti skodelici kave, poskusite s temi triki.

Vas ob živce spravljajo sodelavci in šef? Imamo rešitev
04. 04. 2024 04.43Stres v majhnih odmerkih ni nevaren, težave pa nastanejo, ko se stres kopiči. Tako pogosto pride do izgorelosti.

V tem primeru lahko delodajalec zahteva potrdilo o nekaznovanosti
23. 03. 2024 06.56Delodajalci v oglasih za delo od kandidatov lahko kot pogoj navedejo tudi potrdilo o nekaznovanosti. Za določena delovna mesta ga je potrebno obvezno predložiti, kot denimo za delo v javnem sektorju, v šolah in vrtcih, na Policiji ..., včasih pa ga zahtevajo tudi zasebni delodajalci.

V službi se je odvil dogodek, ki ima lahko hude posledice
05. 03. 2024 08.01Najbrž ga ni odraslega človeka, ki se ni že kdaj sprl v službi. Običajno gre za izmenjavo ostrih besed, morda nekoliko povzdignjen ton glasu, nadaljuje pa se z nekaj dnevi ali tedni grdih pogledov. A ti grdi pogledi lahko prerastejo v trajno izolacijo iz kolektiva, širjenje laži, trpinčenje, šikaniranje in izživljanje. V tem primeru pa gre že za mobing, ki je v Sloveniji sicer prepovedan, a v delovnem okolju vseeno pogostejši, kot si morda mislite. Prav zato je ključnega pomena, da si pravočasno zagotovite ustrezno zaščito, ne da bi morali za to najeti kredit.